Zinātnieki izstrādā sejas masku, kas 10 minūšu laikā spēj noteikt Covid-19 infekciju
Paaugstinātas jutības sejas maska izstrādāta tā, lai brīdinātu tās lietotāju par iespējamu infekciju gaisā, izmantojot lietotni viedtālrunī. Zinātnieki lēš, ka īpašā maska var noteikt arī cūku un putnu gripu gaisā.
Pētnieki Ķīnā pārbaudīja masku slēgtā kamerā, uz tās izsmidzinot šķidrumu, kas satur vīrusu proteīnus. Sensors reaģēja uz nieka 0,3 mikrolitriem šķidruma. Tas ir līdz 560 reižu mazāk nekā šķidruma daudzums, kas rodas, šķaudot, un pat mazāk nekā klepojot vai runājot.
Sensors satur aptamērus - sintētisku molekulu veidu, kas var identificēt patogēnu proteīnus. Kad aptamēri saistījās ar vīrusu proteīniem gaisā, ierīce, ko sauc par jonu vadītu tranzistoru, ar tālruņa palīdzību brīdināja lietotājus par tādām infekcijām kā Covid-19, cūku un putnu gripu, kas izplatās gaisa pilienu ceļā.
Pētījuma vadošais autors Dr. Juns Fangs no Šanhajas Tongji universitātes teica: "Iepriekšējie pētījumi liecina, ka sejas maskas nēsāšana var samazināt slimības izplatīšanās un saslimšanas risku.”
"Mēs vēlējāmies izveidot masku, kas var noteikt vīrusa klātbūtni gaisā un brīdināt tās lietotāju. Mūsu maska ļoti labi darbotos telpās ar sliktu ventilāciju, piemēram, liftos vai slēgtās telpās, kur inficēšanās risks ir augsts. Nākotnē, ja parādīsies jauns elpceļu vīruss, mēs varēsim viegli atjaunināt sensora konstrukciju, lai noteiktu jaunus patogēnus,” paskaidroja Juns Fangs.
Tagad komanda vēlas panākt, lai maska noteiktu slimības vēl ātrāk, un izveidot valkājamas ierīces, kas varētu palīdzēt cilvēkiem ārstēt citas slimības, piemēram, vēzi un sirds slimības.