Pētījums atklāj, kādu ļaunumu saviem nākotnes mazbērniem nodara smēķējoši tēvi
foto: Shutterstock
Esi vesels

Pētījums atklāj, kādu ļaunumu saviem nākotnes mazbērniem nodara smēķējoši tēvi

Jauns.lv

Iespējams, ka tabakas dūmi rada epiģenētiskas izmaiņas šūnās, no kurām, zēniem pieaugot, veidosies sperma, brīdina zinātnieki.

Jaunie pētījumi liecina, ka tēvi, kuri smēķē savu dēlu tuvumā, gandrīz par trim ceturtdaļām palielina astmas risku saviem nākotnes mazbērniem. Tāpat bērniem, kuru tēvi, augot, bija pakļauti pasīvai smēķēšanai, ir lielāka nosliece uz elpošanas traucējumiem. Turklāt risks vēl vairāk palielinās gadījumos, kad pēcnācējs pats kļūst par smēķētāju, apgalvo Melburnas Universitātes zinātnieki.

Tiek uzskatīts, ka pasīvā smēķēšana maina gēnus, kas pāriet no paaudzes paaudzē. Mutācijas tiek pārnestas spermā. 

Pētījuma vadošais autors Jiačengs Līu sacīja: "Mēs atklājām, ka nealerģiskas astmas risks bērniem palielinās par 59%, ja viņu tēvi bērnībā ir bijuši pakļauti pasīvajai smēķēšanai, salīdzinot ar bērniem, kuru tēvi tai nav bijuši pakļauti. Risks bija vēl lielāks - 72%, ja tēvi bija pakļauti pasīvai smēķēšanai un paši smēķēja."

Viņa komanda analizēja datus no Tasmānijas garengriezuma veselības pētījuma, kas ir lielākais un ilgākais šāda veida pētījums. Pētījumā dalībnieku elpošana tika novērota kopš 1968. gada. Rezultāti parāda, ka smēķēšana var kaitēt ne tikai smēķētāju un viņu bērnu, bet arī viņu mazbērnu veselībai, teica komanda. 

Pētījumā piedalījās 1689 zēni. Tika pētīts arī tas, vai tēvi ir auguši kopā ar vecākiem, kuri smēķēja, kad viņi bija jaunāki par 15 gadiem, un kuri bija pašreizējie vai bijušie smēķētāji.

Profesore Šamali Dārmeiga teica: "Mēs nevaram būt pārliecināti par to, kā šis kaitējums tiek nodots no paaudzes paaudzē, bet mēs domājam, ka tas varētu būt saistīts ar epiģenētiskām izmaiņām.”.