Ārsts nosauc lietu, ko regulāri vajadzētu pārbaudīt sievietēm, kuras lieto kontracepcijas tabletes
Ārsts un “InstantScripts” medicīnas direktors Dr. Endrjū Tompsons mudina sievietes, kuras ikdienā lieto kontracepcijas tabletes, regulāri pārbaudīt savu asinsspiedienu, vēsta “News.com”.
Asinsspiediena pārbaude vismaz reizi pusgadā, viņaprāt, varētu pasargāt no insulta, sirds un nieru saslimšanām. (Paaugstināts asinsspiediens nereti ir hormonālās kontracepcijas blakne).
“Hipertensija parasti neskar cilvēkus, kas jaunāki par 40 gadiem, kas būtībā ir kontracepcijas līdzekļu mērķa tirgus, tomēr tas nav iemesls atcelt piesardzības pasākumus, jo iespējamās sekas sieviešu veselībai, ja tādas rodas, var būt smagas,” skaidro ārsts.
Hipertensija ir galvenais insulta, sirds slimību un nieru slimību riska faktors un katra piektā sieviete (20 %) saskaras ar nekontrolētu paaugstinātu asinsspiedienu. Lai gan šāda iespēja ir salīdzinoši maza, Dr. Tompsons apgalvo, ka sievietēm tomēr būtu jāapzinās, ka tas ir bīstami.
"Ir ārkārtīgi svarīgi, lai sievietēm farmaceits vai ģimenes ārsts pārbaudītu asinsspiedienu pirms perorālo kontracepcijas līdzekļu izrakstīšanas," viņš teica.
Pasaules Veselības Organizācijas pētījumi pierāda, ka hormonālā kontracepcija palielina insulta risku.
Kas ir hormonālā kontracepcija?
Hormonālo kontracepciju lieto īslaicīgi, visbiežāk šīs metodes veidi tiek mainīti ik pēc gada, jo, lietojot ilgtermiņā, var rasties alerģiskas reakcijas. Biežāk izmantotie hormonālie līdzekļi ir gredzeni, tabletes, plāksteri, hormonu injekcijas un implanti.
Hormonālās metodes ievada ķermenī papildu hormonus, kas liek tam darboties citādāk. Kontracepcijas gredzens tiek ievietots vagīnā, kur tas paliek 3 nedēļas, izdalot nelielu dzimumhormonu daudzumu, novēršot olšūnas nobriešanu olnīcās, tā pasargājot no nevēlamas grūtniecības.