Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Divi jauni Covid apakšvarianti rada bažas pasaulei 3

Esi vesels
22. jūnijā 12:52 2022. gada 22. jūnijā 12:52
  Jauns.lv
Pieaug bažas par diviem jauniem Covid-19 paveidiem, kas ir palielinājuši inficēšanās rādītājus Apvienotajā Karalistē, radot bažas, ka arī citās valstīs drīzumā varētu atkal pieaugt inficēšanās gadījumu skaits. Covid-19 BA.4 un BA.5 celmi satur mutācijas, kas attīstījušās tā, lai mērķētu uz cilvēka plaušu šūnām, vēsta “Independent”. 

Abi jaunie celmi tika atklāti Dienvidāfrikā janvārī un februārī, un faktiski ir omikrona varianta pēcteči. Tiem piemīt trīs mutācijas to smailes proteīnos, kas ļauj tiem pārkvalificēties uzbrukumam cilvēka plaušu šūnām.

Tas nozīmē, ka abiem celmiem ir vairāk kopīga ar agrākajiem, bīstamākajiem Alfa un Delta variantiem, nekā ar ļoti lipīgo, bet vieglāko omikrona variantu. 

Potenciāli šīs mutācijas varētu apiet antivielas, kas radušās iepriekšēju infekciju vai vakcinācijas rezultātā, liecina Tokijas Universitātes profesora Kei Sato iegūtie provizoriskie dati. 
"Kopumā mūsu pētījumi liecina, ka omikrona variantu, jo īpaši BA.4 un BA.5 celmu, risks pasaules veselībai ir potenciāli lielāks nekā oriģinālajam BA.2. apakšpaveidam,” skaidro Kei Sato. 

Profesora Sato veiktie eksperimenti liecina, ka šie celmi plaušās replicējas efektīvāk nekā omikrona variants, savukārt turpmāki eksperimenti ar kāmjiem liecina, ka BA.4 un BA.5 var izraisīt smagāku slimības gaitu. 

Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) kopš aprīļa pēta BA.4 un BA.5 celmus, lai novērtētu, vai tie ir infekciozāki un bīstamāki par saviem priekštečiem.

Savukārt Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs jau maija vidū BA.4 un BA.5 celmus apzīmēja kā "problemātiskus variantus".

Saistītās ziņas

Spānija piedāvās ceturto Covid-19 vakcīnas devu visiem 1
Trīs scenāriji, ko Veselības ministrija izstrādājusi iespējamam Covid-19 uzliesmojumam rudenī 1
Klīniskās universitātes slimnīcas pauž gatavību gaidāmajam Covid-19 uzliesmojumam 1

 

Citi šobrīd lasa

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Baidens aicina Rietumus palikt vienotiem 38
Bez dusmīgām grimasēm! Grēta Tūnberga krietni paaugusies 8
Putina iespējamā mīļākā Alīna Kabajeva iegādājusies luksusa mājas Turcijā, apgalvo Ņevzļins 1
Skatīt visus komentārus