Kāpēc selēns ir būtisks stiprai veselībai? Un kas liecina, ka tā organismam trūkst?
Pēdējā laikā tiek pētīta vairāku mikroelementu nozīme imūnsistēmas darbībā, īpaši saistībā ar elpceļu saslimšanām. Viens no tiem ir selēns – uzturviela, kurai nereti tiek pievērsta uzmanība tikai tad, kad jau radušās veselības problēmas.
Zinātniskie pētījumi ir pierādījuši sakarību starp selēna uzņemšanu un imūnfunkciju. Par selēna trūkumu vērts aizdomāties, ja saaukstējies arvien biežāk un slimošana ieilgst, ja pēc tās ilgi ir nogurums, rodas domāšanas, koncentrēšanās grūtības. Optimāls selēna saturs nodrošina arī labāku atbildes reakciju uz vakcīnām un noturīgu imunitāti. Uzlabojas T un B šūnu funkcijas, iekaisuma signālvielu izdalīšanās, kā arī NK jeb dabisko galētājšūnu aktivitāte, skaidro ārste, veselības zinātņu maģistre uzturzinātnē Jolanta Ozola.
Selēns ir būtisks elements ikviena cilvēka veselībai. Tas nepieciešams ne tikai imūnsistēmas darbībai, bet arī vairogdziedzera hormonu vielmaiņai, reprodukcijas spējai, DNS sintēzei un organisma antioksidatīvajai aizsardzībai. Selēnam kā vienam no svarīgākajiem mikronutrientiem cilvēka organismā ir būtiska loma elpceļu infekciju novēršanā.
Vienīgais veids, kā papildināt selēna rezerves, ir uzturs. Latvijā ir atzīta selēna nepietiekamība, jo tā saturs augsnē un augos, līdz ar to arī uzturā ir zems. Labi selēna avoti ir Brazīlijas rieksti, zivis un jūras veltes – garneles, sardīnes, lasis, tuncis. Selēnu satur arī putnu gaļa, olas, maize un graudaugu produkti.
Dabā selēns sastopams organisko un neorganisko savienojumu veidā. Organiskie savienojumi ir selēnmetionīns, ko satur graudaugi un selēna raugs, un selēncisteīns, ko var uzņemt no dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem. Neorganiskās selēna formas selēnīti un selenāti lielākoties sastopamas vitamīnu preparātos un uztura bagātinātajos. Uzskata, ka organiskā selēna uztura bagātinātāji darbojas efektīvāk – organisms absorbē 90 % organiskā selēna un tikai 50 % neorganiskā. Papildinot uzturu ar selēna preparātiem, ieteicams izvēlēties kvalitatīvus uztura bagātinātājus, priekšroku dodot organiskajiem selēna savienojumiem ar augstu uzsūkšanās spēju.
Zināšanai
Par optimālu uzskata selēna līmeni asinīs virs 80 mikrogramiem uz litru. Samazinātu selēna līmeni organismā konstatē smēķētājiem, kā arī vecāka gadagājuma cilvēkiem. Selēna uzņemšanu ietekmē arī veselības problēmas, piemēram, kuņģa un zarnu trakta saslimšanas.