Trīs pazīmes, kas liecina, ka zems B12 vitamīna līmenis jau radījis "bojājumus”
foto: Shutterstock
Esi vesels

Trīs pazīmes, kas liecina, ka zems B12 vitamīna līmenis jau radījis "bojājumus”

Jauns.lv

Vitamīnam B12 (ciānkobalmīnam) ir ļoti svarīga loma organismā. Tā daudzumu asinīs ārsti visbiežāk mēdz pārbaudīt saistībā ar mazasinību, vai nu, lai atrastu jau attīstījušās mazasinības iemeslu, vai laikus noķertu B12 vitamīna nepietiekamību un novērstu mazasinības attīstīšanos.

B12 vitamīns organismam palīdz dažādos veidos, bet viens no svarīgākajiem ir nervu sistēmas uzturēšana. Nervu sistēmai ir divas galvenās daļas: centrālā nervu sistēma, ko veido galvas un muguras smadzenes, un perifērā nervu sistēma, ko veido no muguras smadzenēm atzarojušies nervi, kas stiepjas uz visām ķermeņa daļām. Pastāvīgi zems vitamīna B12 līmenis var izraisīt nervu sistēmas daļu "bojājumus", brīdina Nacionālais veselības dienests.

To dēvē par perifēro neiropātiju, kas attīstās, ja tiek bojāti nervi ķermeņa ekstremitātēs – rokās un kājās. 

Nacionālais veselības dienests norāda, ka galvenie perifērās neiropātijas simptomi, ko var izjust rokās un kājās ir šādi:

  • nejutīgums
  • tirpšana
  • muskuļu vājums.

"Šie simptomi parasti ir pastāvīgi, bet var parādīties un pazust," skaidro veselības aprūpes iestāde. Ir svarīgi vērsties pie sava ģimenes ārsta, ja jums ir kāds no iepriekš minētajiem simptomiem, jo tie var būt "neatgriezeniski".

B12 vitamīns piedalās metionīna un šūnu ģenētiskā materiāla (DNS un RNS) pamatķieģelīšu nukleīnskābju sintēzē, ogļhidrātu un tauku vielmaiņā, kā arī nervu šūnu funkcionalitātes saglabāšanai.

Tā trūkums izraisa mazasinību – B12 vitamīna deficīta anēmiju. Tā ir perniciozā anēmija, kuras izpausme ir palielināti, nenobrieduši ar dzelzi pārbagāti eritrocīti.

Tā kā sarkano asinsķermenīšu eritrocītu mūžs ir īss – apmēram trīs mēneši, ķermenim jārada aizvien jauni eritrocīti. Ja šim procesam pietrūkst B12 vitamīna, folskābes, dzelzs vai kādas citas būtiskas vielas, tad attīstās mazasinība, un asinīm samazinās spēja apgādāt visas organisma šūnas ar skābekli, kas savukārt raisa dažādas citas veselības problēmas. Ir ļoti svarīgi noteikt, tieši kas raisījis mazasinību, un novērst cēloni. Nepietiks, ja cilvēks pastiprināti lietos dzelzi, ja patiesībā ir pietrūcis folskābes vai B12 vitamīna.

Kā uzņemt?

B12 cilvēks uzņem ar dzīvnieku izcelsmes barību, sevišķi daudz tā ir aknās, tāpēc veģetārieši un jo īpaši vegāni riskē iedzīvoties B12 deficītā. Otrs risks ir B12 uzsūkšanās traucējumi kuņģa un zarnu traktā. Tie var būt saistīti gan ar gremošanas traucējumiem gremošanas orgānu iekaisumiem, gan izgrieztu kuņģi vai daļu no zarnu trakta, arī vēzi. Arī aizkuņģa dziedzera darbības traucējumi var pasliktināt B12 uzsūkšanos.