Nereti mēdz aizkrist ausis? Ārsts atklāj, kādas slimības var būt pie vainas
Ausu aizkrišanas cēlonis var būt visdažādākās slimības – sākot ar deguna dobuma vainām, beidzot ar kuņģa un zarnu trakta slimībām, stāsta LOR klīnikas ausu, kakla un deguna ārsts Andrejs Lifšics.
Viens no biežākajiem iemesliem ir Eistāhija kanāla disfunkcija. Tas savieno aizdeguni ar vidusausi un izlīdzina spiedienu starp ārējo vidi un vidusausi. Ausis parasti aizkrīt akūtas augšējo elpceļu saslimšanas gadījumā – to var izraisīt parastas iesnas, taču arī kāds hronisks iekaisums. Nereti vainojams akūts vidusauss iekaisums, kas biežāk mēdz būt bērniem.
Bieži vien ausu aizkrišana ir saistīta ar sēra korķiem, kas veidojas auss ejā, taču jāatceras, ka ausu ejas nedrīkst tīrīt ar vates kociņiem. Vēl ausu aizkrišanu mēdz izraisīt ieliekamās austiņas, vecāka gadagājuma cilvēkiem – dzirdes aparāti.
Vajadzētu būt vērīgiem, ja auss aizkrīt pēkšņi un vienā pusē. Tas var signalizēt par dzirdes zudumu, ko rada iekšējās auss bojājums. To var radīt skaņas traumas, bet lielākoties iemesls nav zināms. Vērojama saistība ar pēdējo divu nedēļu laikā pārslimotu augšējo elpceļu vīrusu infekciju. Iekšējās auss bojājuma gadījumā nepieciešama steidzama ārstēšana. Visefektīvāk to var veikt pirmajās desmit dienās.
Ausis var aizkrist arī pēc peldēšanās vai pēc lidojuma. Ja tā gadās pēc peldess, parasti tas ir saistīts ar sēra korķiem – sērs mitrumā uzbriest un aizsprosto auss ārējo eju, radot sajūtu, ka ausis ir ciet. Lidmašīnā tas ir saistīts ar Eistāhija kanāla darbību – ja ir iesnas, akūts iekaisums rīklē, aizdegunē vai kāda cita problēma, kas rada kanāla disfunkciju, lidmašīnai samazinot augstumu, ausis var aizkrist. Nopietnākos gadījumos var rasties kompresijas barotrauma – pēkšņas spiediena maiņas dēļ vidusausī sakrājas šķidrums, kas var izraisīt ausu aizkrišanu, spēcīgas ausu sāpes, džinkstēšanu, reiboni un pat iekšējās auss bojājumu.
Aizkritušas ausis atnāk vaļā, ja, aizspiežot degunu, mēģina izpūst ausis vai norij siekalas. Var padzerties vai pakošļāt košļājamo gumiju – tad spiediens parasti izlīdzinās. Tomēr, ja ir iesnas, lidot nebūtu vēlams. Ja citas iespējas nav, piemēram, hronisku iesnu gadījumā vēlams profilaktiski iedzert pseidoefedrīnu saturošu medikamentu (parasti tabletēs), kas samazina tūsku degunā un aizdegunē, uzlabojot Eistāhija kanāla funkciju. Šie medikamenti gan neder visiem, tāpēc pirms zāļu lietošanas jākonsultējas ar ārstu. Ja 24–48 stundu laikā ausis neatnāk vaļā, ieteicams vērsties pie ārsta.