Vismaz 10 slimības, kas var piezagties tiem, kam trūkst D vitamīna
D vitamīnam ir būtiska loma, lai saglabātu veselību. Tas mūs pasargā no saslimšanas ar abu tipu cukura diabētu un pat spēj uzlabot stāvokli, ja slimība jau sākusies. Tas kontrolē kalcija uzsūkšanos, kas nepieciešams veseliem kauliem, un aktivizē apoptozes mehānismu (ieprogrammētu šūnu bojāeju), kas ir būtiski nepieciešams, lai novērstu patoloģisku vēža šūnu augšanu.
D vitamīna deficīts tiek saistīts ar 16 vēža veidiem, ieskaitot bīstamu ādas vēža formu – melanomu. Zems D vitamīna līmenis ir saistīts ar osteoporozes un kaulu lūzumu risku, imunitātes pasliktināšanos, biežākiem infarkta un insulta gadījumiem. D vitamīna deficīts var paaugstināt arī nieru slimību un autoimūno slimību, piemēram, reimatoīdā artrīta risku.
Cilvēkam novecojot, ir nepieciešams uzņemt vairāk D vitamīna, jo organisms sliktāk to sintezē no saules UV stariem, kā arī mazāk spēj izmantot uzņemto.
Ja vecākiem cilvēkiem trūkst D vitamīna, viņi bieži mēdz krist, muskuļos nav spēka, ir lielāks sirdslēkmes risks, kā arī draudi saslimt ar rahītu. D vitamīna deficīts izraisa arī tā saukto metabolo sindromu, kas nozīmē dažādus organisma darbības traucējumus.
Kā uzņemt pietiekami daudz?
Gudri izvēlēties produktus. D vitamīnu satur vairāki pārtikas produkti, piemēram, piens, aknas, jogurts, olas dzeltenums, šitake sēnes un treknās zivis. Visvairāk D vitamīna ir siļķēs, skumbrijās, sardīnēs, lašos un forelēs.
Lietot D vitamīna preparātus. Ziemas mēnešos vēlams dienā uzņemt 600–1000 SV D3 vitamīna dabīgajā formā (1 SV = 0,000025 mg). Pieaugušajiem, kas regulāri katru dienu uzņem līdz pat 10 000 SV D vitamīna, nevar rasties nekāds kaitējums. Bērniem ieteicams lietot 800–1000 SV D vitamīna dienā, lai izvairītos no saslimšanas.
Vasarā sauļoties. Saules stari ir labākais D vitamīna avots. Ir jāpanāk, lai āda saulē kļūtu mazliet sārta, un to var īstenot, ja, neuzklājot saules aizsargkrēmu, katru otro dienu 15 minūtes pasauļojas.
Nepieciešamo aizsardzību, uzturoties šīs dažas minūtes saulē, spēj nodrošināt selēns, likopēns, bēta karotīns un C un E vitamīns, ko var uzņemt ar uzturu vai uztura bagātinātājiem. Tomēr pārspīlēt arī nav vērts. Ja āda kļūst karsta un sārta, sauļoties jāpārtrauc.