Cik soļu patiesībā būtu jānoiet katru dienu? Nē, tie nav visiem zināmie 10 000
Līdz šim kultivētais padoms, ka katru dienu cilvēkam vajadzētu noiet vidēji vismaz 10 000 soļus, ir drīzāk mārketinga triks, nevis zinātnē balstīts ieteikums, vēsta “nytimes”.
Dažādās soļu skaitīšanas ierīcēs sākot no viedtālruņiem, līdz viedpulksteņiem parasti tiek ieteikts noiet vismaz 10 000 soļu dienā, taču patiesībā šis ieteikums nav nedz zinātnē balstīts, nedz izpētīts.
Kā “nytimes” stāsta Hārvardas T.H. Čana Sabiedrības veselības skolas epidemioloģijas profesore un soļu uzskaites un veselības eksperte Dr Mina Lī, 10 000 soļu mērķis Japānā kļuva populārs 1960. gadā. Pulksteņu izgatavotājs, cerot gūt labumu no intereses par fizisko sagatavotību pēc 1964. gada Tokijas olimpiskajām spēlēm, sērijveidā sāka ražot pedometru (soļu skaitītāju) ar nosaukumu, kas, rakstīts ar japāņu rakstzīmēm, atgādināja staigājošu cilvēku. Tas tika tulkots arī kā “10 000 soļu metrs”, radot pastaigu mērķi, kas gadu desmitu laikā ir kaut kādā veidā iekļāvies mūsu globālajā apziņā.
Tikmēr mūsdienu zinātne liecina, ka veselības un ilgmūžības labad nemaz nav nepieciešams dienā noiet 10 000 soļu, kas cita starpā ir aptuveni 8 kilometri.
2019. gadā veiktā pētījumā atklājās, ka sievietēm pēc 70 gadu vecuma, kuras ikdienā nogāja aptuveni 5000 soļu, priekšlaicīgas nāves risks samazinājās par 40%. Agrīnas nāves risks turpināja samazināties starp sievietēm, kuras dienā nogāja vairāk nekā 5000 soļu, bet ieguvumi pieauga līdz aptuveni 7500 soļiem dienā. Citiem vārdiem sakot, vecāka gadagājuma sievietes, kuras izpildīja mazāk nekā pusi no mītiskajiem 10 000 ikdienas soļiem, tāpat dzīvoja ievērojami ilgāk.
Amerikas Savienoto Valstu un citu valdību izdotajās oficiālajās fizisko aktivitāšu vadlīnijās kā ieteikums tiek izmantots laiks, nevis soļi. Piemēram, ASV dienā tiek rekomendēts veltīt vismaz 30 minūtes fiziskajām aktivitātēm.
“Lielākā daļa cilvēku katru dienu, veicot ikdienas aktivitātes, tāpat bez piepūles pieveic aptuveni 5000 soļu. Ja šim skaitam papildus katrs mēģinātu noiet vēl 2000-3000 soļus, tiktu sasniegts pilnīgi optimāls soļu skaits dienā, kas ir 7000-8000 soļu,” sacīja Dr. Lī. Protams, ja dienā tiek noiets vairāk par šo skaitu, tas tikai nāks par labu veselībai, taču 10 000 soļu pilnīgi noteikti nav zelta standarts.