Pazīmes, kas norāda, ka nekavējoties jādodas pārbaudīt dzirdi. Arī jauniem cilvēkiem
Ikvienam cilvēkam vecumā no 18 līdz 40 (50) gadiem dzirdi vajadzētu pārbaudīt reizi 3–5 gados, iesaka Pasaules Veselības organizācija (PVO).
Taču tiem, kuri pakļauti pastiprinātam troksnim (būvlaukumos, koncertos, rūpnīcās u. tml.), par dzirdes kvalitāti jāpārliecinās katru gadu, skaidro LOR klīnikas ausu, deguna un kakla ārsts Andrejs Lifšics.
Pēc 60 gadiem dzirde būtu jāpārbauda reizi 1–2 gados; pat ja dzirdes zudums jau ir diagnosticēts un cilvēks lieto dzirdes aparātu, dzirde jāpārbauda regulāri. Arī jauniem cilvēkiem, kuri aktīvi apmeklē koncertus un sporta pasākumus, ir jāpārbauda dzirde pat tad, ja viņiem pašiem šķiet, ka tā ir ideāla.
Kad tas ir jādara nekavējoties?
Ja stipras skaņas vai citu iemeslu dēļ rodušies dzirdes traucējumi un ja vēl tos pavada troksnis, īpaši, ja tas ir vienā ausī – tas varētu būt akūts iekšējās auss bojājums jeb akūta sensoneirāla vājdzirdība. Ir svarīgi pārbaudīt dzirdi (veikt audiometriju) nekavējoties, jo šādu bojājumu vislabākā ārstēšana iespējama pirmajās desmit dienās pēc traumējošās epizodes, piemēram, pēc skaļiem pasākumiem un koncertiem, kuros nelieto ausu aizbāžņus, pēkšņiem skaļiem trokšņiem, bieži vien arī pēc akūtām augšējo elpceļu vīrusinfekcijām.
Pēdējos gados būtiski palielinās jaunu cilvēku skaits, kuriem ir vienpusējs vai abpusējs sensorineirāls iekšējās auss bojājums, turklāt daudz ir tādu, kuriem ir nepieciešams dzirdes aparāts vismaz vienai ausij. PVO dati liecina – vairāk nekā miljardam cilvēku ir risks, ka attīstīsies pastāvīgs un novēršams dzirdes zudums nepareizu un nedrošu mūzikas klausīšanās paradumu dēļ.
Nepalaid garām!
Novecojot pakāpeniski pasliktinās visas organisma funkcijas, arī dzirde. Vienam agrāk, citam vēlāk, turklāt atšķirīgā tempā. Svarīgi nepalaist garām dzirdes pavājināšanās sākumu, to līmeni, pie kura būtu jāsāk lietot dzirdes aparātu. Tas patiešām ir būtiski – ja ilgstoši ir pasliktināta dzirde un netiek lietoti dzirdes aparāti, augstākie dzirdes centri, kas atrodas smadzeņu garozā, ar laiku atrofējas, radot aizvien lielākas dzirdes problēmas.
Zini! Vairāk nekā 5 % pasaules iedzīvotāju (apmēram 430 miljoniem) nepieciešami dzirdes palīglīdzekļi.