Kad laicīga diagnoze var paglābt no akluma: optometriste atgādina par bīstamākajām acu saslimšanām
Glaukoma un makulas deģenerācija ir ļoti nopietnas un diemžēl arī bieži izplatītas saslimšanas, kurām svarīga savlaicīga diagnostika, lai tālāk pielietotu specifisku terapiju un novērstu progresējošu redzes zudumu, portālam “Jauns.lv” stāsta optometriste Anete Petrova.
Glaukoma ir sarežģīta slimība, jo tai ir dažādi veidi un tā nereti progresē pacientam to nemanot. Dažādiem glaukomas veidiem (augsta/zema acs iekšējā spiediena glaukoma, atvēta/slēgta priekšējās kameras kakta glaukoma, iedzimta/iegūta glaukoma) ir arī atšķirīga patoģenēze - traucēts acs iekšējā šķidruma atteces process izmaina acs iekšējo spiedienu, paaugstināts acs iekšējais spiediens bojā redzes nerva šķiedras, ir arī citi iemesli, kas traucē redzes nerva barošanu/asinsapgādi, kas rada redzes nerva šķiedru bojājumus.
Rezultāts bojātam redzes nervam ir redzes lauka traucējumi, kas noved pie akluma, ja slimība netiek ārstēta ar konkrētajam gadījumam piemērotiem medikamentiem vai ķirurģiju, uzsver optometriste.
Kāpēc regulāras redzes pārbaudes ir tik svarīgas?
Regulāras redzes pārbaudes ļauj glaukomu pamanīt savlaicīgi. Veicot acs iekšējā spiediena mērījumus, redzes nerva diska vizuālu novērtējumu, optiskās koherences tomogrāfiju vai citas metodes var konstatēt saslimšanu un lemt par piemērotu terapiju.
Arī makulas deģenerācija ir ļoti izplatīts akluma iemesls. Dzīves kvalitāti šiem pacientiem ļoti pasliktina tas, ka makula - vieta, kur tiek bojāti fotoreceptori, ir tīklenes vieta, kurā ir vislielākā izšķirtspēja. Pacienti, kas nonāk mūsu kabinetos makulas deģenerācijas izraisītas vājredzības dēļ, teiks, ka, lasot avīzi, tieši tas vārds, uz ko skatās, ir nesalasāms. Bet redze saglabāta pirms un aiz fiksācijas objekta. Tā tad arī šie pacienti mācās no jauna lasīt – vēršot uzmanību uz vārdu, uz kuru tieši neskatās. Tiesa redzes asums jau skatoties perifēri (ne ar tīklenes centru) izšķirtspējas samazinājuma dēļ ir ierobežots un nākas pielietot arī palielinātājus.
Jau šie divi piemēri vien parāda, ka šīm saslimšanām ir dažādi veidi un nianses, kādas anatomiskas struktūras, fizioloģiski vai bioķīmiski procesi katrā gadījumā ir traucēti. Un ja jums reklamē kādu brīnumlīdzekli – vingrinājumu vai tabletīti visām redzes kaitēm, tad loģiski spriežam, ka tā nevarētu būt patiesība.
Glaukomas un makulas deģenerācijas dēļ zaudētas redzes funkcijas nav iespējams atgūt, tie ir neatgriezeniski procesi, tādēļ tik būtiska ir korekta diagnostika un savlaicīga ārstēšana.
Kādi ir riska faktori?
Vai mēs varam kaut kā garantēt aizsardzību no šī slimībām? Protams, ka vispārīgi veselīgs dzīvesveids – uzturs un fiziskās aktivitātes mazina dažādu slimību, tai skaitā acu saslimšanu risku. Vieni no biežākajiem pierādītajiem glaukomas riskiem ir:
- Smēķēšana
- Aptaukošanās
- Sirds-asinsvadu slimības
Diemžēl liela loma ir ģenētiskiem faktoriem, līdz ar to kaut ar veselīgu un sabalansētu uzturu, tomēr ģenētiski predisponēts cilvēks nevar sevi pilnībā pasargāt no šo slimībām. Ja zini, ka šīs saslimšanas ir taviem radiniekiem, tad rūpīgi seko līdzi arī savai acu veselībai.
Augstas pakāpes miopijas (tuvredzības) gadījumā arī ir lielāks glaukomas risks. Un šajā gadījumā ir svarīgi paklausīt sava redzes speciālista ieteikumiem, ko darīt, lai censtos pēc iespējas miopijas progresēšanu palēnināt jau pusaudža vecumā un nenonākt augstas pakāpes miopijas pacientu grupā, kas rada riskus acu saslimšanām mūža otrajā pusē.
Miopijas bremzēšanai ir svarīgi pēc iespējas vairāk laika pavadīt ārpus telpām, ievērot pareizu tuvuma darba ergonomiku (droši jautā savam redzes speciālistam, kā to nodrošināt) un, kas ļoti būtiski – lietot precīzu redzes korekciju (brilles, kontaktlēcas), jo tieši speciāli vājāku briļļu lietošana vai vispār nelietošana bērniem/pusaudžiem ir pierādīts miopijas progresijas veicinātājs.
Dodies pie optometrista veikt primāro redzes aprūpi – noskaidro savu redzes funkciju kvalitāti, iegūsti precīzu recepti redzes korekcijas līdzeklim (brillēm, kontaktlēcām) konkrētai redzes slodzei vai norādījumus specifiskiem acu vingrinājumiem (vienus pašus vai komplektā ar korekcijas līdzekli).
Ja optometrists pilnvērtīgā redzes pārbaudē redzēs kādas aizdomīgas pazīmes, noteikti ieteiks arī doties tālākai izmeklēšanai pie oftalmologa jeb acu ārsta, kas savukārt tieši nodarbojas ar acu slimību diagnostiku un ārstēšanu.
Ārsta darbs būs atvieglots, ja pirms tam būsi ieguvis jau precīzu redzes funkciju novērtējumu pie optometrista un būs skaidrs, ka no “briļļu puses” viss ir sakārtots.
Ja tev ir straujš redzes pasliktinājums/pēkšņs redzes zudums sāpes, iekaisums, trauma un tamlīdzīgi notikumi – dodies uzreiz pie acu ārsta, lai saņemtu ātru palīdzību.