Neticami, bet rīts ir... visnepiemērotākais laiks kafijas dzeršanai
Kafijas dzeršana ir neatņemama daudzu cilvēku rīta rituāls. Rīta agrumā dzerot aromātisku, kūpošu kafiju, mēs noskaņojamies dienai un domās saplānojam darbus vismaz tuvākajām stundām.
Taču, izrādās, kafijas dzeršana uzreiz pēc pamošanās organismu nebūt neietekmē tik labvēlīgi, kā varbūt domājat. Pirmkārt, kofeīns no rīta mazāk iedarbojas, otrkārt, izstrādājas arī kofeīna panesamība (tolerance), tāpēc pie šīs vielas „pieradušiem” cilvēkiem kafija vairs nesniedz tādu uzmundrinājumu, kā cerēts.
Mūsu ķermenis ražo hormonu kortizolu, raksta „The Washington Post”. Kortizolu mēdz dēvēt par stresa hormonu – tā līmenis paaugstinās stresa vai baiļu iespaidā.
Tāpat šis hormons ir saistīts ar dienas dabisko ciklu, citiem vārdiem sakot, bioloģisko pulksteni, kas palīdz vieglāk pamosties rītos un aizmigt vakaros. Kad organismā izdalās kortizols, mēs sajūtamies aktīvāki.
Izrādās, ka vismazāk piemērotais laiks kafijas dzeršanai ir rīts – jo pamostoties kortizola līmenis jau tāpat ir visaugstākais.
Mūsu organisms vairs neprot pats pamosties, jo paļaujas, ka saņems kofeīna devu
Kāpēc vajadzētu izvairīties no kofeīna, kad kortizola darbība ir visintensīvākā? Pirmām kārtām tāpēc, ka kofeīns traucē izstrādāties kortizolam. Dabūjot kofeīna devu, organisms sāk ražot mazāk kortizola, jo paļaujas uz kofeīna iedarbību.
Otrām kārtām – dzerot kafiju laikā, kad organismā ir visaugstākais kortizola līmenis, mūsu ķermenis pierod pie šī dzēriena un izstrādājas kofeīna tolerance. Tieši tādēļ regulāri kafijas malkotāji sūdzas, ka nekādus mundruma uzplūdus pēc kafijas tases viņi vairs nejūtot.
Kortizola līmenis paaugstinās trīs reizes dienā: agri no rīta, pusdienlaikā un vakarā. Visaugstākais tas ir rītos starp pulksten 6 un 10 (īpaši starp pulksten 8 un 9). Tiesa, augstākais punkts mazliet atšķiras, tomēr neatkarīgi no tā, kad cilvēks pamostas, augstākais kortizola līmenis tāpat mēdz būt cilvēka ierastajā pamošanās laikā (vai ļoti tuvu šim laikam).
Pulksten 10 no rīta un ap 14-17 pēcpusdienā - vislabākais laiks kafijas dzeršanai
Tātad kafiju vislabāk dzert tajā laikā, kad kortizola līmenis nokrītas – tas ir apmēram pulksten 10 no rīta, kā arī pusdienlaikā no pulksten 14 līdz 17. Šajās stundās kafija ir visvajadzīgākā, bet pats svarīgākais, ka tā netraucē organisma dabiskajam mehānismam, kas palīdz mums būt možiem un enerģijas pilniem.
Pētījumos ir apstiprinājies: kad cilvēki runā par kafijas atkarību, patiesībā viņi (paši pat nezinot) stāsta par saviem kortizola darbības traucējumiem, kas radušies, nepareizā diennakts laikā dzerot kafiju.
Kafijas atkarīgie, kas rītos mēdz būt īgni un nespēj pamosties, pirms nav iedzēruši savu dienišķo kafiju, patiesībā ir sabojājuši savu bioloģisko ritmu. Organisma dabiskais mehānisms vairs nespēj normāli darboties un radīt rīta mundrumu.