Viena reize neizslēdz arī nākamo: 9 soļi, kā samazināt atkārtota infarkta risku
Saskaņā ar Amerikas Kardiologu asociācijas datiem apmēram viens no pieciem cilvēkiem, kam ir bijis infarkts, tuvāko piecu gadu laikā atkal nonāks slimnīcā ar infarktu. Tomēr šo risku var samazināt.
Svarīgi! Pirms sākat lietot kādus uztura bagātinātājus vai ārstniecības augu preparātus, konsultējieties ar ārstu!
Ēdiet veselīgi
Diēta, kas ietver daudz augļu, dārzeņu, zivju, riekstu un olīveļļas, jau sen apliecinājusi, ka labvēlīgi ietekmē sirds veselību. Kādā pētījumā, kurā piedalījās cilvēki pēc infarkta, tiem, kas ievēroja šādu diētu, būtiski samazinājās atkārtota infarkta un nāves risks.
Ēdiet šokolādi
Ja bijis infarkts, nav jāatsakās no šokolādes. Patiesībā neliels tās daudzums pat varētu samazināt risku nomirt no sirds slimības. Saskaņā ar kādu 14 pētījumu pārskatu 100 g šokolādes nedēļā nodrošina nepieciešamo kardioprotektīvo efektu. Izvēlieties tumšo šokolādi – tā satur visvairāk sirds veselībai nepieciešamo flavonolu.
Neraizējieties un nedusmojieties
Raizēšanās vairāk nekā divas reizes var palielināt infarkta risku. Arī dusmas un naidīgums var izraisīt infarktu. Viens no veidiem, kā atbrīvoties no negatīvām emocijām un uzlabot emocionālo labsajūtu, ir tā sauktā bungāšana jeb emocionālās brīvības tehnika, kad ar pirkstu jāuzsit pa konkrētiem punktiem.
Uzņemiet vajadzīgo
- L-karnitīnu. Ja lieto šo aminoskābi, palielinās izredzes izdzīvot pēc infarkta. Kādā pētījumā tiem, kas papildus standarta medikamentiem lietoja uztura bagātinātāju ar L-karnitīnu, nākamajā gadā bija būtiski mazāks nāves risks nekā tiem, kas lietoja placebo (1,2 % un 12,5 %). Ieteicamā deva: 2 g dienā.
- Zivju eļļu. Ja pēc infarkta lieto zivju eļļu, kas satur daudz Omega 3 taukskābju, var izvairīties no atkārtota infarkta. Sinepju eļļai, kas arī satur daudz Omega 3 taukskābju, pētījumā bija tāds pats efekts, taču tikai zivju eļļa novērsa letāla infarkta risku. Ieteicamā deva: lietojiet, kā ieteicis ražotājs vai farmaceits.
- Koenzīmu Q10. Ja to sāk lietot drīz pēc infarkta, šis vitamīnam līdzīgais antioksidants var labvēlīgi ietekmēt infarkta radīto sirds bojājumu dzīšanas procesu. Tas varētu arī novērst atkārtota infarkta risku. Ieteicamā deva: 120 mg/dienā.
- Antioksidantus (vitamīnus). Tāpat kā koenzīms Q10, arī A, C, E vitamīni un bēta karotīns ir spēcīgi antioksidanti un varētu samazināt infarkta radītos sirds bojājumus. Ieteicamās devas: 50 000 SV A vitamīna dienā, 1000 mg C vitamīna dienā, 400 mg E vitamīna dienā un 25 mg beta-karotīna dienā.
- B grupas vitamīnus. Infarkta risku palielina augsts homocisteīna līmenis un zems B6 un B9 vitamīnu (folāta), kā arī B12 līmenis. Uzņemot papildus B6, B9 un B12 vitamīnus, iespējams pazemināt homocisteīna līmeni. Arī B1 vitamīns var noderēt. Ja to lieto pēc infarkta, tas uzlabo ventrikulāro (asins pumpēšanas) funkciju. Ieteicamā deva: izvēlieties kvalitatīvu B grupas vitamīnu kompleksu, kas satur vitamīnu aktīvās formas, un lietojiet, ka norādīts uz etiķetes.
Ejiet cilvēkos
Socializēšanās trūkums un vientulība tiek saistīti ar sirds slimībām, infarktu un nāvi. Kontaktējieties ar ģimeni un draugiem, kad vien iespējams, un uzturiet kontaktus ar kolēģiem un kaimiņiem.
Atrodiet dzīvei mērķi
Kāds jauns pētījums liecina, ka mērķtiecīgiem cilvēkiem ir būtiski mazāks risks nomirt no jebkādas slimības, arī infarkta. Ja jums ir sajūta, ka dzīvei nav jēgas, centieties atrast kādu aizraušanos, kas to piešķirs.
Palietojiet vilkābeli
Vilkābeļu tinktūra var regulēt sirds ritmu, veicināt skābekļa piegādi sirdij, paplašināt sirds asinsvadus un palīdzēt kontrolēt asinsspiedienu. Ieteicamā deva: iepiliniet nelielā ūdens daudzumā 20 pilienus tinktūras un dzeriet trīs reizes dienā.
Tieciet vaļā no stresa
Uzskata, ka gadījumos, kad nāvi izraisījusi sirds slimība, noteikta loma ir arī hroniskam stresam, tāpēc ieteicams pievērsties aktivitātēm, kas to samazina, piemēram, meditācijai, jogai, cigunam.
Izkustieties
Mērenas fiziskās aktivitātes var novērst un pat ārstēt sirds slimības, un tās var būt drošas un ieteicamas arī pēc infarkta. Tomēr, pirms sākat nopietnus treniņus, konsultējieties ar fizioterapeitu, kas izstrādās jums piemērotu plānu.