Runā speciālists
2022. gada 10. februāris, 20:45

RAKUS ārsts par ierobežojumu mīkstināšanu: ideāla risinājuma nebūs

Jauns.lv

Infekcijas izplatību apturēt pašreizējos apstākļos vairs nav iespējams, un sabiedrība ir nogurusi no ieilgušiem ierobežojumiem. Tam piekrīt arī mediķi, bet norāda, ka obligāti būtu jāsaglabā respiratoru vai medicīnisko masku lietošanu iekštelpās.

"Es kā ārsts varu pateikt, ka tāda pareiza, ideāla risinājuma nebūs. Jo šobrīd mums ir jābalansē starp vīrusa izplatību, iedzīvotāju psihisko stāvokli, kopējo noskaņojumu sabiedrībā. Ticiet man - tas nav viegli. Mēs slimnīcā redzam visu sabiedrības slāņu, ja tā drīkst teikt, pārstāvjus. Tā spriedze, kas rodas saistībā ar šo ārkārtīgi nogurdinošo pandēmijas vilni, ir ļoti nopietna," Latvijas Televīzijas raidījumam "Dienas ziņas" norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Viņš skaidro, ka šī spriedze ļoti apgrūtina medicīnas personāla darbu. "Droši vien, ka cilvēkiem vajag arī strādāt, vajag arī pulcēties un uzturēt kaut kādus sociālos kontaktus, bez kuriem nevar ne dzīvot, ne funkcionēt."

Neatkarīgi no tā, kādi ierobežojumi tiks mīkstināti, mediķi norāda, ka būtu jāsaglabā kā obligāta prasība respiratoru vai medicīnisko masku lietošana iekštelpās.

Jauns.lv jau vēstīja, ka veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") piedāvā trīs soļu Covid-19 drošības pasākumu mazināšanas plānu.

Pirmais solis. Drošības pasākumu mazināšana sākta skolās, kurās šobrīd epidemioloģiskā situācija stabilizējas. No nākamās nedēļas kā pirmajiem būtiski atvieglojumi paredzēti bērniem – no 14.februāra skolēniem un pedagogiem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, netiek piemēroti karantīnas nosacījumi. Tāpat plānots, ka no 16.februāra tiks atviegloti karantīnas nosacījumi arī pirmsskolās; interešu izglītību un dažādus pasākumus bērni varēs apmeklēt, neuzrādot testu rezultātus, uz bērniem neattieksies drošības zonas, kā arī viņi varēs bez ierobežojumiem doties “zaļajā” vidē. Vienlaikus skolēnu un skolotāju drošībai skolās saglabāsies visaptveroša testēšana.

Otrais solis. no 1. marta varētu atteikties no sertifikātiem veikalos, atļaut lielāku pulcēšanos, kā arī atļaut darbu atsākt līdz šim slēgtajām nozarēm.

  • Atcelt liegumu darboties šobrīd slēgtajām nozarēm, piemēram, naktsklubiem un atrakcijām, atcelt darba laika ierobežojumus un kvadrātmetru prasības pakalpojumos, atcelt ventilācijas, distanču un attālinātā darba prasības, kas paliks rekomendējošas, atcelt prasību pēc Covid-19 sertifikāta mazumtirdzniecībā (vienlaikus līdzīgi kā Lietuvā saglabāt prasību vienam apmeklētājam nodrošināt 15 m2 platību).
  • Būtiski palielināt maksimālā apmeklētāju skaita prasību organizētos pasākumos (no 500 līdz 3000 cilvēkiem), tajos nevajadzēs reģistrēt apmeklētājus, būtiski palielināt maksimālo cilvēku skaitu privātos pasākumos (iekštelpās no 10 līdz 50, ārā no 20 līdz 100 cilvēkiem), nebūs noteikti grupu lielumi amatieru aktivitātēs, sportā, izglītībā.
  • Tūrisma nozarē plānots ievērot Eiropas Savienības prasību minimumu - atļauju nebūtiskai ieceļošanai no visām valstīm ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testu bez pašizolācijas prasības.

Vienlaikus Pavļuts rosina saglabāt medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu iekštelpās, kā arī Covid-19 sertifikātu lietošanu vidēs, kurās ir palielināts risks, piemēram, pulcējas lielāks skaits cilvēku un nav iespējams kontrolēt distances, vai netiek lietotas medicīniskās maskas vai FFP2 respiratori, t.sk. pasākumos, naktsklubos, atrakcijās, sportā, amatieru aktivitātēs, ēdināšanā, reliģiskos pasākumos un pakalpojumos, kur netiek lietotas maskas, kā arī darbā ar klientiem.

Savukārt trešais solis paredz pilnīgu atteikšanos no ierobežojumiem 1. aprīlī, ja hospitalizēto cilvēku skaits diennaktī nepārsniegs 25 cilvēkus.