Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

Rozentāle: omikrons, iespējams, ir Covid-19 pašiznīcināšanās process 12

Runā speciālists
2021. gada 9. decembrī 12:53 2021. gada 9. decembrī 12:53
  Jauns.lv
Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja, profesore Baiba Rozentāle nākusi klajā ar nomierinošu informāciju par jaunā Covid-19 paveida – omikrona – bīstamību. Viņa TV 24 raidījumā “Dienas personība” pieļāva, ka omikrons iezīmē Covid-19 pašiznīcināšanās procesu un slimības klīniskā gaita neliecina, ka tas varētu būt tik bīstams un nāvējošs kā vīrusa Delta paveids.

Raidījumā Rozentāle teica: “Tas, ka zinātne var šobrīd pētīt jebkuru vīrusa paveidu, ir milzīgs ieguvums. Sars- Cov–2 delta paveids izrādījās nelabvēlīgs, taču, pēc būtības, tas ir atbilstošs vīrusa sākotnējam variantam. Omikrona variantam, pēc klīniskajām pazīmēm, kādas ir reģistrētas pacientiem Dienvidāfrikas Republikā, kur tas tika atklāts, nav ne mazāko aizdomu, ka tas varētu būt smagāks un bīstamāks. Gluži otrādi. Virusologi man ir mācījuši, ja vīrusam ārējā apvalkā, kur ir receptori, kas atslēdz saimnieka šūnu un tiek tajā iekšā, konkrēti – cilvēka augšējo elpceļu epitēlija šūnās, lai vairotos (tas darbojas kā atslēga – piemēram, 40 robiņus iztaisījuši, bet pietiktu jau ar 10-15 robiņiem, lai tiktu iekšā), ir saražots vairāk robiņu, nekā vajag, tas, iespējams, ir vīrusa pašiznīcināšanās process. Vīruss, protams, nezin, ka viņam pastāv pašiznīcināšanās draudi. Klīniski skatoties, omikrona gadījumā slimība notiek ar paaugstinātu temperatūru, lauž kaulus, sāp galva, līdzīgi simptomi, kā pie gripas. Tiesa gan, mēs nezinām, kā slimības gaita noritēs pacientiem, kuri ir sasnieguši, 50–60 gau vecumu, jo Dienvidāfrika runā par 25–35 gadus veciem pacientiem. Bet kopumā – omikrona gadījumā klīniskā gaita neliecina, ka mums ir lieli draudi. Tas, ka omikrons izplatīsies, protams, kā jebkura gaisa pilienu infekcija – ar cilvēka pārvietošanās ātrumu”.

Profesore TV24  raidījumā norādīja uz vēl vienu labo ziņu: šodien ir pirmā diena, kad Latvijas Infektoloģijas centra reanimācijā nav neviena Covid-19 pacienta. Neesot garantijas, ka nebūs rīt. Kopumā viņa pieļauj, ka tuvāko mēnešu laikā būs vēl atsevišķi Covid-19 saslimstības uzliesmojumi jeb pīķi, taču tāda situācija, kad Neatliekamās palīdzības dienests būs pārslogots, vairs neatkārtošoties, uzskata Rozentāle.

Citi šobrīd lasa

Edmunds apguvis vienu no pasaulē prestižākajām, bet dārgākajām profesijām; jau vasarā plāno iepriecināt Latvijas pasažierus
"Cilvēki sevi ir pārmazgājuši un atmazgājuši!" - atklāta intervija ar ādas ekspertu Jāni Ķīsi 8
Olimpiskais čempions Edgars Krūmiņš ticis pie jauna deguna
Skatīt visus komentārus