Cilvēcības uzvara kara laikā: nemieros Izraēlā miruša ebreja niere glābj dzīvību arābu sievietei
Jeruzalemē dzimusī Randa Avesa deviņus gadus gaidīja orgānu donoru, kas mainītu viņas dzīvi. Nu 58 gadus vecā sieviete beidzot sagaidījusi dienu, kad viņai pārstādīta niere. Stāstu aizkustinošāku šodienas apstākļos dara tas, ka arābu sievietes dzīvību izglābis ebrejs, kurš gājis bojā pašreiz notiekošajos nemieros Izraēlā.
Randa par to, kas bijis viņas donors, uzzinājusi tikai pēc operācijas.
Viņas dzīvību izglābis Izraēlas ebrejs Džigals Jehošua, kurš miris sadursmēs starp ebrejiem un arābiem Lodas pilsētā.
"Es sacīju:" Ko? Kā tas var būt? Kā es dabūju nieri?" CNN no slimnīcas gultas stāsta Randa. "Viņi man pastāstīja, ka es esmu saņēmusi dāvanu. Tā bija niere, kas bija dāvana no Džigala. Es sacīju "labi". Es biju ļoti aizkustināta. Kara apstākļos ebrejs atdevis arābam nieri. Šī ebreja niere nu ir daļa no manis."
Donors - 56 gadus vecais Džigals, 11. maijā guva smagus ievainojumus pēc tam, kad Lodā viņam uzbruka vairāki Izraēlas jaunie arābi. Gandrīz nedēļu viņš cīnījās par savu dzīvību slimnīcā, līdz pirmdien nomira. Otrdien tika aizvadītas bēres.
Daudziem šie vardarbības uzliesmojumi starp Izraēlas ebrejiem un arābiem, kuri gadiem ilgi dzīvojuši jauktās kopienās, ir viens no šokējošākajiem Izraēlas un palestīniešu kaujinieku konflikta rezultātiem.
Džigala brālis Efi viņa bērēs sacīja, ka brālis "ticējis līdzāspastāvēšanai". "Tu man teici, ka tas nekad nenotiks. Tu ticēji, ka viss būs kārtībā. "Viņi pazīst Džigalu!" Bet notika vissliktākais," viņš sacīja.
Sešas dienas viņš gaidījis slimnīcā pie brāļa gultas. "Es gaidīju, kad tu pamodīsies. Dienu pēc dienas. Tu nekad neizdarīji ko nepareizu. Tu samaksāji ar savu dzīvi. Tu sniedzi dzīvību otram. Tu tiksi svētīts," teica Efi Jehošua.
Sieviete, kura saņēmusi Džigala nieri, tagad sev jautā to pašu, ko Efi: "Nabaga vīrs, ko gan viņš izdarīja? Kāpēc viņi viņu nogalināja? Ko tagad darīs viņa sieva ar bērniem?" Arī Randa uzaugusi jauktā ebreju un arābu kopienā Jeruzalemē.
Operāciju veikušais ķirurgs Abeds Kalaeilehs - Jeruzalemē dzimis palestīnietis, sacīja, ka viņš un viņa kolēģi pret visiem attiecas vienlīdzīgi. Būdams transplantācijas nodaļas vadītājs, viņš norāda, ka nāves skumjas rada jaunu dzīvi.
"Transplantācijas pasaule ir cilvēcības pasaule, un ir svarīgi to atcerēties," viņš sacīja. "Cilvēki piedzimst no jauna." Ārsts izteicis lielu pateicību bojā gājušā vīrieša ģimenei. "Nedrīkst uzskatīt par pašsaprotamu to, ka cilvēks šajā laikā izlemj ziedot orgānus," viņš teica.
Savukārt paciente Randa cer, ka spēs kaut nedaudz kliedēt Džigala ģimenes bēdas. Viņa jau pārmijusi pāris vārdus ar mirušā vīrieša tuviniekiem un apņēmusies apciemot viņus, kad tiks izrakstīta no slimnīcas. "Es viņiem izteikšu pateicību. Viņiem vairs nevajadzētu izjust ciešanas. Džigals ir debesīs, kur ir labāk nekā šeit," viņa teica.
Yesterday, Yigal Yehoshua, a 56-year-old Jewish Israeli man, who was seriously hurt by Arab mob in Lod, died of his wounds.
— (((Emanuel Miller))) (@emanumiller) May 18, 2021
Today, his organs were donated to others in need of a transplant, and an Arab-Israeli woman from Jerusalem received one of kidneys. pic.twitter.com/f7cubOsOj1
Randai ir arī vēstījums valstī dzīvojošajiem ebrejiem un arābiem: "Mums vajadzētu dzīvot kopā. Starp mums jāvalda mieram. Mums jābūt laimīgiem."
Arī citi Džigala orgāni transplantēti pacientiem - otru nieri saņēmis kāds 67 gadus vecs ebrejs, bet aknas - 22 gadus vecs ebrejs.