Galvassāpju dienasgrāmata – tās loma migrēnas diagnostikā un ārstēšanā
foto: Shutterstock
Esi vesels

Galvassāpju dienasgrāmata - tās loma migrēnas diagnostikā un ārstēšanā

Reklāmas projekts

Jauns.lv

Bieži vien migrēnas lēkmes parādās negaidot, tomēr nereti tās izprovocē konkrēti izraisītājfaktori jeb trigeri. Tie var būt dažādi: apkārtējā vide (klimats, gaisma, specifiska smarža, troksnis u.c.), uzturs, medikamenti, hormonālie faktori, emocionālie vai fiziskie faktori (fiziska slodze, ceļojums, nekvalitatīvs miegs u.c.). Lai izprastu migrēnu, ir būtiski saprast šo faktoru saistību ar migrēnas lēkmēm. Šeit talkā nāk migrēnas dienasgrāmata.

Kā migrēnas dienasgrāmata palīdz gan pašam migrēnas slimniekam, gan ārstam? Par to stāsta neiroloģe, sāpju ārste (algoloģe), galvassāpju speciāliste Dr. LINDA ZVAUNE.

Kāda informācija tiek fiksēta migrēnas dienasgrāmatā?

Dienasgrāmatā tiek atzīmētas visas galvassāpju dienas ar pavadošajiem simptomiem un provocējošajiem faktoriem. Dienasgrāmata palīdz precīzāk izsekot medikamentu lietošanai. Tas ir svarīgi, lai novērotu izmaiņas: vai galvassāpes maina raksturu, cik bieži mēnesī ir migrēnas lēkmes. Tas ir būtiski tālākās ārstēšanas metodes izvēlē. Tāpat pacients pats var ievērot dažādas sakarības, ar ko saistītas migrēnas lēkmes.

Kāda dienasgrāmata: paša izveidota vai tiešsaistes formātā?

Veidi un formāti ir dažādi: gan speciālistu izstrādātas migrēnas dienasgrāmatas, gan pašu izveidotas. Ja patīk digitāli risinājumi, tā var būt dienasgrāmata tiešsaistē vai mobilajās lietotnēs, kas īpaši paredzētas galvassāpēm un migrēnai. Lai kāds būtu migrēnas dienasgrāmatas veids, svarīgākais ir atzīmēt, cik dienas mēnesī bijušas galvassāpes, cik bieži un kādi medikamenti lietoti, jo šie ir jautājumi, uz kuriem ārstam ir būtiski saņemt atbildes.

Kā vizītē pie ārsta noderēs migrēnas dienasgrāmata?

Migrēnas dienasgrāmatas pildīšana pirms vizītes pie ārsta nav obligāta, taču palīdzēs sagatavoties, lai precīzāk un ātrāk atbildētu uz ārsta jautājumiem, skrupulozāk aprakstītu galvassāpju epizodes. Ārstam tas ir ļoti svarīgi galvassāpju diagnostikā un terapijas izvēlē.

Galvassāpes var būt gan epizodiskas (pāris reižu mēnesī vai reizi nedēļā), gan biežas (15 un vairāk dienu mēnesī) – tādas jau klasificē kā hroniskas, un ārstam jāizšķir, vai tā ir hroniska migrēna vai kombinētas galvassāpes. Tāpat terapijas izvēli nosaka tas, kāda veida lēkmes pacientam ir un vai pacients nelieto pārāk daudz medikamentu (jo var attīstīties no medikamentiem atkarīgas galvassāpes), un migrēnas dienasgrāmata palīdz to visu izvērtēt.

Cik ilgi jāraksta migrēnas dienasgrāmata?

Jo biežāk ir lēkmes un jo mazāk iepazīta sava migrēna un provocējošie faktori, jo izteiktāka ir vajadzība pildīt migrēnas dienasgrāmatu. To būtu vērts darīt vismaz mēnesi, labāk – vairākus mēnešus. Migrēnas dienasgrāmata ļaus arī pašam pacientam pamatīgāk iesaistīties migrēnas ārstēšanā un sasniegt labāku terapijas rezultātu!

Kādi ir ilgtermiņa ieguvumi no dienasgrāmatas rakstīšanas?

Migrēnas dienasgrāmata ir veids, kā sekot līdzi migrēnas aktivitātei, ja ir regulāras vai biežas migrēnas lēkmes. Tie, kas slimo vairākus gadus un pat gadu desmitus, atzīst ieguvumus: laikus atpazīt migrēnas lēkmes, ievērot savus trigerus un laicīgi sagatavoties migrēnas lēkmēm.

Kā saka – no kļūdām var mācīties!

Migrēnas dienasgrāmata palīdz atmiņā atsaukt iepriekšējās terapijas efektivitāti. Mūsu atmiņa mēdz būt īsa, ne vienmēr spējam atminēties, kas noticis pirms trim mēnešiem vai pusgada, īpaši par lietotajiem medikamentiem. Turklāt migrēnas aktivitāte laika gaitā var mainīties.

Stāsta migrēnas paciente Santa (vārds mainīts):

Mana pirmā migrēnas lēkme bija jau sākumskolā, bet ar gadiem lēkmes kļuvušas ne tikai biežākas, bet arī stiprākas. Sāku tās fiksēt, aptuveni pirms gada, datumus pierakstot telefona piezīmēs. Tas man īsti nepalīdzēja atrast nekādas kopsakarības, bet mudināja meklēt informāciju par medikamentiem migrēnas ārstēšanai, jo aptvēru, cik bieži mani patiesībā piemeklē lēkmes.

Nesen uzzināju par Migrēnas Kompasu un sāku to lietot, šai platformai pievienojot savas iepriekšējās piezīmes. Migrēnas Kompass ir ļoti parocīgs, jo tā funkcionalitāte ir intuitīva, viegli atrodu vajadzīgo. Man patīk, ka visa informācija izkārtota pārskatāmi: var redzēt migrēnas lēkmes ilgumu un stiprumu, kā arī kalendāru, kas uzreiz parāda detalizētu pārskatu. Pateicoties kalendāra funkcijai, sapratu, ka daļa manu migrēnas lēkmju ir saistītas ar menstruācijām.

Visvairāk man patīk aplūkot uzskaitītās dienas bez migrēnas, kā arī uzlabojumus. Savukārt, atskaites sadaļā man parocīgs šķiet grafiks ar informāciju par biežākajiem ierosinātājiem (tagad cenšos no tiem izvairīties!) un riskantākajām dienām.

Citiem migrēnas pacientiem es visādā ziņā ieteiktu Migrēnas Kompasu, jo to lietot ir pārskatāmāk un ērtāk nekā vienkārši piefiksēt datumus. Šādi katrs pats var izanalizēt iespējamos cēloņus un lietoto pretsāpju medikamentu efektivitāti. Migrēnas Kompass ir arī labs palīglīdzeklis, dodoties pie ārsta, jo var ārstam vienkārši parādīt savus datus un nav jāuztraucas, ka būs kaut kas aizmirsts vai palaists garām.

Migrēnas Kompasu bez maksas iespējams lejupielādēt savā viedtālrunī Google Play vai App Store.

Produkti, ko izstrādājis farmācijas uzņēmums TEVA, ik dienu atvieglo dzīvi teju divsimt miljoniem cilvēku pasaulē. TEVA misija ir radīt pacientiem pieejamus produktus, kas ļauj atrisināt dažādas ar veselību saistītas problēmas. Medicīnas un tehnoloģiju attīstība devusi migrēnas pacientiem iespēju profilaktiski mazināt un pat novērst galvassāpes. Mēs apzināmies, ka hroniskas slimības ietekmē pacienta dzīvi dažādos veidos, tāpēc internetā esam radījuši informācijas resursu Rūpes par veselību, kur pacienti dalās pieredzē un apmainās dzīvesstāstiem. Šajā tīmekļa vietnē atrodamas gan noderīgas atziņas un padomi, gan informācija par tehnoloģijām, kas palīdzēs atvieglot dzīvi ar hronisku slimību.

TEVA-LV-NP-00015

Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar TEVA