Pirmo reizi Latvijā veikta unikāla operācija, kurā limfvadi piešūti vēnām
Kādai 36 gadus vecai krūts vēža pacientei kardināli mainījusies dzīve pēc sarežģītas un Latvijā unikālas operācijas lai mazinātu tūsku. Limfātiskā tūska vēža pacientiem attīstās pietiekoši bieži. Un šādas operācijas varētu atvieglot viņu dzīvi, vēsta LTV raidījums "Panorāma".
Operācija, ķīmijterapija, starošana. Krūts vēža paciente, kura raidījumam lūdz saglabāt savu anonimitāti, stāsta, ka cīņa bijusi ilga un grūta.
"Man no paduses tika izņemti ļoti daudz limfmezglu, jo tas viss draņķis bija aizgājis uz limfvadiem. No 10 limfmezgliem četri bija skarti ar ļaundabīgo... tā lielā kvantuma dēļ man pēc pieciem gadiem sāka tā roka augt," stāsta paciente.
Pēc ārstēšanas rokā attīstījās limfostāze jeb limfātiskā tūska. Roka kļuva milzīga un pēc fiziskas piepūles vai, mainoties gaisa spiedienam, sāpēja un pulsēja.
"Smejos, ka es esmu meteo stacija. Varēju stundu iepriekš noteikt, kad būs negaiss. Sāpēja tā, ka es nezināju, kur skriet, masēt, drenēt. Blūzes es varēju aizmirst. Es varēju tikai T-kreklus un staipīgos džemperus nēsāt. Bija redzami, jūtami, viņa sāpēja. Tas nebija, ka auga un tikai nesmuki izskatījās. Bija bail. Bet vai man bija izvēles, jo tas viss progresēja," atklāj paciente.
Ideja par operāciju radās mikroķirurgam Jānim Zariņam, uzzinot, ka kolēģiem – ķirurgiem – ir īpaša iekārta.
"Viņi ar šo kontrastvielu, kas saucas indocianīna zaļais, spēj vizualizēt vēdera dobuma orgānus. Viņi izmanto šo iekārtu žults ceļu vizualizācijai, lai operācijas laikā vieglāk izoperēt un iegūtu labāku rezultātu. Man, to dzirdot, radās ideja, ka to pašu varētu izmantot, lai vizualizētu limfvadus ekstremitātē," stāsta RAKUS mikroķirurgs, plastikas ķirurgs Jānis Zariņš.
Tālāk sekoja juveliera darbs. Bija jāatrod funkcionējoši limfvadi, ko savienot ar vēnu.
"Izmantojot šo krāsvielu un vizualizāciju, mēs varam atrast limfvadu, kas funkcionē. Jo to, kuri nefunkcionē, sašūšana ir bezjēdzīga," skaidro Zariņš.
Operācija ilga trīs stundas. Pacientei rokā veica divus nelieus iegriezumus, caur kuriem tika veikta limfvadu sašūšana ar vēnu. Šobrīd sieviete apmeklē fizioterapeitu, kā arī nēsā kompresijas apģērbu. Sieviete jūtoties labi. Šādi atteces traucējumi visbiežāk izveidojas krūts vēža, ginekoloģiskas saslimšanas un melanomas pacientiem.
Ārvalstīs šādas operācijas tiek veiktas pēdējos 15 gadus. Latvijā tā notikusi pirmo reizi.