5 dabīgi līdzekļi pret sāpēm
Aspirīna tablete ir vienkāršs risinājums, taču ir daudz dabīgu alternatīvu, kā novērst sāpes, neriskējot piedzīvot kaitīgus blakusefektus.
Nav tādas lietas kā drošas pretsāpju tabletes. Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi kā aspirīns un ibuprofēns var izraisīt nopietnu kuņģa asiņošanu, aspirīns jo sevišķi palielina hemorāģiskā insulta risku (asinsizplūdums galvas smadzenēs), un ar gadiem šie draudi vairākkārt pieaug, piemēram, cilvēkiem, kas ir vecāki par 75 gadiem, hemorāģiskā insulta risks, lietojot aspirīnu, palielinās septiņas reizes.
Vai ir kāda drošāka alternatīva, kā novērts sāpes? Labā ziņa – ne viena vien, turklāt šīs metodes ir pārbaudītas neatkarīgos pētījumos.
Taiči
Šī ķīniešu vingrošanas sistēma, kas ietver dziļu elpošanu un lēnas, apzinātas kustības, palīdz atvieglot hroniskas spranda sāpes.
Metodi pārbaudīja ar 114 cilvēkiem, kas vismaz trīs mēnešus bija cietuši no hroniskām spranda sāpēm – daļa pētījuma dalībnieku 12 nedēļas izpildīja taiči vingrojumus, pārējiem bija arī konvencionāli vingrojumi kakla muskuļiem vai viņi turpināja izmantot parastos līdzekļus, ko lietoja pret sāpēm, kā zāles vai masāžu.
Pētījuma beigās, kā atzina Hārvarda Universitātes pētnieki, taiči grupa ziņojusi, ka sāpes un nevarība ir samazinājušies un viņiem kopumā uzlabojusies dzīves kvalitāte, ko nevarēja sacīt pētījuma dalībnieki, kas nevingroja. Arī iepriekš veiktos pētījumos atklāts, ka vingrošana var palīdzēt atvieglot muguras sāpes un reimatismu.
Aleksandra tehnika
Bieži hronisku sāpju negaidīts iemesls izrādās slikta stāja. No tā izriet, ka stājas korekcija var novērst sāpju rašanos, un to apliecina arī pētījumi, kas veikti par Aleksandra tehniku, kas ir vērsta uz apzinātu stājas korekciju, kad ejam un stāvam.
Kādā pētījumā 500 cilvēkiem, kas vismaz trīs mēnešus cieta no vispārējām muguras sāpēm, paralēli standarta paņēmieniem (pretsāpju zālēm un vingrošanai) un akupunktūrai tika pārbaudīta Aleksandra tehnika. Pētnieki no Jorkas Universitates atklāja, ka ar 12 akupunktūras sesijām vai Aleksandra tehniku varēja samazināt sāpes par 30 %, bet ar standarta terapiju varēja panākt tikai 23 % lielu sāpju samazinājumu.
Prāts
Sāpju pārvarēšana ar prātu ir viens no visvairāk pārbaudītajiem paņēmieniem. Daudzos zāļu pētījumos pacientiem dod medikamenta aktīvo vielu vai viltus tableti – placebo līdzekli –, un bieži neviena pētījuma dalībnieku grupa nezina, ko ir saņēmusi.
Pētnieki no Makgilla Universitātes aplūkoja placebo līdzekļa veiksmīgo iedarbību 84 pētījumos, kuros tika vērtēta pretsāpju zāļu efektivitāte. Gandrīz visos pētījumos placebo līdzeklis bija tikpat efektīvs kā zāles – abi nodrošināja vidēji 30 % lielu sāpju samazinājumu. Pats dīvainākais visā šajā ir tas, ka placebo spēks, šķiet, arvien palielinās un nu jau tas ir tikpat efektīvs kā pretsāpju zāles.
Akupunktūra
Šo metodi var uzskatīt par visu iepriekšminēto paņēmienu vecmāmiņu. Austrumos akupunktūru izmanto jau tūkstošiem gadu, un Rietumu pētnieki nākuši klajā ar neskaitāmiem pētījumiem, kas apliecina akupunktūras efektivitāti.
Un tomēr, neraugoties uz pierādījumiem, ir daudzi skeptiķi, kas apgalvo, ka tā nevar palīdzēt, jo tam nav pamatojuma. Zinātnieki gan ir pierādījuši, ka punkti uz meridiāniem, ko izmanto akupunktūrā, atdarina tos pašus bioloģiskos ceļus, uz kuriem iedarbojas pretsāpju zāles, piemēram, kuņģa meridiāna 36. punkts atspoguļo hipotalāma-hipofīzes-virsnieru asi, bioloģisko ceļu, kas ražo stresa hormonus un ko saista ar hroniskām sāpēm.
Ārstniecība augi
Pret sāpēm var palīdzēt ļoti daudzi ārstniecība augi, piemēram, meiteņu zeltpīpenītei, ko dēvē par viduslaiku aspirīnu, piemīt pretiekaisuma īpašības, un tas var atvieglot dažādas sāpes. Pētījumi uzrādījuši, ka meiteņu zeltpīpenīte ir īpaši efektīva migrēnas un galvassāpju gadījumā.
Vēl viens spēcīgs augu valsts līdzeklis pret migrēnu ir lavanda. Ja lēkme ir sākusies, var palīdzēt, piecpadsmit minūtes paelpojot lavandas ēterisko eļļu.
Kurkumīns labi sevi pierādījis, atvieglojot muguras sāpes.
Divšķautņu asinszāle ir vislabāk zināmais vieglais antidepresants, bet šo ārsniecības augu gadsimtiem ilgi lieto kā līdzekli pret artītu, muguras sāpēm un locītavu sāpēm.