Valsts asinsdonoru centrā atklāj vairākus desmitus gadījumu, kad cilvēks pārslimojis Covid-19, pašam to nezinot
Nododot asins analīzes Valsts asinsdonoru centrā, pāris mēnešu laikā atklāti vairāki desmiti gadījumi, kad cilvēkam ir antivielas pret Covid-19. Tas nozīmē, ka personai nezinot, tā ir izslimojusi jauno koronavīrusu.
Reizē ar asins ziedošanu, donori var arī pārbaudīt Covid-19 antivielu līmeni asinīs. Valsts asinsdonoru centra direktore Elita Pole ReTV Ziņām stāsta, ka šādu iespēju nav izmantojuši tikai aptuveni 10% donoru. Laikā no augusta sākuma to darīt piekrituši 10 000 cilvēku. “Tas neprasa nekādu atsevišķu analīzi, tas ir bez maksas, tikai potenciālajam donoram ir jāizrāda šī vēlme, ka viņš tam piekrīt. Tad tās pašas kopējās analīzes ietvaros, kuras mēs ņemam, lai pārbaudītu visus asins komponentus dažādām vīrusu saslimšanām.”
No kopējā testēto paraugu skaita vairāk nekā 60 cilvēkiem antivielas ir atklātas. “Kas ir interesanti – daļa jau zināja, ka ir bijuši saslimuši ar Covid-19 pavasarī, bet daļa tiešām nebija novērojusi nekādas saslimšanas pazīmes. Un arī apkārtējie, pēc viņu vārdiem, ir bijuši veseli, bet šīs antivielas uzrādījās,” saka Pole.
Gan iedzīvotāju skaits, kam uzrādās antivielas, gan pašu antivielu daudzums, esot visai mazs. Tikmēr Madlienas pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Siliņš, kurš Covid-19 jau pārslimojis, teic, ka antivielu testu taisījis karantīnas laikā epidemiologu ieteikuma dēļ. “Antivielas uzrādījās pietiekami augstā līmenī. Tad ar ģimenes ārstu ikdienā komunicējot, pēc divu nedēļu slimošanas atgriezos darbā, ņemot vērā antivielu rezultātu. Bija tā, ka ģimenē sievu aplipināju ar šo slimību un viņai arī tie paši simptomi. Mēs saderējām, kuram būs augstāks antivielu rezultāts, es zaudēju derībās un sievai bija vēl augstāks.”
Saslimšana viņam esot bijusi vieglā formā, zudušas vien ožas un garšas maņas. Ziņkāres dēļ Jānis Siliņš ar ģimenes ārstu vienojušies, ka uztaisīšot antivielu testu pēc trim mēnešiem un vēl vienu pēc sešiem. “Man šis rezultāts bija septiņi, un ar ģimenes ārstu vienojāmies – tad es no nākamās nedēļas eju uz darbu. Man pašam tā bija drošāka sajūta, pārliecība, ka vari iet uz darbu un neaplipināt citus kolēģus.”
Asinsdonoru centrā skaidro, ka katrā laboratorijā ir atšķirīgi robežlielumi, pēc kuriem nosaka, vai antivielu lielumi organismā ir daudz vai maz. Piemēram, Asinsdonora centrā pozitīvs rādījums esot jau virs viens. “Te gan ir jāsaka, ka ir donori, kuriem ir pāri pa 100 un ir 80, 90 un 140. Bet vēlreiz uzsveru – tas atkarīgs no konkrētās laboratorijas intervāla,” saka asinsdonoru centra direktore.
Arī tās donoru asinis, kurās ir fiksētas Covid-19 antivielas, tiek ziedotas cilvēku dzīvību glābšanai ar dažādām kaitēm. Bet asins plazmu asinsdonora centrs aicina nodot pētniekiem, kas arī tiek pasaulē apskatīta kā viena no iespējamām ārstēšanas metodēm smagi slimajiem pacientiem ar Covid-19.
Latvijā gan vēl notiek zinātniskas procedūras, lai ar šo plazmu varētu ārstēt Covid-19 smagi saslimušos.