Vēža slimniekam diagnosticē Covid-19. Vai ķīmijterapija ir iespējama?
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece ar paziņojumu vēršas pie onkoloģisko slimību pacientiem, viņu ģimenēm un draugiem, kuri viņus atbalsta.
"Šobrīd, strādājot Covid-19 pandēmijas apstākļos, daudzu valstu onkologiem ir gūta liela pieredze, ārstējot onkoloģiskos pacientus, kas ir inficējušies ar Covid-19," raksta Lejniece.
"Par šo tematu ir pieejamas daudzas publikācijas, bet kā svarīgāko varam uzskatīt Eiropas Medicīniskās onkoloģijas biedrības (ESMO) ekspertu viedokli par to, kā nodrošināt onkoloģisko pacientu aprūpi Covid-19 infekcijas laikā. Galvenais, kas izriet no šī dokumenta - kā nodrošināt onkoloģiskajiem pacientiem drošu aprūpi, jo, ordinējot ķīmijterapiju un imūnterapiju, ārstam ir jābūt pārliecinātam, ka pacients nav Covid-19 pozitīvs, jo, pretējā gadījumā var būtiski kaitēt viņa veselībai."
Kā norāda profesore, onkoloģiskajiem pacientiem, tāpat kā pārējiem cilvēkiem, nav iespējams prognozēt Covid-19 infekcijas smagumu.
Lejniece stāsta, ka pacienti ar vēzi tiek uzskatīti par ļoti "ievainojamiem" jeb augsta riska pacientiem, jo viņiem ir vairāki riski vienlaicīgi:
- lielāks risks inficēties;
- diemžēl, lielāks dzīvības apdraudējums un arī mirstības risks;
- lielāks risks slimot smagi, nokļūt intensīvās terapijas nodaļā.
"Saskaņā ar publicētajiem datiem par iespējamiem faktoriem, kas vēl ietekmē onkoloģisko pacientu dzīvības apdraudējumu, tiek minēti: audzēja lokalizācija un histoloģiskais variants, audzēja stadija, terapijas veids, ko šobrīd pacients saņem, slimnieka vispārējais stāvoklis un blakus slimības," turpina Lepjniece.
"Taču nav nevienas riska aprēķināšanas skalas, un tas nozīmē, ka visnozīmīgākais ietekmējošais faktors lēmuma pieņemšanā par ķīmijterapiju vai imūnterapiju apstākļos, kad ir nekontrolēta Covid-19 izplatība, ir veikts Covid-19 tests."
Kā informē RAKUS Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja, šī iemesla dēļ jau šobrīd visiem onkoloģiskajiem slimniekiem pirms iestāšanās RAKUS stacionārā "Latvijas Onkoloģijas centrs" tiek lūgts veikt Covid-19 testu. Tas jāveic arī onkoloģiskajiem slimniekiem, kam plānota terapija dienas stacionāros.
Ja pacientam nav Covid-19 infekcijas pazīmju, bet viņš ir Covid-19 pozitīvs, tad pretaudzēja terapija ir jāpārceļ līdz brīdim, kad minētais tests ir negatīvs.
Pacientam, kas ir Covid-19 pozitīvs, nedrīkst nozīmēt ķīmijterapiju, imūnterapiju vai staru terapiju, jo tas var pasliktināt viņa stāvokli, palielinot komplikāciju un nāves risku.
"Tādēļ pacientiem, kam plānota ķīmijterapija vai imūnterapija, 48 stundu laikā pirms tās uzsākšanas, jāveic Covid-19 tests," norāda Lejniece. "Un tikai tad ārsts droši var nozīmēt terapiju, kurai jau tāpat iespējamas daudz blaknes un komplikācijas."
Profesore aicina arī onkoloģijas slimniekus un viņu ģimenes locekļus, un draugus lejupielādēt un izmantot aplikāciju "Apturi Covid!", kā arī ievērot visus valstī noteiktos ierobežojumus. "Tādā veidā viņi atbalstīs jūs un visus Latvijas onkoloģiskos pacientus!" saka Lejniece.