Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Nekad nevar skaidri zināt, kas mediķus sagaida. (Foto: NMPD)

Reanimācijas laikā vīram salauza ribu... Mediķu praksē kuriozu gadījumu netrūkst

Esi vesels
13. jūlijā 04:34 2020. gada 13. jūlijā 04:34
 
Kārlis
Seržants
| Kas Jauns Avīze
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule nesen tviterī dalījās ar ierakstu par saņemtu sūdzību no kādas kundzes – viņas vīram reanimācijas laikā glābēju brigāde salauzusi ribu. Tas nekas, ka vīrs dzīvs, sūdzība ir, un atbilde jāsniedz.

Diskusijā iesaistījās arī Latvijas Dzīvības glābšanas asociācijas prezidents, anesteziologs reanimatologs Roberts Fūrmanis, apstiprinot, ka reanimācijas un sirds masāžas laikā salauzta riba ir ikdienišķa parādība un tajā brīdī ārsti domā tikai par dzīvības glābšanu, kas šajā gadījumā arī izdevies.

Pārbaudiet, vai var turpināt plostu

Šo sūdzību var vērtēt kā elementāru nezināšanu, taču ikdienā NMPD darbinieki sastopas ar krietni kuriozākām situācijām, gan izsaukumos, gan uzklausot pacientu skaidrojumus pēc brigādes ierašanās. Pēc Kas Jauns Avīzes lūguma dienesta darbinieki dalījās ar piedzīvotajiem kurioziem.

Liela daļa jokainu situāciju gadās, kad ātros izsauc cilvēki, kas lietojoši alkoholu vairāku dienu garumā. Iemesli ir daudzi un dažādi.

Ļoti bieži ir izsaukumi, kad sirdzējs ir plostojis vairāku dienu vai pat nedēļu garumā un vienkārši piezvana dienestam ar prasību atbraukt un apskatīties, vai viņš vēl to var turpināt darīt… nenomirstot.

Kā iedzer, tā reibonis klāt

Kādam klientam, kuram ir vīrusa hepatīts, ģimenes ārsts ieteicis meklēt medicīnisko palīdzību gadījumā, ja palielinās aknas. Viņš par spīti slimībai alkoholu lieto regulāri, bet pēdējā dienā izdzēris piecus litrus stiprā alus, un radusies sajūta, ka akna patiešām ir palielinājusies. Protams, jāzvana ātrajiem, lai atbrauc un paskatās.

Cits zvanītājs ļoti nopietni jautājis, kāpēc viņam pēc dzeršanas trīs dienu garumā ir galvas reibonis. Viņš pat sagaidot, lai reibonis pāriet, bet, tikko iedzerot, tā reibonis atkal klāt.
Gados jauns vīrietis pēc četru dienu alkohola patēriņa lielās devās devies uz sporta zāli, kārtīgi izvingrojies, atnācis mājās, un tagad esot sajūta, ka tūlīt nomirs.

Dzēruma murgos rādās dzemdības

Zvana sieviete, kura jau saņēmusi vairākus rēķinus par nepamatotiem neatliekamās palīdzības izsaukumiem – visi veikti alkohola reibumā, jo tad patiešām vienmēr esot ļoti slikti. Ieteikumam, ka varbūt alkoholu nevajag lietot, ja reiz tik slikti, seko atbilde: “A kāpēc to alkoholu pārdod visos veikalos? “

Gados jauns vīrietis sauc ātros, jo sievai sākušās dzemdības. Mediķi atbrauc, bet no grūtniecības nav ne vēsts – abi laulātie dzēruši vairākas dienas un kaut ko nedaudz saputrojuši.

No izsaucēja vārdiem – “ir pienācis laiks pārbaudīt veselību, jo es tik bieži lietoju alkoholu, ka manas zarnas noteikti ir slimas”.

Pašlaik gan nekas nesāp, bet ja sāks sāpēt, jau būs par vēlu.
Kāds vīrietis pēc četru dienu dzeršanas bez problēmām noteicis pats sev diagnozi – viņam sāpot smadzeņu vidusdaļas kaula apakšējā daļa.

Pieprasa nomazgāt kājas

Bieži mediķus izsauc gadījumos, kad vaina ir patiešām sīka un nenozīmīga. Piemēram, izsaukums no astoņdesmitgadīgas kundzes meitas – mamma sasitusi kāju. Aizbraucot mediķi konstatē vienu centimetru lielu nobrāzumu, bet izsaucējas skaidrojums – mājās nav neviena gabaliņa plākstera.

Divdesmit sešus gadus vecs vīrietis paziņo, ka viņam sagriezta kāja. Uz vietas atklājas, ka ir puscentimetru liela neasiņojoša brūcīte, bet pats nobridies pa dubļiem netīrs. Lai brigāde viņam nomazgājot kājas un apkopjot, jo tas esot viņu pienākums.

Kāda trīsdesmit gadus veca sieviete pēc diētas septiņu dienu garumā, kad dzērusi tikai tēju un ūdeni, sadūšojusies un iedzērusi ābolu sulu. Sākusies vemšana, un, protams, jāsauc ātrie.

Vēl dažas pacientu pērles

“Kamēr jūs atbraucāt, es jau piecas reizes paspēju nomirt.”

“Satraucos, jo vairs nejutu savu sirdsdarbību.”

“Vēlos savu atvaļinājumu pavadīt kārtīgi plostojot un tāpēc gribu zināt, vai veselība atļauj.”

“Slimoju jau gadiem, bet šodien nolēmu – kaut kas ir beidzot jādara! Tad nu izsaucu jūs.”

“Ja dzīvo Eiropā un maksā nodokļus, naktī savā mājā termometrs un pretdrudža zāles nav jāmeklē.”

“Izsaucu jūs, jo mani ir nomocījis slinkums.”

Sešpadsmitgadīgas meitenes, kura alkohola reibumā braukusi ar skrituļslidām un nokrītot sasitusi dibenu bērnu spēļu laukumā, mamma ārstei: “Un tikai nesakiet, ka pati nekad dzīvē neesat bijusi līdzīgā situācijā.”

“Izsaucu, jo nobijos, ka mans dzīves draugs – kaķis – ir miris.”
Lieki piebilst, ka šādos gadījumos parasti gan seko rēķins par nepamatotu izsaukumu. Bet citādi – ir prieks, ka mediķu sūrajā ikdienā tomēr gadās pa kādam humora brīdim, protams, ja vien šādas situācijas netraucē laikus sniegt palīdzību cilvēkam, kuram tā patiešām ir vajadzīga.

Tieši tāpēc arī NMPD vadītāja Cipule aicina būt atbildīgiem un pirms zvanīšanas dienestam kritiski izvērtēt situāciju un padomāt arī par citiem iespējamajiem risinājumiem. Un saudzēt pašiem savu veselību.

Jokdarus gaida rēķins

Tiem, kas tomēr nolēmuši nerespektēt mediķu grūto un atbildīgo darbu, jāņem vērā, ka nepamatota Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukuma cena ir 62,20 eiro. Pagājušā gadā šāds rēķins izsniegts 5443 gadījumos – vidēji 15 reizes dienā.

Citi šobrīd lasa

Ķermeņa 8 brīdinājuma signāli pirms sirdslēkmes. Kā tos atpazīt? 1
"Esi vēl dzīva un vesela vai jau beigta?" Ticīga sirmgalve šokā par Lielvārdes mācītāja sūtītajām īsziņām 13
Notiekošais Baltkrievijā ārpus kontroles: OMON brutāli sagūsta nepilngadīgu bērnu, policisti spārda žurnālistus 4
Pievienot komentāru

Хакера из России обвинили в краже «постыдных» фото Меган и Гарри

8-летняя внучка Пугачевой дебютировала в качестве певицы