Esi vesels
2020. gada 25. jūnijā, 15:23
Padomi, kā vieglāk aizmigt vasaras tveices laikā
Laikā, kad gaisa temperatūra jau sāk pārsniegt +30 grādu atzīmi, aizmigt karstuma dēļ kļūst arvien grūtāk. Britu fizioloģe un miega terapeite Nerina Ramlakhana iesaka gulēt istabā, kurā gaisa temperatūra svārstās no 16 līdz 21 grādam pēc Celsija, turklāt cilvēka smadzenēm ir jābūt vēsākām nekā ķermenim.
“Labs nakts miegs ir svarīgs, lai apstrādātu informāciju visas dienas garumā, kā arī, lai atjaunotu un līdzsvarotu ķermeni fiziski un garīgi,” stāsta Ramlakhana. "Ideālā gadījumā, lai mēs gulētu labi, starp ķermeni un smadzenēm ir jābūt daļējai temperatūras atšķirībai - siltam ķermenim un vēsai galvai!"
"The Independent" apkopojis vairākus ekspertu ieteikumus veselīgam un mierīgam miegam vasaras karstajā laikā.
- Pirms gulētiešanas ievieto gultas veļu uz pāris minūtēm saldētavā, protams, vispirms ieliekot to plastmasas maisiņā. Ja saldētava nav pietiekoši liela visai gultas veļai, pietiks arī ar spilnvendrānas atvēsināšanu.
- Atvēsināties var, novietojot ar ledainu ūdeni pildītu ūdens pudeli uz ķermeņa "atdzesēšanas vietām" - ceļgaliem, potītēm, plaukstas locītavām, kakla, cirkšņiem un elkoņiem.
- Pirms gulētiešanas ieziedies ar pēcsauļošanās krēmu, kura sastāvā bagātīgi lietota alveja. Ideāli, ja krēms iepriekš turēts ledusskapī.
- Piepildi tukšu izsmidzinātāju ar aukstu ūdeni un turi to pie gultas. Lai atvēsinātos, izsmidzini to uz sejas, skausta un uz ceļgaliem.
- Gulēt ejot velc kokvilnas apģērbu un arī gultas veļai ieteicams būt plānas, tīras kokvilnas materiāla - augstas kvalitātes kokvilna ir visideālākais gultas veļas materiāls, jo tas ir elpojošs.
- Pārliecinies, ka neuzņem pārāk daudz olbaltumvielu, jo tās faktiski var sildīt ķermeni, palielinot vielmaiņas ātrumu, stāsta miega eksperts Deivs Gibsons.
- Ēd pikantu ēdienu, bet vismaz trīs stundas pirms gulētiešanas - tas var likt izsvīst un atdzesēt ķermeni.
- Vingro no rīta, nevis vakarā, lai ķermenis pārlieku nesakarstu.
- Vakara dušā mazgājies remdenā ūdenī. Auksts ūdens nav ieteicams, jo ķermenis reaģēs uz pēkšņo temperatūras maiņu, cenšoties saglabāt siltumu.
- Lai istaba nesakarstu, logus un aizkarus guļamistabā visas dienas garumā ieteicams turēt aizvērtus.
- Pirms gulētiešanas izslēdz visas istabā esošās elektroierīcas, jo tās izdala siltumu. Izrauj tās no kontaktligzdām.
- Turi kājas vēsumā, neapsedz tās ar segu. Aukstākam efektam tās var atbalstīt pret ledus maisiņu.
- Ieslēgta ventilatora priekšā novieto trauku ar ledu.
- Dzer ūdeni regulāri dienas laikā, bet nepārspīlē pirms gulētiešanas. Pirms gulētiešanas būs pietiekami, ja izdzersi puslitru ūdens. Tāds daudzums ķermeni uzturēs hidratētu, bet neliks naktī doties uz labierīcībām.
- Guli atsevišķi no partnera. Divi ķermeņi izdala divreiz vairāk ķermeņa siltuma.
- Ja dzīvo daudzstāvu mājā, guli apakšstāvā, jo siltums ceļas uz augšu.
- Dodies gulēt vēsās, mitrās zeķēs, vai pat mitrā t-kreklā.
- Pirms gulētiešanas apskalo plaukstas un pēdas ar aukstu ūdeni.
- Ja pamosties nakts laikā, paberzē pret pieri mentola nūjiņu. Mentola nūjiņas var nopirkt aptiekās, tās bieži vien izmanto aizlikta deguna gadījumā.
- Aptuveni stundu pirms došanās gulēt ievieto mitru dvieli ledusskapī. Guļot gultā, varēsi to uzlikt uz pieres.