Skaidrība dzīvības cenā
Esi vesels

Skaidrība dzīvības cenā

Jauns.lv

Skaidra diagnoze mēdz būt dzīvības cenā. Jo sevišķi, ja stāsts ir par onkoloģiju. 35 gadus vecā Jana (vārds un nebūtiskas detaļas mainītas) šobrīd būtu darba nespējīga, ķīmijterapijas nomocīta sieviete bez skaidras diagnozes un neziņā, kā ārstēties tālāk, ja viņa būtu spiesta paļauties tikai uz valsts apmaksātajām izmeklēšanas metodēm.

Jaunajai sievietei, kura viena audzina pirmklasnieku, tika ārstēts hematoloģisks audzējs. Ķīmijterapijas dēļ bija radušās dažādas komplikācijas, kuras sieviete bija varonīgi pārcietusi. Tomēr pēc smagā ārstēšanās kursa datortomogrāfijas izmeklējumā joprojām vēdera dobumā bija redzami it kā ļaundabīgi perēkļi.

Redz vairāk

Jana bija dzirdējusi par PET diagnostiku, kas var noteikt, vai vēzis ir izārstēts vai nav, un meklēja iespējas, kur šādu  izmeklējumu veikt. Laimīgā kārtā tas sakrita ar laiku, kad Latvijā tika atklāts vēža diagnostikas centrs “MedVision”, kas piedāvā tieši šādu izmeklējumu - precīzāko vēža diagnostikas metodi PET/CT jeb pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas kombinēto izmeklējumu. Atšķirībā no citiem vizuālās diagnostikas veidiem, kā magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija un ultrasonosgrāfija, kuros ārsti diagnosticē audzēju pēc redzamām izmaiņām audos, tikai PET spēj novērtēt audzēja funkcionālo dabu, t.i., kā audzējs uzvedas - vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs, vai dzīvs, aktīvs, agresīvs, vai lēni augošs vai vispār neaktīvs un tātad pieveikts. Proti – vēža šūnām ļoti garšo cukurs, tāpēc tās patērē glikozi krietni aktīvāk nekā veselie audi. Šī īpatnība tiek izmantota, lai vēža šūnas atrastu organismā iespējami agrīni un ļoti precīzi. Pirms izmeklējuma pacientam vēnā tiek ievadīta nekaitīga, ar radiofarmaceitisku vielu iezīmēta glikoze, kas izplatās organismā un visintensīvāk uzsūcas tieši vēža perēkļos. Tālāk, pacientam tiek veikta datortomogrāfija (CT), un uzreiz pēc tam pozitronu emisijas tomogrāfija, kas fiksē vietas, kurās uzdarbojas „rijīgās” vēža šūnas. Tad dators savieno abus attēlus telpiskā modelī, kurā ar lielu precizitāti var ieraudzīt mazus, pat sērkociņa galvas lieluma veidojumus.

Janai PET/CT izmeklējums parādīja, ka datortomogrāfijā redzamie it kā ļaundabīgiem perēkļi vēdera dobumā īstenībā ir metaboli absolūti neaktīvi. Tātad, pēc smagās ārstēšanās pāri palikuši tikai palielināti audi, un slimība vairs nav dzīvotspējīga. Jana saņēma labas ziņas – nevajag turpināt ķīmiju, kas traucē dzīvot, atņem darbaspējas un rada smagas komplikācijas. Jau ļoti precīzi zinot situāciju, Janas ārstējošais ārsts varēja apturēt agresīvo ārstēšanu, jo audzējs izrādījās pieveikts.

Skaidrība palīdz un glābj

“MedVision” pieredzē ir nu jau daudz un dažādi gadījumi, un visi aizkustinoši. Centra pašam pirmajam pacientam izmeklējums nesa labas ziņas – cilvēks bija izgājis ķīmijterapijas kursu un vajadzēja noskaidrot, vai tas bijis efektīvs. Vīrieti noskenēja, un viņš bija pilnīgi tīrs, tātad mierīgu prātu varēja atteikties no tālākās ķīmijterapijas.

Cita paciente bija priecīga par izmeklējumā atrastajiem nelielajiem vēža perēklīšiem, jo tagad bija precīzi zināms, kas paredzētās operācijas laikā jāizoperē un kurus limfmezglus var droši pasaudzēt. Arī gadījumos, kad atklājas, ka vēzis metastāzes jau izsējis pārāk bagātīgi, zelta vērta ir skaidrība, ka vairs nav jēgas pacientu mocīt ar smagu ārstēšanu, vien darīt vieglāku un prieka pilnāku viņam atlikušo laiku.

Ārsti PET/CT izmeklēšanu īpaši iesaka limfomas slimniekiem, jo šie audzēji jau primāri ir nevis viena perēkļa slimība kā, teiksim, krūts vēzis, bet gan mēdz izplatīties pa visu organismu. Ja uzreiz zina, kuros limfātiskajos audos ir vēža šūnas, tas ārstiem ļoti atvieglo piemeklēt pareizo ārstēšanas taktiku. Arī pēc ārstēšanās regulāras pārbaudes ir būtiskas, lai pārliecinātos, ka slimība nav atgriezusies un vajadzības gadījumā varētu uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.

Kancerofobija jeb bailes no vēža

Situācijas bijušas dažādas. Jauno tehnoloģiju ļoti vēlējās izmēģināt kāds bagāts uzņēmējs. Viņš raizējās par agrāk veiktu operācijas rētu. Konsultācijā ārsts viņu apskatīja un nomierināja – šīs rētas dēļ izmeklējumam nauda nav jātērē – tajā vietā viss ir kārtībā. Taču uzņēmējs uzstāja, radot aizdomas, ka viņam ir kādas slēptas bažas, un tā nav plika ziņkārība. Mediķi savā valodā šādus cilvēkus sauc par kancerofobiem, tomēr dažkārt šīs cilvēku subjektīvās izjūtas un bažas izrādās patiesas. Vīrieša izmeklējums atmaksājās ar uzviju. Tajā vietā, par kuru sākotnēji pacients bija noraizējies, tiešām neko ļaundabīgu neatklāja, tomēr citā, grūti pamanāmā vietā bija ieperinājies audzējs. Tas vēl metastāzes nebija sējis un ar savlaicīgu operāciju no tā varēja atbrīvoties.

Runā, kamēr skaidrs

Onkoloģijā ārstēšanās rezultātu lielā mērā nosaka pacienta līdzestība, arī ticība labam rezultātam. Ja pacientam nav īstas skaidrības par savu diagnozi un ārstēšanas taktiku, atnāk bažas, kas neveicina izveseļošanos. Reizēm pacienti internetā salasās tādu informāciju, kas pat veselu cilvēku padara par slimu un ieved panikā. “MedVision” filozofija ir dot lielāku skaidrību par pacienta situāciju ne tikai ārstiem, bet arī pašam pacientam. Centram piesaistītie onkologi velta pietiekami daudz laika, ja vajadzīgs pat stundu, lai visu sīki izskaidrotu gan par pacienta diagnozi, gan par izmeklējumu. Ir pieredzēts, ka cilvēks, kurš sākotnēji savas diagnozes dēļ bija iekritis depresijā, pēc sarunas ar dakteri, ieraudzīja skaidrību un sāka par sevi cīnīties.

Jārēķinās ar gaidīšanu

Trīs stundas – tas ir minimālais laiks, ar ko jārēķinās nākot uz PET/CT izmeklējumu. Lai gan pati PET/CT skenēšana nav ilga, būtiski ir tai atbilstoši sagatavoties.

Pirmkārt, viena stunda nepieciešama, lai cilvēku piereģistrētu, sagatavotu izmeklējumam, vajadzības gadījumā normalizētu cukura līmeni viņa asinīs, ievadītu vēnā radiofarmaceitisko  preparātu. Pēc tam viena stunda nepieciešama, lai preparāts izplatītos pa visu organismu. Un tikai tad cilvēks ir gatavs izmeklējumam, kas parasti ilgst 20-50 minūtes. Reizēm papildus gaidīšana saistīta arī ar preparāta piegādi. Parasti preparāts tiek ražots uz vietas centrā esošajā ciklotronā, taču dažkārt preparātu uz Rīgu ved ar speciālu reaktīvās lidmašīnas reisu no Vācijas. Ir bijuši gadījumi, kad laika apstākļu dēļ lidmašīna aizkavējas.

Tā kā PET/CT izmeklējumos izmantotās zāles ir ar ļoti īsu, stundās mērāmu uzglabāšanas termiņu, pacientiem uz izmeklējumu jāierodas precīzi norādītajā laikā. Ja pacienta kavēšanās dēļ viņam sagādātais preparāts ir „novadējies” un savu iedarbību zaudējis, izmeklējumu nav iespējams veikts, un nauda par pacienta vainas dēļ nenotikušo procedūru netiek atmaksāta.

Izmeklējuma drošība

PET izmeklējums tiek uzskatīts par ļoti zema riska procedūru. Radiofarmaceitiskais preparāts, kas tiek ievadīts pacientam vēnā, ir ļoti viegli panesams – alerģijas, drudzis, slikta dūša vai vemšana praktiski nav novēroti. Radioaktīvais starojums pacienta ķermenī atrodas neilgi, tāpēc, kad izmeklējums ir pabeigts, pacients var mierīgi doties mājās. Daļu no ievadīto zāļu radiācijas viņš jau ir atstājis telpā, kurā gaidīja izmeklējumu un tualetē. Atlikušais radiācijas līmenis ir strauji mazinājies izmeklējuma laikā. Viņa izstarotā radiācija ir pārāk niecīga, lai ietekmētu cilvēku, ar kuru pacients dosies mājās pat vairākas stundas vienā mašīnā, vai vēl mazākā mērā cilvēkus sabiedriskā transportā. Ja paredzēts tūlītējs lidojums ar lidmašīnu, lidostas ierīces mēdz reaģēt, tāpēc šajos gadījumos „MedVision” dod līdzi īpašu izziņu.

Plašāka informācija par PET/CT izmeklējumu, sagatavošanos tam un izmeklējuma norisi, klīniskās indikācijas, nosūtījuma veidlapas, foto, video un dažādi raksti ir pieejama mājas lapā

Pacients ļoti laikus ierodas Nukleārās medicīnas centrā. Ierodoties tūlīt jāpiesakās reģistratūrā

Kas notiek izmeklējuma dienā

Pilnā vārdā – pozitronu emisijas tomogrāfija / datortomogrāfija – tā ir moderna un precīza metode audzēju un dažu citu slimību diagnostikai.

Šī tehnoloģija apvieno divas metodes – datortomogrāfiju (CT) un pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET). PET ļoti nepārprotami parāda vietas, kur ķermenī aktīvi krājas radiofarmaceitiskais preparāts, taču pārējās anatomiskās struktūras šī metode tik precīzi neattēlo. Savukārt datortomogrāfija neuzrāda vēža mezgliem raksturīgo aktivitāti. Tāpēc abas metodes tiek apvienotas - dators iegūtos CT un PET attēlus sapludina un atbilstoši apstrādā, tādējādi iegūstot ļoti precīzus rezultātus. Šādam dubultizmeklējumam nepieciešama specifiska PET/CT iekārta, īpaša pacienta sagatavošana un atbilstoši radiofarmaceitiskie preparāti.

Kas ir radiofarmaceitiskie preparāti, un kāpēc tie šajā izmeklējumā nepieciešami?

Vienkāršoti, tas ir preparāts, kas sastāv no divām daļām, – atoma, kas kādu laika sprīdi met ārā pozitronus (izotops) un pārējās molekulas daļas – nesēja, kas aizgādā izotopus līdz noteiktām šūnām, audiem. Nesējs var būt cukurs, aminoskābe vai hromosomu būvējošais ķieģelītis - nukleozīds. Tā var būt sarežģītāka viela – imunoglobulīns jeb antiviela, kas pazīst vēža šūnu virsmu un aiznes izotopu tieši līdz vēža šūnām.

Ir zināms, ka vēža šūnas daudz intensīvāk nekā pārējās patērē cukuru – glikozi. Tāpēc pirms izmeklējuma pacientam vēnā ievada īpašo ar fluora radioizotopu iezīmēto glikozi, kas intensīvāk koncentrējas audzēju šūnās. Šie īsa mūža radioizotopi sabrūkot izdala gamma starus, ko uzver PET iekārta. 

Lai gan PET/CT izmeklējumā var izmantot dažādus radiofarmaceitiskos preparātus, visbiežāk tiek izmantots FDG jeb 18F-fluordeoksiglikoze. Nesējs – glikoze, starojošā daļa – fluora-18 radioizotops. 99% gadījumu FDG ļauj labi pazīt noteiktus vēža veidus, jo sevišķi agrīnās stadijās, kad citas vizuālās diagnostikas metodes to nespēj.

Cik ilgi pēc šo preparātu injekcijas pacients ir radioaktīvs?

Jau pēc dažām stundām – tik ilgi ilgst PET/CT procedūra kopumā, radioaktivitāte ir tik ļoti samazinājusies, ka ne pašam, ne apkārtējiem nav bīstama. Tas ir tāpēc, ka izmeklējumā tiek izmantoti īsa mūža radioizotopi. Piemēram, fluora-18 izotopa pussabrukšanas periods ir 110 minūtes. Tas nozīmē, ka šo minūšu laikā zūd puse no vielas radioaktivitātes, bet pacientam ir injicēts pavisam neliels preparāta daudzums.

Kādos gadījumos to lieto?

90% PET/CT pielieto vēža diagnostikā. Visbiežāk to iesaka šādos gadījumos:

•    krūts vēzis

•    melanoma (ādas vēzis)

•    dzemdes un dzemdes kakla vēzis

•    plaušu vēzis

•    kolorektāls vēzis

•    Hodžkina limfoma (asins vēzis)

•    Prostatas vēzis

PET/CT spēj agrīni noteikt staru un ķīmijterapijas efektivitāti. Nav nepieciešams gaidīt, kad nenogalinātās vēža šūnas jau būs tiktāl savairojušās, ka būs saredzamas ar vizuālās diagnostikas metodēm. Ļoti precīza un agrīna diagnostika ļaus arī precīzāk ārstēt, gan izvairoties no liekām zālēm, ja izrādās, ka vēzis apturēts, gan izvairoties no šim vēža veidam nepietiekami efektīvām zālēm un ātrāk pārejot pie citām. Precīzs ārstēšanas plāns samazina nevajadzīgas terapijas blaknes, izmaksas un palielina efektīvas izārstēšanas iespējas.

Kā pieteikties uz izmeklējumu

PET/CT izmeklējumu diagnostikas centrā "MedVision” veic ar ārsta nosūtījumu – tas var būt gan no onkologa, gan onkoķirurga, gan hematologa, urologa un cita ārsta, kurš uzskata, ka pacientam nepieciešams PET/CT izmeklējums. Pirms pacienta nosūtīšanas uz izmeklējumu, ārsts aizpilda nosūtījuma veidlapu, kurā norāda izmeklējuma mērķi. Iespējams arī pieteikties uz konsultāciju pie "MedVision" onkologa - pieredzējusī daktere rūpīgi izvērtē veselības stāvokli, uzklausa un konsultē par nepieciešamajiem izmeklējumiem un tālāko ārstēšanās gaitu. Nepieciešamības gadījumā daktere norīko uz PET/CT izmeklējumu.

KONTAKTI

SIA “MedVision”

Gardenes iela 13, Rīga, LV-1002

+371 27 078 822

info@medvision.lv


Reklāmas raksts sadarbībā ar Medvision / Publicitātes foto