Drīzumā sāks informatīvo kampaņu par jauno kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību
Tuvāko nedēļu laikā tiks sākta pacientu informatīvā kampaņa saistībā ar jauno kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību, kas paredz, ka no 1.aprīļa ārsti valsts kompensējamo zāļu receptēs norādīs zāļu aktīvo vielu jeb starptautisko nepatentēto nosaukumu (SNN), nevis zāļu komerciālo nosaukumu, piektdien žurnālistiem pastāstīja Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens.
Kampaņas laikā tiks izvietotas vides reklāmas, paziņojumi radio un televīzijā, kā arī drukātie materiāli aptiekās un ārstniecības iestādēs.
Henkuzens arī norādīja, ka līdzīga kampaņa tiks sākta septembrī, kad parasti pieaug saslimstība.
ZVA direktors arī norādīja, ka šīm izmaiņām potenciāli būs pozitīvs efekts cīņā pret koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19. Viņš skaidroja, ka, samazinoties konkrētu medikamentu cenām, varētu pieaugt pacientu spēja iegādāties dažādus nepieciešamos medikamentus.
Tomēr Henkuzens arī neizslēdz iespēju, ka būs tādi pacienti, kurus neapmierinās gaidāmās izmaiņas, tāpēc ka ierasto medikamentu nāksies aizvietot ar citu.
Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (AP) uzsvēra gaidāmo izmaiņu pozitīvo pienesumu. Viņa argumentēja, ka tādā veidā būtiski samazināsies pacientu līdzmaksājumi, piebilstot, ka kopējais ieekonomēto līdzekļu daudzums gadā varētu sasniegt 25 miljonus eiro.
"Ārstē nevis nosaukums vai brends, bet ārstē aktīvā viela," sacīja ministre un skaidroja, ka visbiežāk tieši nezināšana ir pārmaksāšanas pamatā. Tomēr socioloģiskās aptaujas liecina, ka cilvēki nereti nezina par alternatīvām, kas ir tikpat efektīvas kā "brendotās" zāles, informēja Viņķele.
Būs arī gadījumi, kad medikamentu maiņa nav pieļaujama, piemēram, cilvēkiem ar transplantētiem orgāniem, tāpēc šādās situācijās ārstam būs tiesības izrakstīt to pašu medikamentu, par to sniedzot paskaidrojumu rakstiskā formā.
Arī ģimenes ārsts Andris Baumanis norādīja, ka, piemēram, astmas inhalatoru gadījumos varētu būt reizes, kad pacientam nevarēs izrakstīt ģenērisko medikamentu. Ārsts skaidroja, ka tas ir primāri saistīts ar lietošanas atšķirībām, kas pastāv dažādu astmas inhalatoru vidū.
Kā vēstīts, ZVA pārstāve Dita Okmane iepriekš klāstīja, ka ārstiem joprojām būs iespēja izrakstīt oriģinālo medikamentu 30% gadījumu. Tas ir gana liels īpatsvars, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, kurās ir noteikta aktīvo vielu izrakstīšana un komerciālie nosaukumi tiek izrakstīti krietni retāk, paziņoja ZVA pārstāve.
Zāļu komerciālo nosaukumu ārsts arī pēc šī gada 1.aprīļa varēs izrakstīt pacientam, norādot receptē ārstniecisku pamatojumu, ka pacienta ārstēšanā ir nepieciešamas konkrēta nosaukuma zāles, skaidroja aģentūras pārstāve, norādot, ka aktīvo vielu izrakstīšanas prakse jau tiek īstenota Igaunijā, Lietuvā, Dānijā, Vācijā, Lielbritānijā, Somijā, Nīderlandē, Spānijā, Portugālē, Rumānijā un Zviedrijā.
Okmane ir pārliecināta, ka līdz ar to ārstu, farmaceitu un pacientu ikdienas paradumi ar jauno kārtību mainīsies tikai nedaudz. ZVA uzskata, ka Latvijā pēc pielāgošanās perioda "ieguvēji būs visi", īpaši cilvēki ar zemākiem ienākumiem. "Šī prasība ļaus Latvijas iedzīvotājiem gada laikā ietaupīt līdz pat 25 miljoniem eiro, samazinot viņu līdzmaksājumus," ir pārliecināta ZVA pārstāve.