Enerģijas un vitamīnu avots - auzu pārslas. Uztura speciāliste atklāj, vai tās labāk ēst uzvārot vai aplejot
Pilngraudu auzu pārslas ir lielisks enerģijas, šķiedrvielu un B grupas vitamīnu avots. Tomēr nav tā, ka viena metode – apliešana vai vārīšana – būtu īpaši pārāka par otru, atklāj sertificēta uztura speciāliste Linda Rocēna.
Aplietām auzu pārslām ir nedaudz zemāks glikēmiskais indekss, tas nozīmē, ka enerģija no tām atbrīvojas lēnāk nekā no vārītām auzu pārslām un organisms šo enerģiju saņem nedaudz ilgāk.
Kas notiek ar vitamīniem vārīšanas laikā?
Pēc termiskās apstrādes B grupas vitamīnu gala produktā ir mazāk. Taču vērā ņemams to zudums auzu pārslās notiek tikai pie ilgstošas vārīšanas (ilgāk par 20–30 minūtēm) vai pie ļoti augstas temperatūras (virs 150 grādiem). Parasti šāda temperatūra, vārot putru, netiek sasniegta. Tāpēc nav pamats domāt, ka vārītās auzu pārslās vitamīnu vairs nav.
Vārītai auzu putrai par labu var minēt faktu, ka no 50 gramiem auzu pārslu var uzvārīt pat 300 un vairāk gramus putras. Ar apliešanu šādu putras apjomu panākt nevar. Tātad – vārot var pagatavot 2 reizes vairāk putras ar tādu pašu enerģētisko vērtību, un tas var būt noderīgi tievētājiem.
Vienīgais gatavošanas veids, kas nāk par ļaunu auzu pārslām, ir to grauzdēšana. Temperatūrā virs 180 grādiem auzās (un visos graudaugos) rodas veselībai kaitīgas vielas, kas auzu pārslas pārvērš nevis par veselību stiprinošu produktu, bet pat par nevēlamu.
Ņem vērā
- Vērts atcerēties arī par visiem citiem lieliskajiem veidiem, kā auzu pārslas iekļaut ikdienas uzturā, – ar jogurtu un augļiem, smūtijā, brokastu muslī vai mājās ceptā maizē.