Iekaisums, plaušu infekcijas, grūtības stāvēt vai staigāt - kā pieveikt ankilozējošo spondilītu
foto: Shutterstock
Esi vesels

Iekaisums, plaušu infekcijas, grūtības stāvēt vai staigāt - kā pieveikt ankilozējošo spondilītu

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Ankilozējošais spondilīts ir artrīta (locītavu iekaisuma) veids, kas galvenokārt ietekmē mugurkaulu, bet var radīt iekaisumu arī citās ķermeņa daļās. Slimība parasti sākas 17–25 gadu vecumā, izraisot sāpes muguras lejasdaļā un gūžas locītavās. Tai progresējot, var rasties nopietnas komplikācijas, piemēram, elpošanas traucējumi, plaušu infekcijas, grūtības stāvēt vai staigāt, hronisks saspringums.

Ar laiku var saplūst mugurkaula skriemeļi. Tomēr katram cilvēkam slimība var izpausties citādi, un tās gaita precīzi nav prognozējama.

Tradicionālās ārstēšanas metodes iekļauj pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu, piemēram, nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu, lietošanu. Dažreiz tiek izmantota audzēja nekrozes faktora terapija (anti-TNF), taču visiem minētajiem līdzekļiem iespējamas nopietnas blaknes. Bet ir dažas dabīgas ārstēšanās metodes, kas var sniegt labus rezultātus. Šeit apkopotas labākās.

Mazāk ēdiet cieti saturošus produktus

Ankilozējošais spondilīts ir saistīts ar Klebsiella baktēriju pārmērīgu vairošanos zarnās. Lai attīstītos, Klebsiella baktērijas izmanto cieti, ko cilvēks uzņem ar uzturu. Pētījumi pierāda, ka, lietojot uzturā maz cieti saturošu produktu, kas nepieciešama baktēriju attīstībai, ankilozējošā spondilīta simptomi samazinās. Kādā pētījumā pat atklāts, ka, ēdot mazāk maizes, kartupeļu, kūku un makaronu, cilvēkiem ar ankilozējošo sondilītu samazinājās iekaisums un slimības simptomi. 

Mēģiniet ikdienā atteikties no cieti saturošiem produktiem, taču ņemiet vērā, ka diēta jāievēro vismaz 3–4 mēnešus, lai sāktu parādīties uzlabojumi.

Uzņemiet Omega 3 taukskābes

Omega 3 taukskābes, ko satur zivju eļļas un kuru pretiekaisuma īpašības ir labi zināmas, konsekventi uzrādījušas, ka spēj uzlabot reimatoīdā artrīta slimnieku stāvokli, jo sekmē sāpju un pietūkuma samazināšanos. Ar cilvēkiem, kam ir ankilozējošais spondilīts, gan nav veikts tik daudz pētījumu, taču vienā pētījumā, piemēram, ziņots, ka tie, kas lietoja Omega 3 taukskābes (4,55 g dienā), juta, ka slimība pierimst, atšķirībā no citiem, kas Omega 3 taukskābes uzņēma mazākā devā (1,93 g dienā).

Izkarsējieties

Infrasarkanās saunas, kas ar infrasarkanās gaismas stariem silda ķermeni, var atvieglot ankilozējošā spondilīta simptomus. Piemēram, 17 cilvēkiem, kam bija ankilozējošais spondilīts, astoņi 30 minūšu ilgi saunas seansi, ko viņi apmeklēja četrās nedēļās, samazināja sāpes, stīvumu un nogurumu un neradīja nevēlamas blaknes. Infrasarkanās saunas iedarbību var izmēģināt kādā veselības centrā, bet var arī iegādāties pārvietojamu saunu, piemēram, no Firzone (www.firzone.co.uk) vai Durherm (www.durherm.com).

Vingrojiet, bet saudzējiet sevi

Ja ir ankilozējošais spondilīts, par labu nāk saudzējošas fiziskās aktivitātes, kas ietver stiepšanos un muskuļu nostiprināšanu, kā arī attīsta locītavu kustīgumu, piemēram, pilates un taiči. Kādā pētījumā pierādīts, ka pilates nodarbības trīs reizes nedēļā trīs mēnešus būtiski uzlaboja ankilozējošā spondilīta slimnieku fizisko formu, savukārt stundu ilgs taiči treniņš divas reizes nedēļā četrus mēnešus samazināja spondilīta simptomus, bet citā pētījumā uzlaboja locītavu elastīgumu. Vislabāk sameklēt instruktoru, kas var piedāvāt individuālas nodarbības, kas piemērotas tieši jūsu vajadzībām un slimības izpausmēm.

Atrodiet fizioterapeitu

Labus rezultātus ankilozējošā spondilīta slimniekiem var dot fizioterapijas metode, ko dēvē par Global Posture Re-education (GPR). Tā ir individuāli izstrādāta statisku pozu programma, kas palīdz izstiept un nostiprināt muskuļu grupas, kas slimības dēļ ir saīsinājušās, un ļauj samazināt stājas asimetriju. Pētījumā, kurā piedalījās 45 cilvēki ar ankilozējošo spondilītu, GPR efektīvāk palīdzēja samazināt slimības simptomus un uzlabot kustīgumu, salīdzinot ar tradicionālo vingrojumu programmu, turklāt iegūtais locītavu kustīguma efekts saglabājās arī pēc gada. Ja neizdodas atrast fizioterapeitu, kurš piedāvā GPR metodi, pamēģiniet tradicionālo fizioterapiju, kam arī ir labi panākumi ankilozējošā spondilīta novēršanā. 

Izmantojiet ārstnieciskas vannas

Var palīdzēt arī balneoterapija. Tās ir ārstnieciskas vannas, kas ir pieejamas ūdens procedūru centros visā pasaulē. Dažās procedūrās tiek izmantots krāna ūdens, savukārt citās lieto minerālūdeni vai dabiskos termālos ūdeņus. Kāds pētījums liecina, ka spondilīta izraisīto simptomu atvieglošanā 20 minūšu ilgi seansi piecas reizes nedēļā trīs nedēļas pēc kārtas bija pat efektīvāki nekā nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi.