Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Twitter.com

"Es mēnesi cīnījos, lai izdzīvotu!" - Ādama stāsts par gripas postošo ietekmi

Esi vesels
2019. gada 21. novembrī 12:51 2019. gada 21. novembrī 12:51
  Jauns.lv
Pagājušā gada ziemā 47 gadus vecais Lielbritānijas pilsonis Ādams Blekmens gandrīz nomira nedēļu pirms sava dēla dzimšanas dienas, jo saslima ar gripu. Nu vīrietis mudina ikvienu uztvert nopietni šo saslimšanu un, ja iespējams, vakcinēties, vēsta BBC.

Vīruss Ādama izraisīja dzīvībai bīstamu astmas lēkmi, un viņš teju mēnesi pavadīja slimnīcā, cīnoties par savu dzīvību. “Esmu piedzīvojusi rūgtu mācību par to, cik gripa var būt bīstama, un kāpēc ārsti tik ļoti uzsver vakcinēšanās nozīmīgumu,” komentēja Ādams. 

Ādams nenoliedz, ka novērtējis šo vīrusa saslimšanu par zemu. Lai gan daudzi, kuri saslimst ar gripu, izveseļojas nedēļas laikā, citiem cilvēkiem tā var būt nāvējoša. It sevišķi tiem, kas atrodas riska grupā. 

Kā atzīst Lielbritānijas mediķu asociācija, saaukstēšanās un gripa parasti ir iemesls astmas uzliesmojumam. Blekmena kunga gadījumā tā izraisīja plaušu karsoni un to audu sabrukumu, kā rezultātā vīrietis slimnīcā nedēļu pavadījis medicīniski izraisītā komā. 

“Ņemot vērā to, cik lipīga ir gripa, es aicinu ikvienu, kas atrodas riska grupā, saņemt vakcināciju, lai nebūtu jāiziet cauri tādai ellei, kādai nācās iziet cauri man,” atzīst Ādams. 

Gripas vīrusi izplatās galvenokārt ar sīkiem pilieniem, kas rodas gripas slimniekam klepojot, šķaudot vai runājot. Šie pilieni var nokļūt tuvumā esošo cilvēku degunā vai mutē. Retāk cilvēks var inficēties ar gripu, pieskaroties priekšmetiem vai virsmām, uz kurām ir gripas vīruss, un pēc tam ar rokām pieskaroties savai mutei, degunam vai acīm.

Sezonālie gripas vīrusi izplatās ātri. Īpaši strauji infekcija izplatās vietās, kur pulcējas daudz cilvēku. Laiks no inficēšanās brīža līdz parādās pirmie slimības simptomi ilgst apmēram 2 dienas. 

Arī Latvijā ir pieejamas drošas un efektīvas vakcīnas, kuras tiek lietotas jau vairāk nekā 60 gadus visā pasaulē. Veseliem pieaugušajiem gripas vakcīna nodrošina aizsardzību, pat ja cirkulējošie gripas vīrusi precīzi neatbilst vakcīnas sastāvā iekļautajiem antigēniem. Gados vecākiem cilvēkiem vakcinācija pret gripu var būt mazāk efektīva un nenovērst saslimšanu, tomēr tā samazina slimības smagumu, komplikāciju un nāves risku. Vakcinācija ir īpaši svarīga cilvēkiem ar paaugstinātu gripas komplikāciju risku, kā arī personām, kurām ir cieša saskarsme ar augsta riska grupas pacientiem. 

Citi šobrīd lasa

EKSKLUZĪVI FOTO. Marija Naumova muzejam uzdāvina leģendāro Eirovīzijas uzvarētājas kleitu 1
Glītie Krievijas ģenerāļi ar "Instagram" kontiem 2
Uldim Dumpim ar sievu 55. kāzu jubilejā ceturtais mazmazbērns

Алкоголь, кома и болезни: как умерли пять актеров из фильма "Москва слезам не верит"

Нюша и жена Овечкина сошлись в битве купальников