Smaržas, kas nodara postu mūsu veselībai: kāpēc labāk izvēlēties preces bez smaržvielām
Smaržvielas tiek pievienotas gandrīz visam, sākot no tualetes tīrītāja un beidzot ar bērnu rotaļlietām. Un tās mūs ietekmē.
Kas tas ir?
Vārds “aromāts” rosina iedomāties par smaržu vai odekolona pudelītēm, taču šis nosaukums būtībā attiecas uz visām vielām (vai vielu kombinācijām), kuras izplata aromātu vai smaržu. Tas nozīmē, ka aromāts piemīt ļoti plašam produktu klāstam, kuri atrodas mūsu mājās.
Produkta etiķetē norādītais vārds fragrance – aromāts, smaržas vai parfīms – ir vispārējs termins, kas aptver simtiem vai pat tūkstošiem dažādu ķīmisko vielu, un ražotājiem netiek prasīts norādīt, tieši kāda no tām ir izmantota konkrētajā produktā. Smaržvielas var būt dabīgas, sintētiskas vai abu kombinācija, bet uzskata, ka 80–90 % no pamatizejvielām, kuras izmanto aromātu radīšanā, ir mākslīgi iegūtas.
Kur var atrast?
Smaržvielas satur lielākā daļa kosmētikas, tualetes piederumu, mājas tīrīšanas un veļas mazgāšanas līdzekļu. Tās ir arī saules aizsargkrēmos, bērnu ādas kopšanas losjonos un mitrajās salvetēs, papīra kabatlakatiņos un tualetes papīrā, autiņbiksītēs, sieviešu higiēnas precēs, pesticīdos un kukaiņu atbaidīšanas līdzekļos, tāpat atkritumu maisos, gaisa atsvaidzinātājos, svecēs, smaržkociņos, bērnu rotaļlietās un kancelejas precēs.
Smaržvielas ir tik visuresošas, ka tās ir pat cilvēkos. Tās var viegli ieelpot vai uzsūkt caur ādu, par ko liecina smaržvielu atrašana urīnā, asinīs, ķermeņa taukos un pat mātes pienā.
Kādā ASV pētījumā mākslīgie smaržvielu savienojumi, kurus sauc par sintētiskā muskusa savienojumiem, atrasti lielākajā daļā analizēto mātes piena paraugu, savukārt kādā zviedru zinātnieku veiktā pētījumā ziņots, ka sievietēm, kuras grūtniecības laikā lietoja daudz smaržu un izmantoja aromatizētu veļas mazgāšanas līdzekli, vēlāk mātes pienā bija būtiski augstāks sintētisko muskusu līmenis.
Ko tie nodara?
Aromatizētie produkti tiek saistīti ar daudzām veselības problēmām, ieskaitot migrēnas galvassāpes, astmas lēkmes, elpošanas grūtības, neiroloģiskas problēmas, acu kairinājumu un kontaktdermatītu (ādas iekaisumu).
Kādā aptaujā, kurā piedalījās vairāk nekā tūkstoš pieaugušu amerikāņu, trešdaļa no viņiem ziņoja par veselības problēmām, kad tika pakļauti aromatizētiem produktiem (sk. plašāk pa labi). Noteikti smaržvielu komponenti tiek saistīti ar ilgtermiņa risku. Sintētiskie muskusi un dietilftalāts, piemēram, var sagraut hormonus un tiek saistīti ar krūts vēzi, savukārt glikolēterus vaino sliktā spermas kvalitātē.
Kādā pētījumā atklāts, ka tad, ja mājās bieži un ilgstoši lietoja izsmidzināmus mājas tīrīšanas līdzekļus un citus aromatizētus produktus, varēja atrast saistību ar samazinātu sirds ritma mainīgumu (variabilitāti) – sirds disfunkcijas rādītāju.
Ko var darīt lietas labā?
No smaržvielām ir grūti izvairīties, tomēr, ievērojot šos padomus, varēsiet būtiski samazināt pakļautību kaitīgajām sintētiskajām smaržām savā mājā.
Izvēlēties dabīgo. Pārejiet uz 100% dabīgiem mājas tīrīšanas un ķermeņa kopšanas līdzekļiem, kurus piedāvā kompānijas, kas atzinušas, ka izmanto tikai drošas izejvielas un ražo savas preces bez sintētiskām sastāvdaļām. Tas nozīmē, ka jums nebūs jāuztraucas par mākslīgajiem aromātiem un citām kaitīgām vielām, kas būs iestrādāti kosmētikas vai tīrīšanas līdzekļos.
Lai piešķirtu produktiem smaržu, parasti mākslīgo smaržvielu vietā šādi ražotāji izmanto tīras ēteriskās eļļas vai citas augu sastāvdaļas.
Atsakieties no smaržām. Pat dabīgi aromāti, piemēram, ēteriskās eļļas, daļai cilvēku var būt kairinoši. Ja tas attiecas arī uz jums, kad vien iespējams, izvēlieties produktus bez aromāta – vai tie būtu ādas kopšanas līdzekļi, tīrīšanas līdzekļi, veļas mazgāšanas līdzekļi, atkritumu maisi vai tualetes papīrs.
Likvidējiet smaku avotus. Tā vietā, lai ar ķīmiskām vielām mājās maskētu sliktas smakas, labāk novērsiet smakas rašanās avotu un kārtīgi to izvēdiniet. Dabīgi smakas kontrolē, piemēram, šādi istabas augi: parastā efeja, pušķu hlorofīts un spatifilas. Cits variants – varat ieliet traukā nedaudz baltā etiķa un novietot istabā bērniem nepieejamā vietā. Ja jums patīk smaržu radītā gaisotne, apsveriet netoksisku, dabīgu mājas aromāta produktu iegādi.