foto: LETA
Narkoloģe Ilze pastāsta par vienu vienīgo veidu, kā garantēti tikt vaļā no reibuma
Pasākums "Līgosim krastmalā!" 11. novembra krastmalā.
2019. gada 24. jūnijs, 03:32

Narkoloģe Ilze pastāsta par vienu vienīgo veidu, kā garantēti tikt vaļā no reibuma

Jauns.lv

Pirms svētkiem visiem līgotajiem būtu jāsadzird un jāņem vērā - nekādi brīnumlīdzekļi nepalīdzēs; reibumu var mazināt tikai kvalitatīvs un adekvāti ilgs miegs, pauž narkoloģe Ilze Maksima.

Tomēr, kā rāda Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) nesen veiktā iedzīvotāju aptauja, vēl aizvien pietiekami liela sabiedrības daļa uzskata, ka reibumu ir iespējams mazināt, piemēram, ejot dušā, paēdot vai sportojot. 

Vienāds daudzums alkohola katru ietekmē citādāk

Mēs katrs esam atšķirīgs, tādēļ arī alkohols katru cilvēku ietekmē savādāk. Tā iedarbība var atšķirties gan pēc dzimuma, vecuma un svara, gan arī pēc tā, kas ir darīts (vai gluži pretēji – nedarīts) pirms ballītes. Piemēram, cik fiziski vai garīgi smaga ir bijusi darba diena, vai pirms tam ir sportots, vai ir bijusi atpūta, laba maltīte un lietots pietiekami daudz šķidruma, u.tml. Savukārt alkohola mazināšana asinīs visiem notiek vienādā ātrumā - aptuveni 0.12-0.15 promiles stundā.
Duša var palīdzēt justies labāk, bet tā nemazina alkohola līmeni asinīs

Skatoties uz aptaujas datiem, redzam, ka iedzīvotāju izpratne ilgtermiņā uzlabojas. Piemēram, ja 2010. gadā 30% autovadītāju ticēja, ka kārtīgi paēdot var samazināt alkohola līmeni, tad šogad šādi domā uz pusi mazāk cilvēku (14%). Tomēr arī tas ir pietiekami liels skaitlis. Šiem cilvēkiem un viņu tuviniekiem vēlos atgādināt, ka ne pirts, ne stipra kafija, ne kaut kāda cita veida rīcība alkohola izvadīšanu no organisma nepaātrina. Te ir vajadzīgs laiks un tas daudzā ziņā ir atkarīgs no cilvēka fizioloģijas.

Jebkāda veida vielas radīto ietekmi uz organismu visefektīvāk mazināt var miegs. Un tāpēc ir svarīgi, lai miegs būtu ilgs un kvalitatīvs, lai alkohols ķermenī paspētu noārdīties, lai atjaunotos smadzeņu darbības un koncentrēšanās spējas un lai cilvēks varēti droši sēsties pie auto stūres. 

Jau pirms svinībām apdomā, kas Tev jādara rīt

Internetā ir plaši pieejami kalkulatori, kuros var ievadīt izdzerto alkohola daudzumu, cilvēka svaru, u.c. parametrus pēc kuriem tiek aprēķināts, kad varēs sēsties pie auto stūres. Vienlaikus eksistē arī mērierīces jeb tā sauktie alkometri, kuri uzrāda promiļu daudzumu asinīs. Bet vispieejamākais “rīks” ir katra paša saprāts. Mans aicinājums katram ir jau sākotnēji pirms svinībām izvērtēt – kad man būs jāsēžas pie auto stūres un cik es varu atļauties izdzert.

Adekvāts miegs cilvēkam skaitās no sešām līdz astoņām stundām, bet pats minimums ir piecas stundas. Pāris stundas miega nekādi nevar sniegt cilvēkam “restartu”. Bet, ja ir izdzerts daudz, tad, pat izguļot deviņas vai desmit stundas, reibums nebūs atkāpies. 

Rīta mundrums mēdz būt mānīgs

Bieži vien gadās, ka pēc kārtīgas ballītes cilvēks pamostas gana mundrs. Bet šīs sajūtas var būt mānīgas un īslaicīgas, jo pēc brīža nogurušās smadzenes vairs nespēj pildīt savu funkciju. 

Ir atšķirība starp īslaicīgu uzmanības testu, kur nepieciešama tikai dažu sekunžu koncentrēšanās, no ilgstošas un nogurdinošas braukšanas pie auto stūres. Braucot pēc ballītes, smadzenes ātri signalizēs, ka ir pārgurušas, un tas ietekmēs darbības precizitāti un reakcijas ātrumu. Līdz ar to vienīgais veids, kā parūpēties, lai neapdraudētu sevi un citus, ir pārliecināties, ka reibums ir izgulēts. 

Tēmas