Kas noteikti jāzina par cinku un kāpēc tas īpaši ieteicams sievietēm
Cinks ir viena no būtiskākajām vielām cilvēka veselībai, un to pilntiesīgi var saukt par skaistuma mikroelementu. Ja cinks organismā ir pietiekamā daudzumā, tas nodrošina šūnu augšanu un dalīšanos, kolagēna un keratīna sintēzi, kā rezultātā āda kļūst veselīga, mati kupli un spīdīgi, bet nagi – stipri, skaidro farmaceite Lana Hodasēviča.
Cinks stiprina arī veselību. Tam piemīt pretvīrusu un pretmikrobu iedarbība, tas stimulē imunitāti un uzlabo atmiņu un domāšanu. Cinks ir spēcīgs antioksidants, tas piedalās olbaltumvielu sintēzē un līdz ar to veicina brūču dzīšanu. Tāpat cinks nepieciešams normālai redzei, jo nodrošina A vitamīna koncentrāciju asinīs un regulē tā patēriņu audos.
Cinks ir organisma fermentu sistēmu regulētājs, bez tā klātbūtnes ap 80 fermentu nevarētu pildīt savas funkcijas. Cinks stabilizē hormonālo līdzsvaru, regulē ādas tauku izdali un līdz ar to samazina komedonu un piņņu veidošanos.
Kāpēc ir svarīgs sievietes veselībai?
Par cinka trūkumu sievietes organismā var liecināt dažādas ādas problēmas – ādas sausums un zvīņošanās, kā arī izsitumi un dermatīti, kas ir grūti ārstējami. Par tā deficītu bieži signalizē matu izkrišana un nagu trauslums, nogurums, lēna brūču dzīšana, ožas pasliktināšanās, uzmanības un koncentrēšanās traucējumi un pat depresija.
Cinks ir ļoti būtisks sievietes intīmajai veselībai. Ja cinka ir par maz, tas var radīt ginekoloģiskas problēmas, piemēram, izraisīt neauglību, kā arī asiņošanu grūtniecības laikā.
Cik daudz jāuzņem?
Diennaktī organismam ir nepieciešami 8–15 mg cinka, ko var uzņemt, lietojot ar cinku bagātīgus produktus, piemēram, liellopu gaļu, zivis, olas, aknas, grieķu riekstus, klijas un citus. Tomēr ir situācijas, kad uzturs ne vienmēr nodrošina vajadzīgo cinka koncentrāciju organismā.
Cinka daudzums strauji sarūk stresa ietekmē, grūtniecības un laktācijas periodā, lietojot kortikosteroīdus, urīndzenošās vai kontraceptīvās zāles, kā arī disbakteriozes vai hronisku gremošanas trakta saslimšanu gadījumā. Aktīvi cinks tiek izvadīts sportistiem, arī tiem, kas pārmērīgi lieto alkoholu. Riska grupā ir arī veģetārieši, jo augu valsts produktos cinks ir tādā formā, kas slikti uzsūcas. Uzņemot cinku pietiekamā daudzumā, ir svarīgi uzturēt līdzsvarā arī varu un dzelzi, tas nozīmē, kā arī šīs vielas ir jāuzņem pietiekami.
Kādu cinku izvēlēties?
Cinku iespējams uzņemt ar vitamīnu un minerālu preparātiem un bioloģiskajām pārtikas piedevām. Neorganiskas cinka formas var kairināt kuņģi un zarnu traktu, tāpēc vēlams izvēlēties organiskos cinka savienojumus. Latvijas aptiekās cinks atrodams dažādu sāļu formā kopā ar citiem mikroelementiem un vitamīniem un darbojas sinerģiski, tātad – papildinot to darbību.
Sievietei, kam ir izteikti cinka trūkuma simptomi, ārsts vai farmaceits ieteiks piemērotāko preparātu atkarībā no problēmas, ko ir nepieciešams atrisināt. Lai efektīvāk ārstētu, piemēram, ādas problēmas, papildus iespējams lietot arī kosmētiskos līdzekļus, kuru sastāvā ir cinka oksīds. Ārīgi lietojamais cinks uzreiz tiek iesaistīts ādas šūnu vielmaiņas procesos un atbrīvo tās no brīvajiem radikāļiem.
Vai zināji?
- Ēģiptiešu skaistule Kleopatra ar gudru ziņu regulāri vannojās kazas pienā, kurā ir ļoti daudz cinka. Senajā Ķīnā, kur sievietes lepojās ar skaistu ādu, viņas ik dienu ierīvēja sejā pērļu pulveri, kas arī ir bagātīgs cinka avots.