Gripa pagājušajā nedēļā prasījusi arī divdesmitgadnieka dzīvību
foto: unsplash.com
Ilustratīvs foto.
Dzīvības loterija

Gripa pagājušajā nedēļā prasījusi arī divdesmitgadnieka dzīvību

Jauns.lv / LETA

Kopš sezonas sākuma gripa prasījusi 61 cilvēka dzīvību, tostarp aizvadītajā nedēļā slimības dēļ bojā gājis arī divdesmitgadnieks, liecina Slimību profilakses un kontroles centra monitoringa (SPKC) dati.

Mirušajiem pacientiem, izņemot dažus, bija viena vai vairākas hroniskas saslimšanas. No visiem reģistrētajiem nāves gadījumiem, par kuriem noskaidrots pacientu vakcinācijas statuss, neviens pacients nebija vakcinēts pret gripu šajā sezonā.

Iepriekšējā gripas sezonā šī infekcija dzīvību laupīja 91 cilvēkam, bet vēl gadu iepriekš - 75 cilvēkiem.

Arī pagājušajā nedēļā Latvijā gripas intensitāte turpināja samazināties līdz vidēji reģistrētiem 128,8 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem, kas ir par 41% mazāk nekā vēl pirms nedēļas. Tomēr Latvijā joprojām reģistrēta plaša gripas izplatība. Septiņās administratīvajās teritorijās gripas intensitāte bija augstāka par 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem.

Augstākā saslimstība ar gripu joprojām reģistrēta bērniem no četru līdz 14 gadu vecumam - 212,1 gadījums uz 100 000 iedzīvotājiem, kā arī līdz četru gadu vecumam - 175,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu samazinājies stacionēto gripas pacientu skaits, kā arī slimnīcā nokļuvušo pacientu skaits ar gripas izraisītu pneimoniju. Aizvadītajā nedēļā kopumā stacionēti 139 pacienti ar aizdomām par gripas infekciju, tostarp 35% jeb 50 gadījumos pacientam bija gripas izraisīta pneimonija.

Vispārējo izglītības iestāžu apmeklējums pagājušajā nedēļā nedaudz palielinājies, bet pirmskolas apmeklējums samazinājies.

Kā ziņots, 15.janvārī Latvijā tika izsludināta gripas epidēmija.

Kā norāda SPKC, vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām - sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir ikgadējā vakcinācija, uzsver speciālisti. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus - līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā, uzsver SPKC speciālisti, piebilstot, ka arī veselības aprūpes darbiniekiem ieteicams būt vakcinētiem, lai aizsargātu savus pacientus un sevi.

SPKC epidemiologi atgādina - lai novērstu vīrusu izplatīšanos, ja cilvēkam ir gripa vai gripai līdzīga saslimšana, šķaudot vai klepojot jāizmanto salvetes un pēc tam jānomazgā rokas. Epidemiologi aicina saslimšanas gadījumā palikt mājās un sazināties ar savu ģimenes ārstu.

Tēmas