Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Pieci vienkārši padomi, kā sevi pasargāt no saslimšanas ar gripu 4

Par veselību
2019. gada 24. janvārī 06:30 2019. gada 24. janvārī 06:30
  Jauns.lv
Gripa ir sena vīrusinfekcija, kas zināma jau vairākus gadsimtus. Visdrošākā aizsardzība pret šo dzīvīgo un mainīgo vīrusu, kas labi piemērojas apstākļiem, ir vakcinācija. Tomēr gripas sezonas laikā būtiski ņemt vērā pavisam vienkāršus padomus, kas mazinās saslimšanas iespēju, atgādina Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras vadītāja profesore Ludmila Vīksna.

Kā norāda profesore Vīksna, gripa izplatās pilienu ceļā pa gaisu. Taču gripas inficēts materiāls var nonākt arī uz sadzīves priekšmetiem, līdz ar to, liekot pirkstus pie sejas, to varam ievazāt mutē vai deguna gļotādā, tādējādi inficējoties. Tāpēc profesore aicina ievērot tīrību visos aspektos:

  • vēdināt telpas;
  • nelikt rokas pie mutes vai deguna, esot sabiedriskās vietās;
  • mazgāt rokas ar ziepēm un biežāk kā parasti nomazgāt arī seju;
  • lietot traukus atsevišķi, jo nekad nevar zināt, kurš no mājiniekiem vai kolēģiem ir jau inficējies.
  • Ieteicams novērst papildu faktorus, kas veicina saslimšanu ar gripu, piemēram, sekot, lai kājas un rokas ir sausas un nesalst.
  • Ja slimība tomēr ir sākusies, galvenais, pēc infektoloģes domām, ir necensties veikt varoņdarbus, dodoties uz darbu, bet gan atrasties mājās. Tam ir divi iemesli. Viens – neinficēt citus, otrs – nepasliktināt savu veselības stāvokli.

Profesore arī atgādina, ka gripas ārstēšana var būt  ļoti efektīva, pateicoties etioloģiskiem medikamentiem, kas mazina vīrusa vairošanos. Svarīgi  ārstēšanu uzsākt pirmajās divās, trīs diennaktīs. "Tāpēc iesaku uzreiz sazināties ar ārstu, tiklīdz ir temperatūra, nespēks, aizlikts deguns, krekšķis un aizdusa – elpas trūkums ne tikai tad, kad ir fiziska slodze, bet arī miera stāvoklī –, lai ārsts izlemj, cik nepieciešams ir pretgripas preparāts.”

Citi šobrīd lasa

Vīrusu “superizplatītāji” – kas viņi ir, un ko viņi dara? 1
Kāpēc no Covid-19 mirst arī jauni, veselīgi cilvēki? Zinātnieki izvirza divas teorijas
Ogrē jaunieši ignorē pulcēšanās ierobežojumus un draud nogalināt ziņu aģentūras fotogrāfu 14
Tēmas: Gripa
Skatīt visus komentārus

Брюс Уиллис и Деми Мур решили самоизолироваться вместе

Анна Курникова поделилась снимком с дочерью Машей