"Lēcu vairākas reizes, vienreiz nepaveicās" - Guntars no Ozolniekiem par savu nelaimi ūdenī
Gada laikā apmēram 25 cilvēki gūst smadzeņu bojājumus, lēcot ūdenī uz galvas, šodien kampaņas “Pārgalvis = Bezgalvis” atklāšanā sacīja mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis. Viņš norādīja, ka pēc smadzeņu bojājuma sekas ir smagas. Cilvēki, kuri gūst traumas pēc lēciena ūdenī, var iet bojā uzreiz vai - atkarībā no traumas smaguma - gūt dzīvildzes samazinājumu. Kampaņas atklāšanā piedalījās arī rīdzinieks Guntars Skrabis, kurš neveiksmīga lēciena rezultātā guva smagus savainojumus.
Cilvēks pēc traumas gūšanas var nodzīvot trīs mēnešus vai ilgāk, tomēr jāsaprot, ka pēc šāda veida traumām cilvēki zaudē dažādu ķermeņa locekļu funkcionēšanas spēju, turklāt to atgūšanai nereti nelīdz ne operācijas, ne medikamenti. Gulbis uzsvēra, ka vairāk nekā 90% gadījumu, kad trauma gūta, lecot uz galvas ūdenī, cietušie bijuši jaunāki par 30 gadiem.
Pēc mugurkaula ķirurga paustā, jāievēro trīs būtiski principi, lai negūtu šāda veida traumas, kas ietekmi atstās uz visu mūžu. Peldēšanās nav savienojama ar alkoholu; ūdens dziļumam, lecot uz galvas, jābūt vismaz divu cilvēka augumu dziļumā, bet vislabāk, ja ūdenstilpne ir vismaz piecus metrus dziļa, turklāt uz galvas nekādā gadījumā nedrīkst lēkt nepazīstamās vietās.
Kampaņas "Pārgalvis= Bezgalvis" atklāšana
Gada laikā apmēram 25 cilvēki gūst smadzeņu bojājumus, lecot ūdenī uz galvas, šodien kampaņas “Pārgalvis= Bezgalvis” atklāšanā sacīja mugurkaula ķirurgs ...
“Arī es domāju, ka ar mani tas nenotiks”
Guntars Skrabis sarunā ar portālu Jauns.lv atklāja, ka negadījums notika dienā, kad viņš kopā ar dažiem draugiem nolēmis doties atpūtā uz lauku mājām Jelgavas tuvumā. “Atbrauca draugi, mēs iekurinājām pirti. Tobrīd jau bija tāda kā krēsla. Uz galvas dīķī lēcu vairākas reizes, vienā no tām gluži vienkārši nepaveicās,” atceras Guntars, kurš šobrīd pārvietojas ratiņkrēslā.
Ūdenī Guntars lēcis ar rokām pa priekšu, taču inerces iespaidā tās ieliekušās un rezultātā lielu triecienu saņēma galva. “Dabūju smadzeņu trīci un zaudēju samaņu. Pamodos no tā, ka, man sākot elpot, plaušās tika ūdens. Ārā no ūdens mani izvilka draugi,” atklāj Guntars. Viņa gūtie ievainojumi ir nopietni. Ārstēšanās un rehabilitācija ilgusi teju visu atlikušo vasaru.
Pirms traumas Guntars mācījās Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, taču negadījums piespiedis pamest studijas. Tā vietā Guntars pabeidzis Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti un šobrīd darbojas Ozolnieku novada domē.
Tiem, kuri parasti izvēlas ignorēt šāda veida kampaņas, Guntars tomēr saka: “Neleciet ūdenī. Arī es domāju, ka ar mani tas nenotiks. Ir jāsaprot, ka bīstamība ir reāla, un nelaime var piemeklēt katru, kurš rīkojas pārgalvīgi.”
90% gadījumu cieš jauni vīrieši
Arī veselības ministre Anda Čakša (ZZS) kampaņas atklāšanā norādīja, ka īpaša uzmanība, peldoties vai nodarbojoties ar citām fiziskām aktivitātēm, jāpievērš drošībai. Čakša norādīja, ka kampaņas “Pārgalvis= Bezgalvis” iecere ir novērst traumas un nāves gadījumus, kuri varēja nenotikt, ievērojot drošības pasākumus.
“Šodien nerunājam par to, kas ir neizbēgams, bet par novēršamiem gadījumiem,” sacīja ministre un atgādināja, ka nekādā gadījumā nedrīkst lēkt nepazīstamās vietās, kur apakšā var būt akmeņi, vecas celtnes vai citi bīstami objekti. Vienlaikus ministre uzsvēra, ka alkohols nav “draugs” nevienai fiziskai aktivitātei, jo tās ir saistītas ar precizitāti un drošību.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume sacīja, ka kampaņas mērķis ir atturēt cilvēkus no lēkšanas uz galvas ūdenī. “90% gadījumu cieš jauni vīrieši, kuru būtu varējuši dzīvot savu ierasto dzīvi, bet viens lēciens šo dzīvi var pavērst negaidītā gultnē,” sacīja Straume. Viņa norādīja, ka kampaņā ar video, audio un vizuāliem materiāliem vēlas uzrunāt sabiedrību, cerot pasargāt cilvēkus no nonākšanas ratiņkrēslā vai pat nāves. Kampaņas materiāli tiks izplatīti televīzijā, kinoteātros, radio, sociālajos tīklos, tāpat kampaņas laikā varēs vērot vides reklāmas, kā arī citus informatīvus materiālus un pasākumus.
Pēc Straumes paustā, cilvēkus kampaņā uzrunās gan ārsti, gan cilvēki, kuri cietuši, lecot uz galvas ūdenī, un tagad piedzīvo notikušā sekas. “Cerams, ka cilvēki atcerēsies šos piemērus un tādā veidā būs domās par savu drošību,” sacīja Straume, norādot, ka kampaņa būs ilgāka nekā viens gads, un arī turpmākajos gados Veselības ministrija un SPKC centīsies mainīt sabiedrības uzvedību, lai novērstu traģiskos gadījumus.
SPKC un ministrijas rīkotā kampaņa iecerēta jauniešu mugurkaula un galvas traumu novēršanai, kas rodas, pārgalvīgi lecot ūdenī uz galvas, kā arī aktīvās atpūtas un sportisko aktivitāšu laikā neizmantojot atbilstošu aizsargekipējumu.