Jāņusiers naturopātes skatījumā. Un ko par to saka ājurvēda?
foto: LETA
Jāņu siers.
Esi vesels

Jāņusiers naturopātes skatījumā. Un ko par to saka ājurvēda?

Ance Anna Šternberga

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Saskaņā ar ēdiena enerģētiku, tieši tagad ir īstais laiks, lai baudītu piena produktus, jo piena produktu sezona ir gada siltākais un zaļākais laiks – no pavasara līdz vēlam rudenim.

Piena produkti no cita skatpunkta

Ājurvēda uz ēdienu skatās pēc tā enerģētiskās ietekmes uz organismu. Piena produktiem ir salda garša, un tie ir atvēsinoši (auksti un mitri), arī enerģētikas ziņā tie pastiprina zemes un ūdens elementus (gļotas, tauki, smagnējums, masas pieaugums). Jogurts, krējums un biezpiens ir īpaši auksti produkti, kas ir pieļaujami vienīgi pittas tipa (uguns un ūdens elementi) cilvēkiem, – tiem, kas ir ugunīgi un kuriem nepieciešams mazliet “atdzist”. Savukārt silts piens (pirms gulētiešanas) ir nomierinošs un sildošs un kopā ar karoti gī sviesta un kādu dateli būs ideāli piemērots vatas tipa (gaiss un ēters) cilvēkiem, kas parasti ir ļoti nervozi un tramīgi, strauji krītas svarā, viņiem ir sausa āda, mati un nagi, kā arī krakšķ locītavas.

No šā nelielā apraksta ir skaidrs, ka cilvēkiem ar lieko svaru, lēnu vielmaiņu, elpceļu un gremošanas traucējumiem, limfātiskās sistēmas traucējumiem, tūsku vai alerģijām piena produkti nebūtu vēlami, jo tie pastiprina gļotu veidošanos, palielina ķermeņa masu, kā arī rada vispārēju smagnējumu. Kļūst skaidrs arī tas, kāpēc gada aukstais laiks nav piemērots piena produktu lietošanai, – tie ir auksti un atvēsinoši, kā arī pastiprina gļotas, kas rudens un ziemas sezonā nereti noved pie pastiprinātas slimošanas, klepus un iesnām. 

Paturiet prātā, ka iesnu vai hroniski aizlikta deguna gadījumos piena produkti nav vēlami. Arī tad, ja organismā ir pastiprināta Ama jeb toksīnu uzkrājums (to var novērot kā baltu, apliktu mēli), piena produktus nevajadzētu lietot.

Vērtējiet kvalitāti

Pirms domāt par piena produktu enerģētiku, galvenais faktors, kas jāņem vērā, ir piena produktu kvalitāte. Sezonalitāte un kvalitāte piena produktu izvēlē iet teju roku rokā. Izvēloties sezonālus piena produktus, tie gandrīz vienmēr būs kvalitatīvi, jo govis būs ganījušās pļavās, uzņēmušas saules vitamīnu un dzīvos mikroelementus no leknās zāles. Būtisks aspekts ir veikalos nopērkamie piena produkti – tie vienmēr garšo un izskatās vienādi, un tas ir tāpēc, ka govis saņem iepriekš aprēķinātu barības daudzumu ar konkrētām uzturvielām konkrētās proporcijās. Savukārt mazās zemnieku saimniecībās katrā slaukšanas reizē piena produkti atšķiras. 

Ļoti būtiski ir akcentēt piena produktu vērtību atkarībā no sezonas un govju barošanas. Lauku sviests no govīm, kas vasarā ganās tīrās ganībās, ir teju oranžā krāsā. Tas nozīmē, ka govis ļoti lielu daļu no vasaras pavada, barojoties no karotīniem bagātīgās zāles. Ar šādu sviestu mēs varam uzņemt ne vien nozīmīgu daudzumu A vitamīna (karotīnu aktīvā forma), kas nepieciešams redzei, imunitātei, ādas, hormonu un šūnu veselībai un producēšanai, bet arī D, E un K2 vitamīnus, kas nepieciešami kauliem, imunitātei un sirds veselībai. 

Pienā, kas slaukts no govīm, kas ganījušās zaļā zālē, neaizvietojamās Omega 3 taukskābes (pretiekaisuma) ir lielākā koncentrācijā, atšķirībā no piena, kas iegūts no govīm, kuras barotas ar graudiem, – tajā lielākā koncentrācijā ir Omega 6 taukskābes (iekaisumu radošās). Arī sviestskābe, kas ir īpaši labvēlīga zarnu trakta šūnām un labvēlīgajām baktērijām, jo darbojas kā primārais to enerģijas avots, lauku piena produktos un sviestā būs būtiski lielākā daudzumā.

Katram pašam jāsaprot, vai piena produkti viņa ķermeņa tipam ir piemēroti un nepieciešami attiecīgajā dzīves posmā vai sezonā, taču vienmēr vissvarīgākais uzdevums, lai mēs būtu veseli, ir novērtēt produktu kvalitāti un lietot tikai pašus labākos.