Pieci vienkārši padomi labākam miegam
Ja saspringto darbu un stresa dēļ vakaros pastāvīgi nevarat aizmigt vai miegs ir saraustīts, nedaudz pamainiet savu dzīvesveidu.
1. Sāciet kustēties
Fiziskās aktivitātes var veicināt relaksāciju un paaugstināt ķermeņa temperatūru, kas palīdz vakaros ātrāk aizmigt un veicina dziļu un mierīgu miegu. 1 Ir veikts kāds pētījums, kurā pierādījies, ka aerobā slodze ne tikai uzlabo miegu, bet arī samazina trauksmi, kas parasti pirms aizmigšanas parādās cilvēkiem ar hroniskām miega problēmām.
Atrodiet laiku, lai katru dienu 30–40 minūtes ļautos vidējas intensitātes fiziskajai slodzei, piemēram, pastaigai raitā solī, tikai nedariet to pirms pašas gulētiešanas.
2. Pamēģiniet akupunktūru
Šī ir viena no senajām Ķīnas tautas medicīnas metodēm, kas sevi apliecinājusi arī zinātniskajos pētījumos, piemēram, vienā izrādījusies pat efektīvāka par medikamentiem pret bezmiegu. Var palīdzēt arī elektroakupunktūra, kad starp divām akupunktūras adatām tiek vadīta elektrība.
3. Uzņemiet L-triptofānu
Šī aminoskābe, ko dabīgi satur šokolāde, auzu pārslas, banāni, tītara gaļa un zemesrieksti, var uzlabot miega kvalitāti un paātrināt aizmigšanu. Atšķirībā no daudzām miega zālēm, L-triptofāns nepalēnina smadzeņu kognitīvo darbību un nerada miegainību no rītiem, taču lielās devās (100 mg uz kg ķermeņa svara katru dienu jeb 7 g dienā) var uzraisīt sliktu dūšu. 5 Ja lieto uztura bagātinātājus, ieteicamā L-triptofāna deva ir 250 mg–1 g dienā un vakarā.
4. Iedzeriet baldriānu
Šo populāro ārstniecības augu jau kopš seniem laikiem tautas dziedniecībā pazīst kā nomierinošu līdzekli, bet kāds pārskats par 18 klīniskajiem pētījumiem liecina, ka tas arī uzlabo miega kvalitāti un veicina aizmigšanu. 6 ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) norāda, ka baldriāns ir vispārēji atzīts un drošs ārstniecības augs, bet pameklējiet tādu līdzekli, kura sastāvā nav valepotriātu, jo tie visbiežāk izraisa blaknes. 7 Lietojot baldriāna ekstraktu, to ieteicams uzņemt 300–600 mg lielā devā un iedzert 30 minūtes pirms gulētiešanas.
5. Ieviesiet mājās lavandu
Pāris pilienu lavandas ēteriskās eļļas, ko piepilināsiet vannas ūdenim vai uzsmidzināsiet uz spilvena, arī var palīdzēt labāk aizmigt. Vismaz uz jauniešiem tas iedarbojas labi, jo kādā pētījumā ar koledžas studentiem, kam bija miega problēmas, lavandas aromterapija viņiem uzlaboja miegu, vairoja enerģiju un kopumā nāca par labu pašsajūtai.