Dabīgā un ķīmiskā kosmētika - kā diena pret nakti! Viss, ko tu vēl nezini par to, ko liec uz savas sejas
foto: Shutterstock
Esi vesels

Dabīgā un ķīmiskā kosmētika - kā diena pret nakti! Viss, ko tu vēl nezini par to, ko liec uz savas sejas

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Visiem zināmā un ierastā kosmētika ne tuvu nav dabīga, labākajā gadījumā varētu teikt, ka tās sastāvā ir kāda dabīga viela. Tāpat daudziem rodas jautājums, ar ko dabīgā kosmētika atšķiras no ekoloģiskās vai biodinamiskās kosmētikas. Un kas ir organiskā kosmētika?

Lai būtu skaidrāk, iedalīsim kosmētiku dabīgajā un ķīmiskajā pēc viena galvenā kritērija – naftas pārstrādes produktu izmantojuma.

 

Dabīgajā kosmētikā naftas pārstrādes produkti netiek lietoti kā galvenā izejviela, tajā izmanto augus, minerālus, tajā var būt arī bišu un piena produkti.

 

Ekoloģisko kosmētiku var uzskatīt par dabīgās kosmētikas premium klasi – tajā vēl vairāk ierobežots sintētisko vielu daudzums un prasīts, lai augi būtu audzēti ekoloģiski.

 

Biodinamisko kosmētiku attiecīgi var uzskatīt par ekoloģiskās kosmētikas premium grupu – tajā nav pieļaujamas nekādas sintētiskas vielas, un visiem augiem jābūt no ekoloģiskām vai biodinamiskām saimniecībām.

 

Efektīvi, bet vai nekaitīgi?

 

Ierastās ķīmiskās kosmētikas veidotāji skaistuma efektu saprot divējādi. Pamatojoties uz inovatīvām vielām un tehnoloģijām, tiek solīts izmērāms skaistuma efekts: “septiņarpus reizes biezākas skropstas”, “pusotru reizi vairāk mitruma”, “divreiz lielāks matu apjoms”, “svaigums uz 36 stundām” u. tml.

 

Dabīgās kosmētikas veidotāji skaistumu un kosmētikas lomu skaistumkopšanā saprot citādi. Viņi ir pārliecināti, ka āda un mati ir skaisti tad, ja ir veseli. Bet veseli tie ir tad, kad tos nav sakairinājušas vai sabojājušas agresīvas sastāvdaļas, kuras, iespējams, pat ir radījušas tūlītēju skaistuma efektu, ko visi pamanījuši.

 

Veidojot dabīgo kosmētiku, ražotāji cenšas izvairīties no kairinošām vielām, kas traucē ādas dabīgajām funkcijām vai kā citādi potenciāli kaitē. Šādu vielu saraksts nav viennozīmīgi definēts (un tas stipri maldina un biedē interesentus), tomēr kopīga vienošanās ir panākta, un tā redzama dabīgās un ekoloģiskās kosmētikas standartos.

 

Kosmētika ir vajadzīga

 

Varbūt labāk nelietot kosmētiku? Nekādu. Nebūs jāraizējas par tās sastāvu un tamlīdzīgi. Tomēr – ne. Āda ir vesela, ja tā spēj saglabāt nepieciešamo mitruma un uzturvielu līdzsvaru, kā arī aizsargāties no apkārtējās vides un stresa negatīvās ietekmes.

 

Šo līdzsvaru saglabāt palīdz dabīgā kosmētika – papildus mitrina un baro, nomierina, remdē iekaisumus, sargā no sala, saules, vides piesārņojuma. Jo āda ir jaunāka un veselāka, jo mazāk palīdzības tai nepieciešams. Kad organisms noveco, vajadzība pēc mitruma un uzturvielām aug, bet spēja aizsargāties pret ārējo ietekmi samazinās. Tātad, kļūstot vecākām, parasti nepieciešama iedarbīgāka kosmētika. Tomēr tā vajadzīga ne jau īslaicīgam skaistuma efektam, bet gan minētās mitrinošās, barojošās, nomierinošās, reģenerējošās un aizsargājošās iedarbības dēļ.

Arī dabīgās un ekoloģiskās kosmētikas ražotāji izmanto sarežģītas tehnoloģijas. Gan senas, tādas, kas attīstījušās pirms tūkstošiem gadu, gan arī pavisam jaunas un modernas. Tāpat dabīgās kosmētikas attīstībā ir iesaistīta fitoterapija, arī aromterapija un biodinamika – zinātnes nozares, kas pēta dabīgas vielas.

Dabīgās kosmētikas ražotāji seko līdzi mūsdienu zinātniskajiem pētījumiem, kas ļauj pamatot atsevišķu dabīgo vielu iedarbību uz ādas mitruma saglabāšanu, reģenerāciju, grumbu izzušanu, lai pagatavotu augstas koncentrācijas esences un ilgāk saglabātu produktus bez sintētiskiem konservantiem. Tātad tā nav joma, kas ignorē tehnoloģijas. Vienkārši šīs tehnoloģijas tiek izmantotas citiem mērķiem, vispirms, lai nekaitētu.

Visbiežāk dabīgajai kosmētikai cilvēki pievēršas tad, kad viņiem sākas ādas problēmas. Ja tās ir īstas ādas slimības, var palīdzēt dermatologs. Bet visbiežāk tās nav slimības un pat ne alerģijas. Tas ir tāpēc, ka āda kopumā kļuvusi jutīga, jo ilgstoši bijusi pakļauta pārāk stipru vielu iedarbībai, kā arī zaudējusi dabīgās spējas uzturēt veselību.