Placebo tabletes: iedomas, kas tiešām spēj ārstēt slimības?
Iedomājieties, ka jums tiek iedota tablete, kas patiesībā ir vienkārši inerta viela. Citiem vārdiem, tā nesatur nekādus ķīmiskus komponentus, kam varētu būt kāda bioloģiska iedarbība cilvēka organismā. Un to jums pasaka, pirms vēl to iedzerat, tomēr šī tablete iedarbojas. Iespējams, tāpēc, ka problēmas atrisinājušās pašas no sevis vai pazudis sāpju cēlonis.
Placebo jeb tā sauktās viltus tabletes vienmēr tikušas izmantotas zāļu pētījumos. Tagad uzņēmējs Roberts Ričmens (Robert Richman) nolēmis izmantot placebo efektu un izstrādājis x tabletes.
Ideja par “viltus tableti” medicīnā nav jauna. To dēvē par placebo efektu un bieži izmanto, lai salīdzinātu viltus tabletes efektu ar īsta medikamenta iedarbību.
Pacientiem šādos gadījumos tiek dota viena vai otra tablete, bet netiek teikts, kura. Uzskata, ka tas ir spēcīgākais “medikaments” farmācijas vēsturē, jo sekmīgi rezultāti, izmantojot placebo, ir vidēji 30 % dažādu slimību gadījumu. Īsto medikamentu par efektīvu atzīst tad, ja tas efektivitātes ziņā tikai par dažiem procentiem apsteidz placebo.
Hārvarda Universitātes Medicīnas fakultātes profesors Teds Kapčuks (Ted Kaptchuk) placebo efekta izpētei veltījis visu savu dzīvi un nesen “TED runā” skaidroja, ka placebo darbojas tādēļ, ka smadzenes būtībā ir paredzēšanas “mašīna”. Ja ejat cauri mežam, zinot, ka tajā mīt čūskas, un ieraugāt uz zemes zaru, pirmais, ko tajā saskatīsiet, būs čūska.
Tieši tāpat ir ar tabletēm – mēs zinām, ka, tās lietojot, jutīsimies labāk, un tā arī notiek, pat ja apzināmies, ka lietojam placebo līdzekli.
Kapčuks stāsta, ka svarīga ir ne tikai pati tablete, bet viss process, ieskaitot ārstus baltajos halātos, receptes izrakstīšanas rituālu un sarunas ar ārstu.
Placebo efekts kļūst izteiktāks
Šķiet, placebo efekts kļūst aizvien izteiktāks. Pēdējo 25 gadu laikā tā pozitīvā ietekme uz pacientiem aizvien pastiprinās. Mūsdienās placebo sasniedz tādu pašu iedarbību kā spēcīgi medikamenti.
Pētnieki no Makgila Universitātes (McGill University) Kanādā, Monreālā, izpētīja 84 klīnisko eksperimentu rezultātus, kas no 1990. gada līdz 2013. gadam bija veikti par pretsāpju medikamentiem, un secināja, ka šo gadu laikā placebo efekts ir pastiprinājies.
Tagad pētījumos konstatē, ka nervu bojājuma izraisītas sāpes, lietojot placebo līdzekli, ir samazinājušās par 30 %, kas vidēji ir tāds pats rezultāts, kādu sasniedz ar pretsāpju medikamentiem.
Savādi, ka placebo efekts pastiprinās galvenokārt ASV, turklāt lielākos un ilgstošos pētījumos. Makgila Universitātes pētnieki teica, ka, piemēram, Eiropā un Āzijā nav novērojuši līdzīgu placebo efekta pastiprināšanos. Jebkurā gadījumā pētnieki secināja, ka tas rada problēmas zāļu ražotājiem, jo arvien sarežģītāk ir pierādīt to ražoto medikamentu efektivitāti.
Placebo darbojas arī tad, ja zini, ka tās ir placebo
Kad cilvēki lieto Xpill tabletes, pārmaiņas var notikt, pat ja pirms tam viņiem atklāti pasaka – tabletes nesatur nevienu aktīvu vielu. Tas pats notiek ar placebo tableti, ko pacientiem dod zāļu klīniskajos eksperimentos.
Vienā no eksperimentiem, ko veica Teds Kapčuks un viņa pētnieku grupa no Hārvarda Universitātes Medicīnas fakultātes, 40 cilvēkiem ar kairinātās zarnas sindromu (KZS) tika dots placebo līdzeklis, bet pārējie 40 neko nesaņēma. 2 Placebo grupā visi zināja, ka lieto viltus tabletes, jo uz tablešu iepakojuma bija pat rakstīts “Placebo”.
Neraugoties uz to, 59 % placebo grupas dalībnieku pēc trim nedēļām konstatēja “būtisku pašsajūtas uzlabojumu”, bet otrā grupā, kurā dalībnieki neko nesaņēma, šāds rezultāts bija 35 % dalībnieku. Šajā gadījumā izrādījās, ka pacientus bija izārstējis laiks.
Rezultāti placebo grupā bija tikpat augsti, kādi parasti būtu medikamentam.
Kapčuks izteicās, ka nav pilnībā pārliecināts, kāpēc placebo deva tik labu rezultātu, bet viņš domāja, ka tas vairāk ir saistīts ar ārstniecības rituālu, nevis tikai pozitīvām domām, īpaši tādēļ, ka placebo grupā rezultāts bija divas reizes augstāks.
Svarīga ir ne tikai tablete
Runājot par placebo efektu, svarīga ir ne tikai tablete, bet gan viss veselības aprūpes rituāls, ieskaitot komunikāciju ar ārstu vai medicīnas māsu. Patiesībā tas būtu viss kopā – gan tabletes, gan “visi mūsdienu veselības aprūpes rituāli un simboli,” apgalvo profesors Teds Kapčuks no Hārvarda Universitātes Medicīnas fakultātes.
Kopš negaidītā rezultāta, ko viņš guva kādā nelielā eksperimentā, Teds Kapčuks jau labu laiku prātoja, kas izraisa placebo efektu.
Aptuveni pusei no 97 pacientiem, kam bija hroniskas muguras sāpes, viņš iedeva viltus tableti (uz iepakojuma bija skaidri norādīts, ka tas ir placebo līdzeklis) un arī NSPL (nesteroīdo pretiekaisuma līdzekli), savukārt pārējiem – tikai NSPL.
Cilvēkiem, kas saņēma placebo, tika skaidri pateikts, ka tabletē nav nekādu aktīvo vielu, un tomēr tiem, kam kopā ar NSPIL tika dots placebo līdzeklis, sāpes bija samazinājušās par 30 %, bet tiem, kas lietoja tikai pretiekaisuma zāles – par 9 procentiem.
Ja placebo process notiek mūsu prātā, varam secināt, ka prātam ir pilnīgi vienalga, vai lietojam īstas vai neīstas tabletes.