Jauns Covid-19 vilnis skar Honkongu, Singapūru, Ķīnu un Taizemi
foto: Shutterstock
Bangkokas lidosta 2020. gada februārī. Vairāku Āzijas valstu veselības aprūpes speciālisti bažījas, ka pandēmija varētu atgriezties.
Esi vesels

Jauns Covid-19 vilnis skar Honkongu, Singapūru, Ķīnu un Taizemi

Viktorija Popova

Jauns.lv

Satraucošas ziņas saņemtas no Āzijas - paklusām ir atgriezies Covid-19, īpaši Honkongā, Singapūrā, Ķīnā un Taizemē, kur strauji pieaug inficēšanās un smagu gadījumu skaits, vēstī Nationthailand.com.

Kā ziņo medijs Thansettakij, kas ir viens no Taizemes vadošajiem ekonomikas un biznesa ziņu avotiem, Honkongā Covid situācija atkal tiek pastiprināti uzraudzīta. Veselības aizsardzības centrs ziņojis, ka elpceļu paraugu pozitīvo rezultātu rādītājs sasniedzis augstāko līmeni pēdējo vairāk nekā gada laikā.

Nedēļā, kas noslēdzās 3. maijā, tika reģistrēti 31 smagi Covid gadījumi — tas ir 12 mēnešu augstākais rādītājs. Turklāt notekūdeņu monitorings atklājis ievērojamu vīrusa koncentrācijas pieaugumu, kas norāda uz plašāku kopienas transmisiju.

Papildus veselības sistēmai šo jauno vilni izjūt arī izklaides nozare. Slavenais Honkongas dziedātājs Īsons Čans (Eason Chan) atcēlis koncertu Taivānā pēc inficēšanās ar Covid-19, tādējādi palielinot sabiedrības informētību par pastāvošajiem riskiem un nepieciešamību turpināt ievērot veselības piesardzības pasākumus.

Singapūras Veselības ministrija atklājusi, ka nedēļā līdz 3. maijam Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis par 28%, sasniedzot aptuveni 14 200. Ar vīrusu saistītās hospitalizācijas arī palielinājušās par apmēram 30%.

Šī ir pirmā reize gandrīz gada laikā, kad Singapūras valdība publiski izplata šādus datus — parasti šādas darbības veic situācijās, kas tiek uzskatītas par īpaši satraucošām.

Neskatoties uz pieaugumu, Singapūra nav atklājusi jaunus smagākus vīrusa paveidus. Varasiestādes uzskata, ka galvenais vīrusa izplatīšanās iemesls ir iedzīvotāju imunitātes vājināšanās pēc ilgstoša laika bez balstvakcīnām vai bez saslimšanas ar vīrusu.

Tāpēc valdība steidzami aicina riska grupas — īpaši vecāka gadagājuma cilvēkus un personas ar hroniskām slimībām — saņemt balstvakcīnas pēc iespējas drīzāk.

Līdzīgi tendences vērojamas arī Ķīnā un Taizemē. Ķīnas Slimību kontroles un profilakses centrs (China CDC) ziņoja, ka pozitīvo testu rādītāji slimnīcās piecu nedēļu laikā līdz 4. maijam vairāk nekā divkāršojās. Tas tiek uzskatīts par brīdinājumu, ka Ķīna varētu ieiet līdzīgā vilnī kā pagājušā vasarā.

Taizemē Covid-19 uzliesmojums atkal pieauga pēc aprīļa Songkran festivāla, kas saistīts ar plašām pulcēšanās vietām un, kā uzskata, ir paātrinājis vīrusa izplatību. Slimību kontroles departaments apstiprināja, ka šogad valstī ir bijuši divi nozīmīgi uzliesmojumi tikai dažos mēnešos.

Tādēļ Taizemes veselības iestādes tagad steidzami aicina iedzīvotājus, īpaši riska grupas, nekavējoties saņemt balstvakcīnas.

Tikmēr Indijā pagaidām nav vērojamas jaunas uzliesmojuma pazīmes. Veselības un ģimenes labklājības ministrija ziņoja, ka valstī ir tikai 93 aktīvi gadījumi, un šobrīd nav skaidru pierādījumu par Covid-19 atgriešanos.

Tomēr Indijas veselības eksperti cieši seko situācijai, norādot, ka uzliesmojumi kaimiņvalstīs Āzijā atgādina, ka pārāk liela atslābuma gadījumā šī situācija var strauji mainīties.

Covid-19 atgriešanās vasarā ir satraucoša, jo tā kontrastē ar iepriekšējām pieņēmumiem, ka vīruss uzvedīsies līdzīgi sezonālajai gripai, kas parasti mazinās siltākajos mēnešos.

Pieaugošais gadījumu skaits Honkongā, Singapūrā, Ķīnā un Taizemē liecina, ka pandēmija vēl nav beigusies. Covid-19 joprojām apdraud sabiedrības veselības sistēmas, īpaši, ja tiks mazināti profilakses pasākumi.

Reaģējot uz to, vairākas valstis atkal nostiprina ciešu datu apmaiņu, pastiprina sabiedrības veselības komunikāciju un intensificē kampaņas, lai nodrošinātu plašu balstvakcināciju, cenšoties novērst plašāku uzliesmojumu rašanos, ziņo Nationthailand.com.