Īsas atbildes un nomesta klausule: zvanītāja sašutusi par Onkoloģijas centra komunikāciju
Par gaužām nepatīkamu sarunu ar stacionāru “Latvijas Onkoloģijas centrs” ziņo kāda sieviete, kura pagājušajā nedēļā zvanījusi uz ārstniecības iestādi, dēļ satraukuma par iespējamu onkoloģisku saslimšanu. Sazinoties ar slimnīcas Zvanu centru, zvanītāja saņēma īsas atbildes, pēc kurām tika nomesta klausule.
“Vēzis – tas ir briesmīgi! Tādēļ, drošības labad, gribas pārbaudīties, īpaši, ja ir aizdomas. Šodien piezvanīju uz stacionāru “Latvijas Onkoloģijas centrs”. Protams, jāpagaida, kamēr savienos. Tas ir normāli un saprotami. Kad operators atbrīvojās, izdzirdēju: “Labdien, klausos, hallo, hallo?” Un klausule tika nomesta,” interneta portālā Sudzibas.lv anonīmi raksta kāda sieviete.
Pirmā saruna ar ārstniecības iestādi esot ilgusi vien pāris sekunžu, kuru laikā viņa nav paguvusi izslēgt telefona skaļruni.
“Zvanīju pirmo reizi mūžā”
“Zvanīju atkal, nedaudz nācās pagaidīt un izdzirdēju: “Labdien!” Jautāju, vai drīkst pierakstīties uz konsultāciju pie onkologa, taču saņēmu pretjautājumu – uz kādu tieši konsultāciju? Paskaidroju, ka neesmu zinoša šajās lietās, ka vajagot uz pilno izmeklēšanu. Operators tad jautāja, vai man ir nosūtījums, uz ko es atbildēju noraidoši, pretī pajautājot, vai ir iespējams arī bez nosūtījuma? No Zvanu centra darbinieka izdzirdēju: “Nosūtījumu ņemiet,” un klausule tika nomesta. Tā arī nepaspēju pajautāt, vai par naudu, iespējams, varētu tikt bez nosūtījuma. Sakarā ar šādiem jautājumiem zvanīju pirmo reizi mūžā un man bija bail!” turpina sieviete.
Portāls Kasjauns.lv sazinājās ar anonīmās sūdzības autori, kura atkārtoti apgalvoja, ka šāds incidents tik tiešām bijis.
Papildus tam, zvanītāja bija norādījusi arī datumu un laikus, kad abi zvani veikti – 14. 12. 2017., pulksten 13:01 un 13:04 – dodot iespēju noskaidrot, vai slimnīcā kāds šādi tik tiešām runājis ar sievieti.
Slimnīca atzīst komunikācijas problēmu
Pagājušajā ceturtdienā notikušo sīkāk skaidroja Rīgas Austrumu Klīniskā Universitātes Slimnīcas preses sekretāre Aija Lietiņa.
Ārstniecības iestādes pārstāve pateicās zvanītājai par informāciju saistībā komunikācijas problēmām ar slimnīcas personālu – slimnīca ļoti nopietni izturoties pret pacientu atsauksmēm un vienmēr tās rūpīgi izskatot.
“Slimnīcas Zvanu centra darbiniekiem bieži tiek veltīti atzinīgi vārdi par atsaucību un profesionālu darbu, bet, protams, esam ieinteresēti saņemt arī informāciju par nepilnībām komunikācijā. Sūdzības palīdz mums paraudzīties uz dažādām situācijām pacientu acīm un uzlabot savu darbu. Uzreiz pēc sūdzības saņemšanas Zvanu centra vadītāja sazinājās ar pacienti un noskaidroja, ka viņai nav ticis sniegts pietiekami izsmeļošs skaidrojums par to, kā jārīkojas aizdomu gadījumā par vēzi,” informēja Lietiņa, piebilstot, ka šobrīd slimnīca nopietni pievērsusies komunikācijas uzlabošanai ar pacientiem, un personālam tiek veiktas komunikācijas apmācības.
Slimnīcas preses sekretāre arī paskaidroja, ka šādā gadījumā vispirms tomēr ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, lai veiktu primāros izmeklējumus.
Ja izmeklējumu rezultāti norādīs uz iespējamu onkoloģisku slimību, ģimenes ārsts uzrakstīs nosūtījumu pie atbilstošā onkoloģijas speciālista.
Par zaļo koridoru:
Kā zināms, Latvijā, attiecībā uz izplatītāko onkoloģisko saslimšanu gadījumiem, jau labu laiku darbojas tā dēvētā “zaļā koridora” sistēma. Tā ir iespēja tikt pie valsts apmaksātiem izmeklējumiem 10 darbadienu laikā, ja to veikšanu, saistībā ar medicīniski pamatotām aizdomām par ļaundabīgu audzēju, pacientam nozīmējis ģimenes ārsts.
“Zaļā koridora” princips līdz šim tika nodrošināts 11 izplatītākajām ļaundabīgo audzēju lokalizācijām – aizdomu gadījumā par krūts, priekšdziedzera, ādas (izņemot melanomu), resnās un taisnās zarnas, bronhu un plaušu, kuņģa, nieres, urīnpūšļa, aizkuņģa dziedzera, dzemdes ķermeņa un olnīcas vēzi.
Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 1529 “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” paplašina vēža lokalizāciju sarakstu, pievienojot: aknu, žultsceļu un žultspūšļa; ādas (melanomas); centrālās nervu sistēmas; lūpu, mutes dobuma; rīkles mutes daļas un vairogdziedzera vēža diagnozes, 3. novembrī ziņoja portāls Lvportāls.lv