Cenas aptiekās pamatīgi atšķiras. Dagnijas kundze: “Un tieši dārgajām zālēm!”
Aktīva pensionāre Dagnijas kundze Ķegumā izvērtusi sabiedrisko darbību, informējot par zāļu cenu atšķirībām aptiekās, vēsta "Kas Jauns Avīzes" jaunākais numurs.
Lai veselību neuzturētu tikai ar zālēm, viņa kopā ar domubiedrēm divreiz nedēļā dodas uz Ķeguma Dienas centra sporta zāli vingrot.
Par medikamentu cenām Dagnija aizdomājusies 2015. gadā, kad ārsts izrakstīja recepšu zāles asins šķidrināšanai. Tādas pašas vajadzēja arī viņas kolēģei Vijai no Ogres, un viņa brīdināja: “Tu tikai nepērc Ķegumā. Tās maksā 105 eiro. Ogrē ir 65 eiro.”
Pēc nedēļas Dagnija Ķeguma vienīgajā aptiekā pārliecinājusies, ka zāles maksā 95 eiro, un braukusi uz aptieku Ogrē, kur tās tiešām maksāja krietni lētāk. Tajā pašā laikā gadās arī zāles, kuras ir lētākas Ķegumā.
Ķeguma novada pensionāru biedrībā ir 125 cilvēki, un Dagnija cenšas visiem darīt zināmu, ka cena vienām un tām pašām zālēm var būtiski atšķirties. Viņa arī zvana uz aptiekām, lai noskaidrotu cenas. Piemēram, Ķeguma aptiekā cena bijusi 65 eiro, Ogrē 61 eiro ar centiem.
Latvijas Radio raidījumu sērijā "Farmācijas neredzamā vara" izpētījis, ka vairākās Latvijas pilsētās un arī ap lielajām slimnīcām ir izveidojušies viena aptieku tīkla monopoli. Tas ietekmē cenas, jo bez konkurences var likt maksimālo atļauto piecenojumu.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča solījusi pievērsties šai problēmai, aprīlī paredzēta sēde.
Konkurences padome plāno nākt klajā ar ziņojumu par aptieku koncentrāciju aprīļa beigās.
Tikmēr Dagnija aicina “visai Latvijai skatīties tās cenas”. Tieši dārgajām zālēm, piemēram, par 100 eiro, starp aptiekām cena var atšķirties par 30–40 eiro.
Aicina nepārmaksāt par zālēm
Nevalstiskā organizācija Veselības projekti Latvijai sadarbībā ar Zāļu valsts aģentūru sākusi kampaņu "Kā nepārmaksāt par zālēm?" Kampaņas mērķis ir informēt par ģenēriskajām jeb patentbrīvajām zālēm. Ģenēriskās zāles, kas ir ar līdzvērtīgu iedarbību, kvalitāti un drošumu kā oriģinālās, cenas ziņā būtiski atšķiras. Tās ir pieejamas pēc tam, kad oriģinālo zāļu ražotājam ir beidzies patenta aizsardzības laiks.
Zāļu valsts aģentūras dati par 2016. gadu liecina, ka oriģinālo zāļu vidējā cena par zāļu iepakojumu ir 19,6 eiro, bet ģenērisko zāļu – 4,69 eiro. Pēc pārdošanas apjomiem ģenēriskās zāles veido 75% no tirgus.
“Cena ir atšķirīga tāpēc, ka ģenēriskās zāles satur labi zināmas, drošas un efektīvas aktīvās vielas, ko jau ir pārbaudījuši oriģinālo zāļu ražotāji un ilgstoši lietojuši pacienti. Tādējādi ģenērisko zāļu ražotājiem vairs nav nepieciešams ieguldīt laiku un līdzekļus, lai veiktu pilnu pētījumu ciklu ar dzīvniekiem un cilvēkiem. Tā vietā ražotājam ir jāveic biopieejamības pārbaude – jāpierāda, ka ģenēriskās zāles cilvēka organismā uzsūcas tādā pašā koncentrācijā un ātrumā kā oriģinālais medikaments,” skaidro Veselības projekti Latvijai valdes priekšsēdētāja Vita Dumpe.
Kampaņas materiālus izplata bibliotēkās, Rīgas sociālajos dienas centros pieaugušajiem, arī aptiekās, kas izteikušas šādu vēlmi. “Lai pacientam nebūtu jāpārmaksā un jāiegādājas nevajadzīgas zāles vai uztura bagātinātāji, ir jābūt kritiski domājošam un zinošam. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai iedzīvotāji, tajā skaitā mūsu seniori, mācētu savas zāles pazīt ne tikai pēc ražotāja dotā nosaukuma, bet arī pēc aktīvās vielas un nekautrētos ārstam un farmaceitam pajautāt, vai viņu zālēm nav maciņam draudzīgākas alternatīvas,” uzsver Dumpe.
Pēc kampaņas biedrība plāno Veselības ministrijā iesniegt priekšlikumus, kuru mērķis ir mazināt izdevumus, kas pacientiem rodas, neracionāli pārmaksājot par zālēm.
Visu Latvijā reģistrēto zāļu lietošanas instrukcijas, cenas, dažādus medikamentus ar vienu aktīvo vielu var meklēt Zāļu valsts aģentūru interneta vietnē zva.gov.lv/zalu-registrs/.