Jūties iztukšota? Sāc ēst pareizi!
Ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē pie ārstiem arvien biežāk ierodas pacienti, kas sūdzas par nepārejošu nogurumu un enerģijas trūkumu. Bet mums ir risinājums, kura sekotāji guvuši panākumus citās valstīs.
Testē sevi: vai esi iztukšota?
Ja atbildēsi ar “jā” uz vairāk nekā trim jautājumiem, sāc pārdomāt savu dzīvesveidu.
1. Vai arvien retāk jūties atpūtusies no rīta (pat pēc 8 stundu miega)?
2. Vai regulāri jūties neparasti nogurusi bez acīm redzama iemesla?
3. Vai tev nepieciešams kofeīns un cukuru saturoši ēdieni (baltmaize, saldumi u. c.), lai pamostos?
4. Vai jūties nomākta sava garā darbu saraksta dēļ (darbā un mājās)?
5. Vai uztraucies par savu stabilitāti darbavietā?
6. Vai reizēm mokies ar uzpūstu vēderu, aizcietējumiem?
7. Vai centies zaudēt svaru?
8. Vai agrākie prieki (sekss, vakars kopā ar draugiem) tev šķiet kā nepatīkams darbs?
9. Vai pat tad, ja jūties nomocījusies, tavu prātu turpina nodarbināt dažādas rūpes?
10. Vai tev ir grūti koncentrēties, esi novērojusi atmiņas traucējumus?
Amerikāņu ārsts Frenks Lipmans, kas uzrakstījis grāmatu “Iztukšota? Nost ar nogurumu, tu spēsi atkal justies lieliski!”, iesaka, ko darīt.
1. solis. Sāc ar tehnoloģisko attīrīšanos
Ko tas nozīmē? Mums visapkārt ir elektriskas ierīces, datori darbojas visu diennakti. Bet tie un mobilie telefoni traucē mūsu miegu, uzskata ārsts. Viņš iesaka sarast ar “elektrisko saulrietu”, piemēram, pulksten 10 vakarā izslēgt visas elektriskās ierīces, pārtraukt atbildēt uz e-pastiem, lasīt ziņas internetā, skatīties televīziju. Ja elektromagnētiskais lauks ilgstoši atrodas tik tuvu, tas ietekmē miega hormona melatonīna veidošanos, samazinot tā daudzumu organismā. Tas nozīmē, ka cilvēks it kā snauž, bet nespēj sasniegt dziļā, spēcinošā miega līmeni. Tātad katru dienu atmostaties neizgulējusies. Ja iespējams, ir vēlams gulēt ar acu apsēju, lai miegu netraucētu arī ielu apgaismojums, kas iespīd logos. Nekādā ziņā neuzlādējiet savu mobilo telefonu netālu no gultas, jo tā darbība arī var ietekmēt miegu.
2. solis. Ēd brokastīs proteīnus, pusdienās – ogļhidrātus
Ārsts Frenks Lipmans nepiekrīt tiem, kas aizstāv populāro “likumu”, ka nedrīkst ēst pēc pulksten sešiem vakarā. Viņš atgādina, ka cilvēku senči vispirms ēda proteīnus saturošu pārtiku un vēlāk dienas laikā to papildināja ar ogļhidrātiem. Vielmaiņas darbības aktīvākais posms ir pusdienas laikā, tas nozīmē, ka cilvēkiem vajadzīgas bagātīgas brokastis un arī krietnas pusdienas, kas satur daudz proteīnu un labo tauku, jo ap gulētiešanas laiku organisms šīs ēdienreizes būs pārstrādājis. Brokastīs vēlams ēst olas, zivis vai augļus ar jogurtu. Vissliktākās ir brokastis, kas satur tikai ogļhidrātus un cukuru, uzskata ārsts. Pēc viņa domām, sviestmaizes, brokastu pārslas, graudu produkti (izņemot putras) ir visnevēlamākie brokastu ēdieni. Lipmans iesaka taupīt ogļhidrātus vakariņām. Ogļhidrātus saturoši ēdieni palīdzēs veidoties melatonīnam, tātad vakariņās būtu jāēd brūnie rīsi, pasta un dārzeņi, kā arī neliela deva proteīnu – gabaliņš putnu gaļas vai tunča fileja.
3. solis. Tiec galā ar “slinku” gremošanas sistēmu
Sievietes, kas sūdzas par ilgstošu nogurumu, atzīstas, ka pamostas ar plakanu vēderu, bet dienas laikā tas pakāpeniski piepūšas. Nav retums, ka vēders kļūst lielāks, bet enerģijas kļūst arvien mazāk. Frenks Lipmans ir pārliecināts, ka, sakārtojot gremošanas procesus, iespējams tikt galā ar pārējām problēmām – nepietiekamu enerģijas līmeni, miega kvalitāti, vielmaiņu. Apgrūtināta gremošana nozīmē, ka ēdat ko tādu, ar ko jūsu organisms netiek galā. Bet visbiežāk tas liecina, ka ēdat jau daļēji apstrādātu pārtiku, kas piesātināta ar sāli, pārtikas piedevām un ķimikālijām. Arī tad, ja lietojat dabiskus produktus, tie jākošļā lēni un pamatīgi. Lai palielinātu enerģijas līmeni, Lipmans iesaka papildus uzturā lietot zivju eļļu, probiotiķus un ginko auga preparātus.
4. solis. Samaziniet darba slodzi
Enerģiskākās un darbīgākās sievietes esot arī izmocītākās, novērojis Frenks Lipmans. Tāpēc viņš iesaka tonizējošus vingrinājumus, kas uzlabos fizisko formu un vienlaikus ļaus atslēgties no rūpēm. Piemēram, ikdienas pastaiga dedzina kalorijas, uzlabo vielmaiņu, stiprina stāju un nodrošina iekšējo orgānu masāžu, tā saglabājot veselību. Ārsts iesaka nodarboties ar jogu.