Latvijas bērni slimo ar mīklaino Koksaki vīrusu. Cik bīstama ir šī infekcija?
Sociālajos tīklos vecāki arvien vairāk satraucas par mīklainā Koksaki vīrusa uzliesmojumu bērnu vidū, Latvijā – vecāki, redzot pumpas un nolobīto bērnu ādu, pauduši satraukumu. Kasjauns.lv sazinājās ar Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS), lai noskaidrotu, cik bīstama ir inficēšanās ar šo vīrusu.
„Palīdziet mums, māmiņām, saprast, kas tas par vīrusu bērniem, kas riņķo pa Latviju? Kaut kāds jauns Koksaki vīruss. Zinu, ka daudzas mammas kreņķējas: bērni pumpaini, āda lobās nost un nagi krīt nost. Cik bīstams tas ir? Ar cieņu Sintija,” portālā Skaties.lv publicēta kādas māmiņas vēstule.
Vīruss izplatās ar ķermeņa šķidrumiem
Kā informē BKUS, Koksaki vīruss pieder pie enterovīrusu grupas, un tiek dēvēts arī par pēdu, plaukstu, mutes slimību. Šis vīruss izplatās ar asarām, siekalām un citiem ķermeņa šķidrumiem, tāpēc biežāk ar to var saslimst vietās, kur vienkopus ir daudz cilvēku, starp kuriem ir ciešs kontakts, piemēram, bērnudārzos, mazo bērnu skoliņās, dienas centros. No šīm vietām bērni vīrusu var pārnest arī mājās, aplipinot gan brāļus, gan māsas, gan arī rotaļbiedrus un pieaugušos.
Zāļu nav, taču simptomus var mazināt
„Vīruss ar eksotisko nosaukumu „koksaki" Latvijā nav nekas neierasts, un tas nav arī bīstamāks par citiem vīrusiem. Lai arī ažiotāža ir liela, vecākiem nav pamata īpašam satraukumam,” portālam Kasjauns.lv ārstu viedokli pauž BKUS komunikāciju daļas pārstāve Daiga Rauba. BKUS informē, ka slimības norise lielā mērā atkarīga no imūnās atmiņas, vecuma un citām vienlaikus esošām saslimšanām. Dažiem vīruss izbaudīsies kā sāpīgas čūliņas mutē, bet citiem būs arī temperatūra, ūdeņaini izsitumi uz rokām, kājām vai citām ķermeņa daļām.
Ja imunitāte nav novājināta ar medikamentiem vai citām slimībām, ierasti vīruss noris vieglā līdz vidēji smagā formā, un nekādas nopietnākas sekas vai komplikācijas nerada. Specifisku medikamentu, kas iedarbojas uz šo vīrusu nav, taču vajadzības gadījumā var mazināt slimības simptomus, piemēram, temperatūru, sāpes, niezi. Saslimšanai ir sezonāls raksturs – tas ik gadu parādās vasaras beigās un turpinās līdz iestājas aukstāki laika apstākļi.
Runas par vīrusa īpašu izplatību nav patiesas
BKUS gan ziņo, ka īpašs pacientu pieplūdums saistībā ar konkrēto infekciju Bērnu slimnīcā šogad nav novērots. Slimnīcā bērni pārsvarā nonākot nevis paša vīrusa dēļ, bet gan tāpēc, ka sāpīgo čūlu dēļ nevar tikt uzņemts nepieciešamais uzturs un šķidrums.
„Jāpiebilst, ka Koksaki vīruss samērā ilgi ir lipīgs. Pat ja simptomi ir pazuduši, pacientiem nevajadzētu steigties atpakaļ uz bērnu dārzu vai skolu,” piekodina BKUS pārstāve. Ārēji šī vīrusa simptomi līdzinās vējbakām un vecāki nereti velk paralēles starp abām saslimšanām, taču šīs slimības nav salīdzināmas.
Ārstu ieteicams apmeklēt nekavējoties
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Dace Zavadska iesaka: „Ja bērnam ir saslimšanas, kuras pavada izsitumi uz ādas vai mutē, noteikti ir jādodas vizītē pie ģimenes ārsta, kas palīdzēs noteikt saslimšanu, nozīmēs ārstēšanas taktiku un ieteiks, kā rīkoties – turpināt ārstēšanos mājās vai doties uz stacionāru.”