Ārsts iesaka: ēdiet svaigu gaļu, nevis pārstrādātu desās
Veselīgā uzturā liela loma ir neapstrādātai gaļai, nevis desām un cīsiņiem, kā arī tauku, sāls un cukura samazinājumam.
Esi vesels

Ārsts iesaka: ēdiet svaigu gaļu, nevis pārstrādātu desās

Jauns.lv

Par veselīgu dzīvesveidu un sporta aktivitātēm vairums cilvēku sāk domāt, vasarai tuvojoties. Siltajā laikā, tērpjoties daudz knapāk, izskata nepilnības pamanāmas daudz vairāk. Portāls Kasjauns.lv apjautāja ārstus un veselīga dzīvesveida piekritējus, lai saprastu ātrākos un vieglākos veselīgas dzīves ievērošanas principus.

„Lai pasargātu sevi no slimībām, jāsāk ar veselīgu dzīvesveidu,” saka ārsts Sergejs Truškovs, kas ikdienā strādā ar sabeigtām aknām un nierēm. Ārsts apgalvo, ka veselīgs dzīvesveids, protams, neizslēdz, saslimšanas riskus, taču ikdienā, redzot šos sabojātos, slimos orgānus, speciālists nebeidz brīnīties, ko tik mēs ēdam un dzeram. Asins ķermenīši esot pilni  ir „drazām”, kas pamazām nobeidz mūsu nieres, vēlāk arī sirdi un citus orgānus.

Ārsts saka, ka dzīvot veselīgi neprasa daudz, jāsāk ar nelielu piedomāšanu pie tā, ko mēs ēdam, un, protams, jākustas. Rītiem Truškovs iesaka auzu pārslu putru, vārītu ar ūdeni, kas būs stabils enerģijas avots. „Ēst daudz vienkāršāk - svaigu gaļu, nevis pārstrādātu desās, cīsiņos,” skaidro ārsts. Svaigā pārtikā ir daudz mazāk konservantu. Vienkārši ēst nozīmē arī lietot sezonālos dārzeņus un pārtiku, kas mūsu ģeogrāfiskajam stāvoklis ir atbilstošs, kā piemēram, zivis.

It kā mazas nianses, bet liela loma ir arī sālim un cukuram. To dakterītis iesaka izslēgt no savas ēdienu gatavošanas pilnībā. Jautājot par jūras sāli, vai to drīkst, dakteris iesmej un teic, ka tas ir tas pats sāls tikai citā iepakojumā. „Pēc personiskās pieredzes varu teikt, ka pirmā nedēļa ir grūti bez sāls, taču vēlāk tu saproti, ka pārtikai sāk parādīties cita garša,” pieredzē dalās ārsts un, kā izrādās, arī labs pavārs.

Savukārt, runājot par cukura kaitīgumu, dakteris kā piemēru min ASV, kur trešdaļai iedzīvotāju ir cukura diabēts. Tas arī ir iemesls, kāpēc Trukškovs kolu sauc par narkotikām, jo tās kaitīgā ietekmē ir sabiedrībā nenovērtēta.

Dietoloģe Lolita Neimane apgalvo, ka mums ir jāsāk runāt ne vien par to, ka sāls un cukurs ir kaitīgs, bet par cipariem. Cukura lietošanas ieteicamā norma ir 10% no dienas enerģijas, kas pie divi tūkstoši kalorijām ir aptuveni 50 grami. „Kad studentiem jautāju, kas ir veselīgs uzturs, viņi atbild: sabalansēts. Bet neviens īsti nevar pateikt, kas ir sabalansēts uzturs,” dietologi stāsta par iemesliem, kāpēc svarīgi ir minēt arī konkrētus skaitļus.

Veselīgs dzīvesveids nozīmē dažādu uzturu, sabalansētas aktivitātes ar uzņemto enerģiju, lietot mazāk ne vien sāli un cukuru, bet arī taukus.

 Veselības ministrijas mājaslapā publicēti četri vienkārši veselīgas dzīves pamatprincipi – veselīgi ēst, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, atmest smēķēšanu un citus kaitīgos ieradumus un domāt pozitīvi. Izstrādātas arī pamatnostādnes katrai vecuma grupai ar ieteikumiem, kā veselīgāk dzīvot, taču pieaugušajiem uzsvars likts uz pietiekamu šķidruma patērēšanu, reizi dienā lietot pilngraudu produktus, dārzeņus, ogas un augļus. Rūpēties par mājās lietotu produktu kvalitāti un uztura drošumu.

Portāla Kasjauns.lv uzrunātie veselīga dzīvesveida entuziasti atklāj, ka ēst veselīgi nav nedz dārgi, nedz sarežģīti, sākumā vien nedaudz vairāk jāpiedomā, bet kad tas kļuvis par ikdienu, pašsajūta uzlabojas par 100%. Pāvels stāsta, ka „nevajag pārspīlēt un drudžaini skaitīt kalorijas vai ēst tikai eko produktus, bet gan nepārēsties, neēst vairākkārtīgi sildītus vai gatavotus produktus, neēst subproduktus - desas, kečupus, utt.” Pāvels sācis vairāk piedomāt pie pārtikas, kad iedzīvojies regulārās vēdergraizēs no neveselīga ēdiena un ātrajām uzkodām – čipšiem, frī kartupeļiem, picām utt. Viņš nav pilnībā izslēdzis no savas ēdienkartes visu neveselīgo, jo šad tad jau drīkst arī to, bet maksimāli samazinājis to lietojumu, lai vairāk ēstu svaigi pagatavotu maltīti.  

Alīna Rumjanceva / Foto: Edijs Pālens, LETA