Ajūrvēdas diēta, īpaši katram cilvēku pamattipam. Pitta tips
Ājurvēdas medicīnas sistēmā cilvēkus iedala trīs konstitucionālajos pamattipos jeb došās – vata (gaiss un ēters), kapha (ūdens un zeme), pitta (uguns un ūdens). Zinot savu došu un veidojot ēdienkarti pēc ājurvēdas principiem, tu rūpēsies gan par savu skaistumu un veselību, gan iegūsi harmoniskāku dzīves izjūtu.
Kasjauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visiem trim tipiem, jeb došām. Šoreiz iepazīsties ar Pitta došu.
Konsultē: Ilona Ābele, ājurvēdas un ģimenes ārste, veselības centra Aparmita direktore
Ājurvēdas speciālisti ir pārliecināti, ka organismu var sakārtot un līdzsvarot, ievērojot uzturu atbilstoši savai došai. Produktu rekomendācijas ājurvēdā ir atkarīgas no produktu īpašībām jeb kvalitātes, ar kādu tie iedarbojas uz cilvēku un konkrēto konstitūcijas tipu – vai tie dara organismu aukstāku vai silda, vai sausē, vai dara raupjāku.
Iepazīsties ar došu aprakstu, noskaidro sevī dominējošo ājurvēdas konstitūcijas tipu (to vari izdarīt, arī aizpildot testu interneta vietnē aparmita.lv) un uzzini, ko tev būtu vēlams iekļaut ēdienkartē, bet no kā labāk atteikties.
Pitta – uguns tipa cilvēki. Vēlas, lai viss notiktu pēc viņu prāta, un, ja tā nav, kļūst dusmīgi, neapmierināti un pat agresīvi. Jo vairāk viņiem trūkst līdzsvara organismā, jo mazāk viņi saprot apkārtējos un ir agresīvāki. Pittas tipa cilvēki ir ķermeniski silti, diezgan stipri svīst, raksturīgas problēmas ar gremošanas traktu.
JA ESI PITTA
Izvēlies veselīgas uzkodas
Tu noteikti jau esi ievērojusi, ka neesi no tām, kas aizmirst paēst. Ja gribas ēst, tu ēd, jo – ja neesi paēdusi, kļūsti agresīva, un pati to apzinies. Bieži vien pittas tipa cilvēki atsakās no brokastīm, jo no rītiem neko negribas, bet tā vietā pusdieno jau agri – pirms divpadsmitiem, jo ir enerģijas pārpilni un nevēlas, lai šī enerģija izsīktu. Taču ēdienreizes nav lielas, drīzāk pittas cilvēkiem patīk ātri notiesājami ēdieni – iemet mutē, un viss. Ar to esi uzmanīga – pārāk bieži vari krist fast food jeb ātro uzkodu kārdinājumā. To vietā izvēlies veselīgākas ātrās uzkodas, piemēram, augļus, bet pittām ieteicams ēst tikai saldos augļus, nevis skābos, piemēram, melones, saldus ananasus, bumbierus, saldos ķiršus. Tie arī samazinās skābumu, kas pittās bieži vien sakrājas un izpaužas emocijās – neapmierinātībā ar apkārt notiekošo.
Dzer vēsu
Vatām ieteicams ēst tikai tādus produktus, kas ir termiski apstrādāti, savukārt pittām ir iespējas izvēlēties – tev par labu nāk gan zaļbarība, gan termiski apstrādāts ēdiens, tikai ne karsts. Arī tev vajag dzert diezgan daudz, lai slāpētu uguni savā organismā, bet drīksti izvēlēties dzērienu, kas vēsāks par istabas temperatūru. Tā kā pittas jau tā ir iekšēji uzkurinājušās un tās vajag atvēsināt, asi ēdieni tām ir jāaizmirst – nē kaltētam ingveram, kaltētai bazilikai, to drīkst lietot tikai svaigā veidā. Mārrutki, sinepes, sojas mērce, marinēti ēdieni un pārmēru sālīti ēdieni pittās veicina ne vien agresiju, bet arī kuņģa dedzināšanu. No gaļas rekomendējama vienīgi baltā – vistas un tītara fileja– un saldūdens zivis.
Vari ēst saldumus
Tev noteikti garšo saldumi, un tos saprātīgā daudzumā (vienā ēdienreizē – ne vairāk par tik, cik ietilpst saujā) vari ēst, jo saldā garša atvēsina un tevī nebūs tik daudz rūgtuma un dusmu. Taču neizvēlies medu. Lai arī pēc garšas tas ir salds, ājurvēdā tas tiek uzskatīts par asu un dedzinošu produktu – tas nevis atvēsina, bet karsē. Tāpat tev jāatsakās no tik iecienīta salduma – šokolādes, jo tā stimulē, uzkurina enerģiju, bet pittās tās ir pārpārēm. Mazāk izvēlies skābus produktus – skābo krējumu, rūgušpienu, kefīru, skābos augļus un ogas.
PITTA
Ieteicams:
• Dārzeņi un pākšaugi – saldi un rūgti. Artišoki, vārītas bietes, brokoļi, Briseles kāposti, ziedkāposti, selerijas, gurķi, kinza, zaļās pupiņas, fenhelis, salāti, sēnes, sīpoli (pagatavoti), zirnīši, paprika, kartupeļi, ķirbji, kāļi, cukini. No pākšaugiem – melnās, baltās, Limas un sojas pupiņas, mazie zirnīši, lēcas, šķeltie zirņi.
•
Augļi
– vissaldākie augļi. Saldi āboli, aprikozes, avokado, saldās ogas, kokosrieksti, dateles, sarkanās un zilās vīnogas, mango, melones, saldi apelsīni, bumbieri, saldi ananasi, plūmes, rozīnes, arbūzi.
• Piena produkti – sviests (nesālīts), siers (mīksts, nenostāvējies, nesālīts), biezpiens, govs piens, kazas piens, kazas siers (mīksts, nesālīts), saldējums, jogurts bez augļiem.
•
Eļļas
– saulespuķu, olīvu, sojas, linsēklu, prīmulu, valriekstu.
• Rieksti un sēklas – mērcētas un lobītas mandeles, kokosrieksti, linsēklas, nedaudz ķirbju sēklas.
•
Garšvielas
– svaigs baziliks, kanēlis, koriandrs, dilles, svaigs ingvers, piparmētras, safrāns, kurkuma. Drīkst, bet nav ieteicams pārspīlēt ar kardamonu, apelsīnu miziņām, pētersīļiem, melnajiem pipariem, vanilīnu.
• Dzērieni – ābolu sula, aprikožu sula, saldo ogu sula, vēsi piena dzērieni, vīnogu sula, jauktu dārzeņu sula, persiku sula, bumbieru sula, granātābolu sula. Melnā tēja, jasmīnu, lavandas, citronzāle, nātru, aveņu, sarkanā āboliņu, zemeņu, pelašķu tēja. No alkoholiskajiem dzērieniem – šad tad vienīgi alus.
•
Gaļa
– vistas un tītara fileja, baltās zivis, truša gaļa, šad tad – garneles, no olām tikai baltums.
• Graudaugi – mieži, kuskuss, sausiņi, auzu un kviešu klijas, auzas (sagatavotas), makaronu izstrādājumi, basmati, baltie un savvaļas rīsi, kvieši.
•
Saldinātāji
– miežu iesals, augļu sulas koncentrāti, kļavu sīrups, rīsu sīrups, brūnais cukurs, šad tad – baltais cukurs.
Nav ieteicams:
• Dārzeņi un pākšaugi – ar stipru garšu. Svaigas bietes, svaigi burkāni, baklažāni, ķiploki, mārrutki, kolrābji, svaigi puravi, asie pipari, svaigi sīpoli, svaigi redīsi, svaigi spināti, rāceņi, tomāti.
•
Augļi
– visskābākie augļi. Skābi āboli, skābās ogas, greipfrūti, zaļās vīnogas, citroni, skābi apelsīni, zemenes, rabarberi, arī banāni. Šad tad drīkst kivi.
• Piena produkti – sālīts sviests, paniņas, cietais siers, skābais krējums, jogurts.
•
Eļļas
– mandeļu, aprikožu, kukurūzas, sezama.
• Rieksti un sēklas – valrieksti, nelobītas mandeles, Brazīlijas rieksti, lazdu rieksti, zemesrieksti, pakanrieksti, ciedru rieksti, pistācijas, sezama sēklas.
•
Garšvielas
– anīss, kaltēts baziliks, lauru lapas, ķimenes, sarkanie pipari, krustnagliņas, muskatrieksts, sinepju sēklas, parastā raudene, magoņu sēkliņas, rozmarīns, salvija, timiāns, sāls.
• Dzērieni – skābās sulas, dzērieni ar kofeīnu, gāzēti dzērieni, burkānu sula, šokolādes piens, ananasu sula, tomātu sula.
•
Gaļa
– liellopu, pīles, jēra gaļa, šķiņķis, sarkanās zivis, zivju izstrādājumi, olu dzeltenums.
• Graudaugi – maize (cepta ar raugu), griķi, kukurūza, prosa, kaltētas auzas, miežu putra, brūnie rīsi, rudzi. Šad tad drīkst sausās brokastis.
•
Saldinātāji
– medus, melase.
KAS JĀZINA VISĀM DOŠĀM
Ājurvēda māca, ka viena maltīte jāveido pa daļām. Ēdienus nevajag miksēt, bet gan ēst pēc iespējas vienkāršāk, bez kombinācijām. Maltīte vienmēr jāsāk ar desertu –vienkāršajiem ogļhidrātiem, jo tie ātri sagremojas un ātri vien atbrīvo kuņģī vietu nākamajam ēdienam. Otrajā jāizvēlas saliktie ogļhidrāti – graudaugi un dārzeņi, un tikai pēc tam ēd gaļu vai zivis.
KAS MAINĀS?
Ēdot atbilstoši savai ājurvēdas došai, pirmais, kas mainās, ir pašsajūta – sajūtas vēderā, galvā un citviet ķermenī. Uzlabojas nervu sistēmas darbība, un mainās reakcija uz apkārtējiem notikumiem. Kad ājurvēdiska ēšana kļuvusi par dzīvesveidu, uzlabojas arī vispārējais veselības stāvoklis. Ājurvēdas medicīnas primārais mērķis nav atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, kas raksturīgi kaphai, bet, kad ar uzturu sakārtots organisms un uzlabota iekšējo orgānu darbība, ķermenis mainās arī vizuāli – ar laiku liekie kilogrami zūd. Tātad ājurvēda – tas ir ceļš ne tikai uz veselīgu dzīvesveidu, bet arī uz lielisku formu.
SLAVENĪBU PIEREDZE
Popzvaigzne Madonna uzskata, ka ājurvēda – tas ir ceļš uz mūžīgo jaunību. Tā kā Madonna ir pittas tips, viņa ēd bieži, taču nelielas porcijas, atsakās no kafijas, cukura un sarkanās gaļas, bet iecienījusi brūnos rīsus, makaronus, graudaugu produktus, dārzeņus, baltās zivis, augļus un sojas produktus.
Teksts: žurnāls OK/Foto: Shuterrstock, Bulls Press