5 iemesli, kādēļ ieteicams atteikties no kviešiem
Esi vesels

5 iemesli, kādēļ ieteicams atteikties no kviešiem

Jauns.lv

Latvijā reti kurš var iedomāties savu ikdienu bez maizes. Taču kvieši, kas ir baltmaizes pamatā, cilvēku uzturā ir jaunievedums, un lielākā daļa ļaužu tai vēl nav pilnībā pielāgojušies.

248 000 gadu (apmēram 8300 paaudžu laikā) mēs, cilvēki, esam pārtikuši no tā sauktās paleolīta jeb senākā akmens laikmeta mednieku un augu vācēju diētas, kurā nebija graudaugu. Pirms 12 000 gadiem (tikai pirms kādām 400 paaudzēm) mēs sākām uzturā lietot kviešus, rudzus, miežus un citus graudaugus. Taču ne toreiz, ne tagad mēs patiesībā neesam radīti, lai būtu spējīgi pareizi pārstrādāt graudaugus: dzīvnieki, ko centāmies atdarināt un ko bijām redzējuši ēdam graudaugus, bija atgremotāji ar īpaši piemērotu kuņģi, kāda mums nav. Turklāt šo 400 paaudžu laikā mūsu organisma uzbūvei nav bijis pietiekami daudz laika, lai piemērotos graudaugu barībai, kas daudzējādā ziņā radikāli atšķiras no tā, ko cilvēki bija pieraduši ēst pirms tam. Bet ir vēl pieci iemesli, kādēļ būtu vērts izvairīties no kviešiem un to līdziniekiem (rudziem, auzām un miežiem).

2. Kvieši samazina organisma spēju uzņemt nepieciešamās uzturvielas.

Ir zināms, ka fitāti (jo īpaši fitīnskābe), kas ir graudos, kavē minerālvielu kalcija, dzelzs, cinka un magnija uzsūkšanos organismā, jo veidojas nešķīstoši fitātsāļi. Maizes gatavošanas procesā, to dabiski raudzējot, fitāti tiek neitralizēti un nevar ietekmēt minerālu metabolismu. Bet, pievienojot pilngraudu maizei veselus, nenogatavinātus un nediedzētus graudus, šis par veselīgo uzskatītais produkts var nodarīt vairāk ļauna nekā laba. Fitāti, kas ir kviešu šķiedrvielās, īpaši samazina dzelzs uzsūkšanos, un dzelzs trūkums eiropiešiem ir visbiežāk sastopamais kādas vielas deficīts organismā.

4. Kvieši ietekmē nervu sistēmu.

Kvieši (arī rudzi, mieži un soja) satur īpaši daudz glutamīnskābes un asparagīnskābes, kas ietekmē nervu sistēmu. Šie divi eksotoksīni var mainīt nervu šūnu receptoru darbību, kas, iespējams, var izraisīt nervu bojājumus.

5. Kvieši var izraisīt autoimūnās slimības.

Papildus pārējām nevēlamajām izpausmēm kviešu asnu aglutinīns (KAA) arī toksiski ietekmē šūnas, kas izpaužas kā normāla šūnu dzīves cikla pārtraukšana vai ieprogrammētās šūnu bojāejas (apoptozes) sākšana.KAA stimulē arī citokīnu izstrādāšanos zarnu un imūnsistēmas šūnās, kam ir nozīmīga loma dažāda veida iekaisumu procesos.

Ar ko aizstāt kviešus?

Visā pasaulē var atrast vairākus cieti saturošus produktus.

Saknes

Saldie kartupeļi, baltie kartupeļi, manioka, tapioka, jamss, ūdens kastaņi, niedru maranta, selerija, kāļi, dzeltenās un baltās bietes, kolrābis

Graudaugi

Sorgo, amarants, griķi, prosa, kvinoja, sāgo, rīsi, kukurūza

Pākšaugi

Lēcas, saldo kastaņu biezenis, lauka pupas, turku zirņu milti, zirņu milti

Avots: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta, Foto: Shutterstock

Tēmas