Rīgas dome prot tērēt naudu: šūpoles mājas cenā
Ja Latvijā līdzīgi Vācijas nodokļu maksātājiem veidotu ikgadējo melno grāmatu ar naudas izšķērdēšanas piemēriem, Rīgas domes veikums Teikā varētu ieņemt vienu no pirmajām vietām. Šeit izveidots primitīvs bērnu rotaļlaukums privātmājas cenā.
Laukumā pie Rīgas 45. vidusskolas ir tikai šūpoles, toties iztērēti 143 000 eiro. Turklāt tas atrodas bīstamā vietā – ļoti tuvu tramvaja sliedēm, tikai aptuveni 30 metru attālumā.
Pamatots satraukums
“Kad es to laukumiņu ieraudzīju, man nebija ko teikt. Tepat ir tramvaja sliedes! Es te gadiem dzīvoju, bet tādu brīnumu redzu pirmoreiz,” "TV3" raidījumā "Bez tabu" stāsta Teikas iedzīvotāja Irēna.
“Ir neizprotama šāda laukumiņa izkārtošana tik tuvu tramvaja sliedēm. No Bērnu aizsardzības centra viedokļa šajā gadījumā bērna labākās intereses nav ievērotas, jo šī nav droša vide bērniem. Iedzīvotāju satraukums ir pamatots, jo laukums nav norobežots, un tas nav bērniem droši,” norāda Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktora vietniece Ivita Dambeniece.
Vēl būs dzīvžogs
Domes Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieks Andrejs Urtāns taisnojas, ka laukuma ierīkošanu izvērtējis sertificēts speciālists, kas veic drošības pārbaudes. Vasarā tur esot paredzēts dzīvžogs, kas risinātu laukuma noslēgtību.
Tomēr arī iecerētais dzīvžogs nesniedz atbildi uz jautājumu, kā bija iespējamas šādas izmaksas. Salīdzinājumam, šogad Jelgavas novada Zaļenieku pagastā pēc iedzīvotāju biedrības ierosmes izveidotais šūpoļu parks izmaksājis 23 414 eiro, un šeit ir deviņas šūpoles, kuras vienlaikus var lietot vismaz 22 cilvēki.
Rāmju māksla Ķengaragā
Rīdziniekos sašutumu rada arī Ķengaraga promenādē pie Daugavas atklātie četri vides mākslas objekti – "Debess locīšana", "Mākoņķērājs", "Klusā daba" un "Zars mērkaķī", kas uzstādīti pastaigu maršrutā, nodēvētā kā Pastaigu kvadrāts ar stipri noapaļotām malām.
Par tiem pašvaldība samaksājusi 41 200 eiro, šis ir Latvijas Mākslas akadēmijas veikums, ar kuru līgumu noslēdza domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvalde.
“Lūk, šķērdēšanas paraugs. Sametināt pāris rāmjus un pievākt no budžeta 41 200 eiro – īsta Ķirša domes koruptīvā māksla,” platformā "X" paudis Māris Ruks.
Iveta ironizē: “Galvenais – pareizi nosaukt – vides objekts. Suņa kakas pēc atkušņa un vēl vasaras beigās nenovāktās ziemas smiltis būs nākamie.” Dace zina teikt: “Materiālu un darba izmaksas ap 10 000 eiro. Tātad 30 000 eiro par ideju autoriem.” Lauris secina: “Māksla un kultūra visu pašvaldību budžetos ir lieliska barotava.”
Tikmēr no Doma laukuma aizvākts augustā uzstādītais vides mākslas objekts, kurā šovasar šūpojoties savainojās bērns. Tas rīdziniekiem izmaksāja 160 000 eiro.
Kāds gan var iebilst, ka mākslu naudā nenovērtēt un varbūt Sotheby’s izsolē Ķengaraga režģus notirgotu par simtiem tūkstošu eiro, it sevišķi, ja atceras, ka novembrī par 6,2 miljoniem ASV dolāru pārdeva ar līmlenti pie sienas pielīmētu banānu.
Kā to skaidro pašvaldībā
Tomēr Teikā redzamais ir vienkārši šūpoles, nevis modernās mākslas meistardarbs. "Kas Jauns Avīze" vērsās Rīgas domē ar jautājumu, kā par šo veikumu bija iespējamas šādas izmaksas.
Aira Ancāne, pašvaldības komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, rakstiski skaidro, ka Pilsētas attīstības departaments kā vienu no apkaimēm, kur nepieciešams izveidot spēļu un rekreācijas zonu, atzinis Teiku. Konkrētā vieta izvēlēta kā labākā iespējamā.
Kā centrālais elements izvēlētas šūpoles, kas ir iekļaujošs elements, jo tās var izmantot ikviens iedzīvotājs – arī ar kustību vai cita veida traucējumiem, uzskata pašvaldībā.
Izmantotās šūpoles vienlaikus var izmantot līdz septiņiem bērniem, atbilstoši ražotāja noradītajai informācijai tās notur līdz divām tonnām. Spēļu zonas gumijas segumā iestrādātas gumijas pusbumbas.
Apkārt esot izvietoti dekoratīvi krūmu, skuju koku, ziemciešu, zāļveida ziemciešu stādījumi, izveidots gājēju celiņš, ierīkots apgaismojums, uzstādīti soliņi, atkritumu urna, velostatīvi un informācijas zīme. Pagaidām gan nekādi apstādījumi nav manāmi.
Būvdarbus objektā veica SIA "Smart Energi", līguma summa – 143 254,21 eiro ar PVN. Tikmēr SIA "Arhitekt" mājaslapā Arhitekt.lv lasāms, ka pēc šā gada izmaksām par 140 000 eiro iespējams uzbūvēt 100 kvadrātmetru lielu privātmāju. Atliek piebilst – ja netērējas šūpolēm.