foto: Shutterstock
Divas visgardākās receptes gaileņu marinēšanai
Garšīgi
2024. gada 6. jūlijs, 08:31

Divas visgardākās receptes gaileņu marinēšanai

Padomu nodaļa

Žurnāls "OK!"

No gailenēm sanāk ne vien burvīga mērce, bet arī lieliskas uzkodas ikdienai vai svētku galdam. Piedāvājam divas receptes - gailenes saldskābā marinādē vai marinētas eļļā.

Gailenes saldskābā marinādē

Starp citu, šī ir somu recepte, taču marinādes saldenais asumiņš daudziem asociējas ar austrumnieciskām notīm. Lieliska uzkoda un piedeva svētku salātiem.

Aptuveni 2 puslitra burciņas
1 stunda pagatavošanai
1 kg iepriekš novārītu sēņu

Marinādei:
1 glāze baltvīna etiķa
1 glāze ūdens
1 ēdamkarote sāls
3 ēdamkarotes cukura
8 smaržīgie piparu graudi
1 kanēļa standziņa
4 krustnagliņas
1 lauru lapa

1. Sēnes notīri. Ja vien iespējams, neskalo tās un nemērcē. Gailenes vāri lielā daudzumā sālsūdens 10–15 minūtes, tad nokās. Lai gailenes saglabātu krāsu, sālsūdenim pievieno nedaudz citronskābes vai citrona sulas.

2. Katlā lej baltvīna etiķi un ūdeni, pievieno visas garšvielas un karsē, līdz marināde uzvārās. Pievieno novārītās gailenes un vāri 15 minūtes. Vārīšanas beigās pagaršo marinādi – ja šķiet, ka trūkst asuma, pievieno vēl etiķi; ja vēlies saldāku, pievieno cukuru. Vēl karstas sēnes ar marinādi pildi sterilās burkās un aizvāko.

Eļļā marinētas gailenes

Ideāla uzkoda! Recepte derīga trakajos gaileņu gados, bet būs laba arī beciņām, alksnenēm un pat šampinjoniem.

4 nelielas (250 ml) burciņas
1 stunda pagatavošanai
1 kg mazu gaileņu
½ l baltvīna etiķa
4 ķiploka daiviņas, rupji kapātas
1 tējkarote melno piparu graudu
2 tējkarotes sāls
4 timiāna zariņi
4 strēmeles citrona mizas
4 lauru mazas lapas
¼ l ūdens
olīveļļa  

1.    Kastrolī ļauj uzvirst ūdenim ar etiķi, ķiplokiem, pipariem, sāli un pusi no timiāna. Uz mazas uguns vāri marinādi pusstundu, ieber tajā sēnes un turpini vārīt 10 minūtes.

2.    Nolej marinādi, sēnes pamatīgi notecini, izņem timiānu. Katrā burkā ieliec citronmizas strēmeli, lauru lapu, nedaudz timiāna un saber sēnes.

3.    Kastrolī uzkarsē olīveļļu (neuzvāri, uzkarsē līdz 75 grādiem!), lej virsū sēnēm, lai tās būtu nosegtas. Ar koka iesmu sēnes pamaisi, lai nebūtu gaisa burbuļu, aizvāko, glabā vēsumā (tas nekas, ja eļļa sasalst). Divas nedēļas nepieciešamas, lai garšas saēstos.