Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Lavanda ir salizturīga, lielākā daļa šķirņu var izturēt salu līdz -25 grādiem, tomēr nepastāvīgā ziemā ar kailsalu, atkušņiem un nelielu sniega segu augs var izsalt. (Foto: Shutterstock)

5 knifi, lai lavanda ziedētu arī nākamgad

Noderīgi ikdienā
8. septembrī 18:15 2021. gada 8. septembrī 18:15
  "100 Labi Padomi"
Lai aromātiskās un dekoratīvās lavandas būtu krāšņas arī nākamgad, rudenī tās nedrīkst atstāt novārtā.

Dari tā!

● Izravē un uzirdini. Lavandu saknēm ir nepieciešams skābeklis, lai ceri kuplotu, tāpēc centies turēt dobes tīras no nezālēm, jo tās ir lavandu vislielākās sāncenses cīņā par augsnē esošo skābekli. Lavandām patiks, ja augsni ap to saknēm uzirdināsi arī tāpat vien, īpaši pēc lietus vai laistīšanas, kad zeme mēdz sablīvēties.

Svarīgi! Lai augsne nesablīvētos un nezāles augtu mazāk, zemi ap lavandām vēlams mulčēt.

● Apgriez pēc ziedēšanas. Ik rudeni nogriez pārziedējušos lavandu ziedkātus. Saņem ziedkātus rokā un ar asām šķērēm nogriez tos līdz pašam lapu pudurītim. Ja atstāsi nenogrieztus, tie ziemā sasals, lūzīs un sakritīs lavandu pudurī, bet atkušņa laikā samirks un var sākt pūt, izraisot dažādas slimības.

Vari nedaudz apfrizēt arī pašu puduru, ja ir par daudz sakuplojis vai vēlies augam piešķirt noteiktu formu. Neapgriezta lavanda ar gadiem zaudē savu skaistumu un slikti zied. Tomēr atceries – jo īsāku lavandu apgriezīsi, jo vēlāk tā pamodīsies pavasarī, toties būs koptāka.

Svarīgi! Pirmajā gadā pēc iestādīšanas lavandu ceru neapgriez un neformē, lai augs labāk iesakņotos.

● Mēslo. Pēc lavandas apgriešanas noteikti dod rudenim piemērotu mēslojumu, kas satur kāliju un fosforu. Ja ap lavandas krūmiem uzklāta organiskā mulča, kas sadaloties bagātina augsni, var iztikt bez mēslošanas.

Svarīgi! Pirms mēslošanas izravē visas nezāles un augsni salaisti, jo sausā zemē iedots mēslojums apdedzinās lavandas saknes!  

● Sagatavo ziemai. Lavanda ir salizturīga, lielākā daļa šķirņu var izturēt salu līdz -25 grādiem, tomēr nepastāvīgā ziemā ar kailsalu, atkušņiem un nelielu sniega segu augs var izsalt. Tāpēc pēc augsnes sasalšanas pārklāj lavandu ar skujām vai egļu zariem, der arī sausa kūdra, koksnes mulča, zāģu skaidas. 

Svarīgi! Nedrīkst lavandu piesegt tuvu sakņu kaklam, jo augs var sākt pūt.

● Lielākais drauds – atkusnis! Visbīstamākās lavandai ir straujas temperatūras maiņas – dienā silts, naktī auksts. Tad ieteicams pa dienu lavandu cerus atsegt, bet uz nakti piesegt.

Svarīgi! Pat liels sals lavandas neapdraud, bet mitrums un nepastāvīgi laikapstākļi augu var ātri iznīcināt.

Saistītās ziņas

Kā kopt izturīgo ziemcieti - sniega rozi
Nesteidz apgriezt noziedējušās ziemcietes un citas puķes
Mēneša karaliene - pieticīgā mārtiņroze

Citi šobrīd lasa

Šerloks Holmss savu slavenāko noziegumu atšķetina Krimuldā un Ķemeros: par to sajūsminājās Mārgarita Tečere un Elizabete II 4
Māja, kura izdzīvoja. Un simtiem, kuras Kanāriju Palmas salā tagad gulst zem lavas 1
Neredzēja izeju no situācijas: Somijā māte nogalina savus bērnus un sevi 2
Pievienot komentāru

Впервые услышала голос отца только по телефону: какая была жизнь новой девушки Харламова до их встречи

Неидеальная мать: Муцениеце призналась, что "забила" на развитие своих детей