Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kamera tiešraidē ļauj vērot zemūdens norises Līgatnes upē. (Foto: ekrānuzņēmums no tiešsaistes kameras)

Piedāvā tiešraidē vērot zivis Līgatnes upē

Zaļās dzīves ABC
1. martā 05:11 2021. gada 1. martā 05:11
  Kas Jauns Avīze
Latvijas Dabas fonds atklājis jaunu tiešraidi, kurā kamera sniedz iespēju ielūkoties zemūdens dzīvē Līgatnes upē lejpus zivju ceļam, kas atjaunots aizvadītajā vasarā.

Fonds kopā ar novada domi šo vietu izraudzījies tāpēc, ka zivju ceļš Līgatnes upē ir viena no retajām šādām konstrukcijām Latvijā, kas nodrošina zivju un citu ūdens radību migrāciju pār cilvēku radītiem upju aizsprostiem – slūžām un hidroelektrostacijām.

Zivis novērtē

Lašveidīgās zivis, kuras pastāvīgi vai migrācijas laikā mājo Līgatnes upē un citās ūdenstecēs Latvijā, rudenī un ziemā nārsta laikā nespēj pārvarēt aizsprostus, no kuriem daļa veidoti elektroenerģijas ieguvei.

Augustā nārsta apstākļu uzlabošanai pašvaldība atjaunoja 2013. gadā uzstādīto koka konstrukcijas zivju ceļu, lai laši, strauta foreles, taimiņi un alatas varētu pārvietoties uz nārstošanas vietām upes augštecē, jo šīm sugām raksturīga nārsta migrācija.
Pēc darba veikšanas jau pirmajā nārsta sezonā šajā rudenī novērotas daudzas migrējošās zivis. Lai sniegtu ieskatu šajā procesā, Dabas fonds ar domes palīdzību uzstādījis zemūdens interneta tiešraides kameru.

Kaut arī vairums lašu un taimiņu jau devušies uz nārsta vietām, skatītāji kamerā pašlaik var sagaidīt un ieraudzīt strauta foreles, vēdzeles vai akmeņgraužus. Noteikti būs iespēja pavērot arī nēģus.

Rets gadījums

Dabas fonda eksperts Jānis Ķuze stāsta, ka iepriekšējos divos gados ar šīs kameras palīdzību varējām vērot upes nēģu nārstu Raķupē Ziemeļkurzemē. Līdzīgi kā nēģiem, arī lašveidīgajām zivīm vajadzīgas no šķēršļiem brīvas upes, kas ļauj mērot ceļu no jūras uz nārsta vietām upju posmos ar oļainu gultni.

Tāpat kā daudzas citas Latvijas upes, arī Līgatne nav bijusi pasargāta no aizsprostošanas – Anfabrikas slūžas vēl joprojām rada šķērsli zivju ceļā. “Tomēr šis ir viens no retajiem gadījumiem, kad aizsprosta nelabvēlīgo ietekmi ir mēģināts mazināt,” piebilst Ķuze.

Augustā atjaunotais zivju ceļš Līgatnes upē. (Foto: Gunars Šķēle/Latvijas Dabas fonds)

“Mēs esam panākuši, ka upe atdzīvojas, jo beidzot zivis tiek pāri Anfabrikas slūžām un var doties uz nārstošanai piemērotām vietām Līgatnes upē,” teic domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins.

Kur skatīties

Fonds dabas tiešraides, pateicoties ziedojumiem, nodrošina jau devīto gadu, un šogad tām bija gandrīz 4,2 miljoni skatījumu visā pasaulē. Tāpat kā ar pārraidēm no putnu ligzdām, arī zemūdens kameras darbība nodrošināta, pateicoties Latvijas Mobilā telefona 4G pieslēgumam.

Kameras sistēmu Līgatnē uzstādīja Ķuze un Jānis Rudzītis, piedaloties arī Jānim Zilveram, Gunaram Šķēlem un Mārim Mitrēvicam. Tiešraidi iespējams skatīties fonda mājaslapā, YouTube kanālā, portālā dabasdati.lv un LMT Straume raidītajā

Raksts tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

Citi šobrīd lasa

De Niro, Džodija Fostere, 50 Cent un citas slavenības, kas uzaugušas netradicionālās ģimenēs
Ļaudis satraucas - vai Kiviču pāra suns nonācis dzīvnieku patversmē? 7
Vāc ziedojumus aktiera Rūdolfa Plēpja rehabilitācijai
Tēmas: Līgatne, LMT, Youtube
Pievienot komentāru

Счастливая герцогиня Кэтрин появилась на публике после похорон принца Филиппа

Тилль Линдеманн спел советский хит на русском языке, и теперь все гадают - зачем!